REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 15 tys. zł dla małych firm za zakup badań naukowych

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Od 18 maja najmniejsze firmy będą mogły sięgnąć po bon na innowacje, który pozwoli im zakupić badania w jednostkach naukowych. Jednorazowo można otrzymać na ten cel 15 tys. zł.

Brak dostatecznej współpracy między przedsiębiorcami a naukowcami jest jedną z bolączek polskiej gospodarki. Ten problem szczególnie dotyka najmniejszych firm, które nie mają środków, aby korzystać z usług jednostek naukowych. Naprzeciw im wychodzi rządowy program Bon na innowacje. Dzięki niemu przedsiębiorcy w prosty sposób będą mogli skorzystać ze wsparcia publicznego podczas finansowania badań naukowych. Zainteresowani mogą już od poniedziałku zgłaszać się do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

- Konstrukcja bonu polega na tym, że to PARP opłaca usługę zakupioną przez przedsiębiorcę w jednostce badawczo-rozwojowej - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy agencji.

REKLAMA

To znaczące uproszczenie wobec dotacji unijnych, przy których proces pozyskiwania i rozliczania wsparcia jest skomplikowany. W przypadku bonów wystarczy tylko zamówić badania naukowe i dostarczyć do Agencji wystawioną przez jednostkę badawczą fakturę. PARP sama przeleje środki na konto placówki naukowej.

W tym roku do podziału między mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 10 osób) oraz małe firmy (zatrudniające do 50 pracowników) będzie ponad 7,6 mln zł. Każdy przedsiębiorca może dostać tylko jeden bon na innowacyjność o wartości nieprzekraczającej 15 tys. zł. Z szacunków PARP wynika, że pieniędzy wystarczy dla co najmniej 500 firm. Nabór chętnych na bony będzie trwał do połowy sierpnia.

- W ubiegłym roku uruchomiliśmy pilotażowy program bonów w sposób pilotażowy i przyjmowaliśmy wnioski od przedsiębiorców tylko przez trzy tygodnie. W sumie wypłaciliśmy wsparcie 82 małym firmom - mówi Monika Karwat-Bury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wiadomo, czy w tym roku będzie więcej chętnych na skorzystanie z możliwości sfinansowanie badań naukowych za pomocą bonu. Na przeszkodzie stoi nie tylko spowolnienie gospodarcze, które ogranicza inwestycje firm, ale także wielkość oferowanego wsparcia.

- 15 tys. zł to nie są pieniądze, które pozwalają na sfinansowanie przełomowych badań - uważa Włodzimierz Hausner, dyrektor Centrum Innowacji Naczelnej Organizacji Technicznej.

Według niego wsparcie pozwoli najmniejszym firmom na zakup pierwszych, bardzo podstawowych badań na potrzeby ich innowacyjnego pomysłu.

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w tym roku zmieniono zasady przyznawania bonów. Podczas ubiegłorocznego pilotażu wsparcie można było dostać tylko na sfinansowanie usług badawczych, zmierzających do opracowania nowych lub udoskonalenia istniejących technologii. Obecnie ten katalog został rozszerzony o zakup usług naukowych wspierających wdrożenia technologii oraz zakup usług doradczych.

Firmy, które uważają, że 15 tys. zł to za mało, by móc sfinansować program badawczy, mogą zainteresować się wsparciem ze środków unijnych - Kredytem Technologicznym. Jest to w części umarzalny kredyt, który ma być udzielany przez współpracujące z BGK banki komercyjne. Za uzyskane środki można zakupić najnowsze technologie oraz prace badawcze. Wysokość tzw. premii technologicznej (która jest podstawą umorzenia) nie może przekraczać 4 mln zł.

7,6 mln zł to pula dostępnych w tym roku środków na bony na innowacyjność

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA