reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najtrudniejsze trzy miesiące dopiero nadejdą dla Polski

Najtrudniejsze trzy miesiące dopiero nadejdą dla Polski

W ciągu najbliższych trzech miesięcy sytuacja na rynku pracy w Polsce może pogorszyć się dramatycznie. Skutki spowolnienia gospodarczego najbardziej odczują specjaliści od budownictwa, nieruchomości, bankowości i ubezpieczeń.


Spośród dziesięciu objętych badaniem branż naszej gospodarki jedynie firmy farmaceutyczne oraz z sektora IT i dóbr szybkozbywalnych zamierzają w najbliższym kwartale aktywnie zatrudniać nowych pracowników - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Antal International.

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2009 r. w ponad 4,2 tys. firmach w 32 krajach świata.

W Polsce anonimową ankietę wypełniło ponad 450 dużych firm i korporacji z branży farmaceutycznej, IT i telekomunikacji, dóbr szybko zbywalnych (FMCG), przemysłu, finansów, bakowości i ubezpieczeń, sprzedaży i marketingu, nieruchomości i budownictwa oraz handlu i motoryzacji. Wyniki sondażu nie są optymistyczne. Na ich podstawie analitycy zakładają, że największe tąpnięcie na rynku pracy dopiero nastąpi. Najtrudniejszymi miesiącami będą: czerwiec, lipiec i sierpień 2009 r. Rynek pracy w tym czasie wyhamuje tak mocno, że w bankowości i ubezpieczeniach, a także w budownictwie i nieruchomościach znalezienie pracy, ale też utrzymanie jej, będzie nie lada problemem. Powodem takiej sytuacji jest coroczne, letnie załamanie koniunktury gospodarczej w tym okresie, ale także nadchodząca do Polski kulminacyjna fala kryzysu światowego.

Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego, nie kryje zaskoczenia tak pesymistycznymi prognozami dotyczącymi sektora budowlanego.

- Jest 700 tys. nowych zezwoleń na budowy, 1,5 mln mieszkań jest w trakcie budowy. Do tego dochodzą wielkie roboty związane z infrastrukturą i obsługą Euro 2012. W tym sektorze pracy nie zabraknie - zapewnia Wiesław Łagodziński.

Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International, szybko optymizm GUS gasi:

- W budownictwie mieszkaniowym większość projektów została wstrzymana lub przełożona. Nastąpiło zamrożenie wielu inwestycji już rozpoczętych. Przedsiębiorcy wyczekują na zmianę koniunktury. Przykładem może być m.in. zmiana planu budowy najwyższego biurowca we Wrocławiu - SkyTower - podaje przykład Artur Skiba.

Zdaniem eksperta w najbliższych trzech miesiącach o zatrudnienie będzie trudno także w sektorze nieruchomości. W tej branży firmy będą raczej zwalniać, niż zatrudniać.

- Kryzys, który miał swoje apogeum w Europie Zachodniej już w ubiegłym roku, dopiero do Polski i Rosji dociera. Chociaż gospodarki tych krajów na razie wykazują największą dynamikę zatrudnienia w regionie, wkrótce może się to zmienić. Liczba firm, które aktualnie przeprowadzają redukcję zatrudnienia, podwoiła się - informuje Artur Skiba

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama