reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mimo kryzysu przedsiębiorcy nie rezygnują z inwestycji

Mimo kryzysu przedsiębiorcy nie rezygnują z inwestycji

Przedsiębiorcy mimo kryzysu nie rezygnują z inwestycji - wynika z kwietniowego badania TNS OBOP wykonanego na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. Połowa ankietowanych (52 proc.) uważa, że fundusze unijne pozwalają na rozwój ich firm.

Jak poinformował we wtorek Lewiatan, w kwietniu zostało przeprowadzone badanie na grupie 515 średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem było sprawdzenie "realnego wpływu osłabienia gospodarczego na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw oraz diagnoza wizerunku dotacji unijnych wśród przedsiębiorców".

Z badania wynika, większość polskich przedsiębiorstw, mimo kryzysu gospodarczego, przygotowuje strategię inwestycyjną (41 proc.) lub plany inwestycyjne (29 proc.). Najczęściej zamierzają inwestować duże firmy zajmujące się handlem zagranicznym (import- eksport). Co piąta firma realizuje swoje inwestycje nie posiadając strategii ani planu.

Badanie było wykonane metodą wywiadów ankietowych wśród firm z sześciu sektorów: produkcja, budownictwo, handel hurtowy i detaliczny, gospodarka magazynowa i łączność, wynajem i usługi związane z obsługą działalności gospodarczej oraz edukacja.

Decyzje o inwestycji zależą od perspektyw rozwoju branży, a także od sytuacji finansowej konkretnej firmy. Według Lewiatana, "optymistycznym sygnałem są deklaracje przedstawicieli połowy przedsiębiorstw (51 proc.), że pomimo kryzysu będą kontynuować inwestycje zgodnie z wcześniejszym harmonogramem."

42 proc. badanych firm stwierdziło, że kryzys spowodował zmianę ich planów. W tej grupie firm jedynie 2 proc. przedsiębiorców definitywnie zrezygnowało z inwestycji, ale też taki sam odsetek postanowił zwiększyć inwestycje. W co trzeciej firmie odłożono wszystkie planowane inwestycje na przyszłość (33 proc.). Były to przeważnie przedsiębiorstwa z sektora budownictwa, gdzie aż 84 proc. zrezygnowało z inwestycji. Powodem zmian planów inwestycyjnych był głównie spadek popytu krajowego (53 proc.).

Jak wykazało badanie, najwięcej inwestycji w latach 2009-2010 dotyczyć będzie modernizacji i rozwoju produkcji (28 proc.), rozbudowy bądź modernizacji budynków (24 proc.) oraz inwestycji w nowe technologie (14 proc.). Głównym źródłem finansowania będą środki własne - blisko 80 proc. firm biorących udział w ankiecie planuje (współ)finansowanie inwestycji z kapitałów własnych. 35 proc. chce skorzystać z funduszy unijnych, a co trzeci przewiduje wykorzystanie także kredytu bankowego.

W opinii większości badanych (52 proc.), fundusze unijne pomagają w rozwijaniu działalności firm. Jednocześnie wskazują, że pieniądze te są trudno dostępne z powodu nadmiernej biurokracji. Ale przyznają, że możliwość ubiegania się o te środki motywuje je do planowania nowych inwestycji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama