REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorstwa mogą mieć przejściowo ograniczony dostęp do kredytów

REKLAMA

Dynamika akcji kredytowej gospodarstw domowych powinna w kolejnych miesiącach przyjmować wartości dodatnie. W przypadku przedsiębiorstw pojawiło się zagrożenie, że ich dynamika będzie ujemna, co może mieć negatywny wpływ na bieżące finansowanie sektora przedsiębiorstw - ocenia Józef Sobota, dyrektor Departamentu Statystyki Narodowego Banku Polskiego.

"Jeśli chodzi o kredyty dla gospodarstw domowych sądzę, że w kolejnych miesiącach dynamika akcji kredytowej będzie dodatnia. Podejrzewam, że banki będą aktywnie promować kredyt konsumpcyjny, jest to rynek atrakcyjny z punktu widzenia dochodowości banków i ich działania będą zmierzały to tego, by zwiększyć akcję kredytową w tym obszarze" - powiedział Sobota w rozmowie z PAP.

REKLAMA

W ocenie Soboty należy liczyć się z tym, że przedsiębiorstwa mogą mieć przejściowo ograniczony dostęp do środków kredytowych.

"Ważne jest, w jakim stopniu przedsiębiorstwa mogą liczyć na to, że będą dostępne kredyty na finansowanie działalności bieżącej" - powiedział.

REKLAMA

"Dzisiaj nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że już obserwujemy zjawisko ograniczania kredytów na działalność operacyjną i bieżącą, natomiast można podejrzewać, że w sytuacji, kiedy pogarszają się wyniki finansowe przedsiębiorstw, to banki będą zaostrzać kryteria udzielania kredytów, co może powodować ograniczenia limitów kredytowych na tę działalność" - dodał.

"Jeśli chodzi o sektor przedsiębiorstw, ocena, czy to jest już tendencja początku spadku akcji kredytowej, musi być potwierdzona kolejnymi danymi w następnych okresach sprawozdawczych" - ocenia Sobota.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość kredytów udzielonych gospodarstwom domowym przez sektor bankowy w kwietniu spadła o 1,4 proc., zaś wartość kredytów udzielonych przedsiębiorstwom spadła o 2,2 proc.

"Kwiecień był okresem, w którym dużo wyraźniej wystąpiło zjawisko spowolnienia kredytowego, nawet uwzględniając różnice kursowe. O ile w sytuacji gospodarstw domowych, uwzględniając wpływ różnic kursowych, widzimy, że był przyrost akcji kredytowej, to w odniesieniu do przedsiębiorstw, możemy mówić o spadku dynamiki miesięcznej" - powiedział Sobota.

Sobota zaznacza, że w kwietniu na kształtowanie się kategorii pieniężnych szczególny wpływ miały różnice kursowe.

"Obserwowany w kwietniu spadek kredytów o 5,8 mld zł dla gospodarstw domowych w całości wynikał z różnic kursowych. Gdyby kurs na koniec kwietnia był na poziomie kursu z końca marca, to mielibyśmy przyrost akcji kredytowej o 4 mld zł. Jak widać cały spadek zadłużenia kredytowego jest efektem różnic kursowych, wynikających z aprecjacji złotego. Gdybyśmy abstrahowali od wpływu kursu na stan zadłużenia, to przy istniejącej strukturze walutowej kredytów ceteris paribus w kwietniu wystąpił wzrost zadłużenia kredytowego" - powiedział.

Zdaniem Soboty zauważalne jest wyraźne zwiększenie aktywności banków w obszarze kredytów konsumpcyjnych.

"W sytuacji, gdy obserwujemy spadek dynamik kredytów mieszkaniowych, zauważalny jest wzrost aktywności banków w promowaniu kredytów konsumpcyjnych, które charakteryzują się wyższą dochodowością" - powiedział.

"Obserwowane dane nt. akcji kredytowej potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia o możliwym spowolnieniu dynamik wzrostu kredytów, szczególnie mieszkaniowych oraz dla sektora przedsiębiorstw, które wynikały z analizy nowo zawieranych umów kredytowych" - dodał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA