REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najtrudniejsze trzy miesiące dopiero nadejdą dla Polski

Katarzyna Bartman

REKLAMA

W ciągu najbliższych trzech miesięcy sytuacja na rynku pracy w Polsce może pogorszyć się dramatycznie. Skutki spowolnienia gospodarczego najbardziej odczują specjaliści od budownictwa, nieruchomości, bankowości i ubezpieczeń.

Spośród dziesięciu objętych badaniem branż naszej gospodarki jedynie firmy farmaceutyczne oraz z sektora IT i dóbr szybkozbywalnych zamierzają w najbliższym kwartale aktywnie zatrudniać nowych pracowników - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Antal International.

REKLAMA

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2009 r. w ponad 4,2 tys. firmach w 32 krajach świata.

W Polsce anonimową ankietę wypełniło ponad 450 dużych firm i korporacji z branży farmaceutycznej, IT i telekomunikacji, dóbr szybko zbywalnych (FMCG), przemysłu, finansów, bakowości i ubezpieczeń, sprzedaży i marketingu, nieruchomości i budownictwa oraz handlu i motoryzacji. Wyniki sondażu nie są optymistyczne. Na ich podstawie analitycy zakładają, że największe tąpnięcie na rynku pracy dopiero nastąpi. Najtrudniejszymi miesiącami będą: czerwiec, lipiec i sierpień 2009 r. Rynek pracy w tym czasie wyhamuje tak mocno, że w bankowości i ubezpieczeniach, a także w budownictwie i nieruchomościach znalezienie pracy, ale też utrzymanie jej, będzie nie lada problemem. Powodem takiej sytuacji jest coroczne, letnie załamanie koniunktury gospodarczej w tym okresie, ale także nadchodząca do Polski kulminacyjna fala kryzysu światowego.

Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego, nie kryje zaskoczenia tak pesymistycznymi prognozami dotyczącymi sektora budowlanego.

- Jest 700 tys. nowych zezwoleń na budowy, 1,5 mln mieszkań jest w trakcie budowy. Do tego dochodzą wielkie roboty związane z infrastrukturą i obsługą Euro 2012. W tym sektorze pracy nie zabraknie - zapewnia Wiesław Łagodziński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International, szybko optymizm GUS gasi:

- W budownictwie mieszkaniowym większość projektów została wstrzymana lub przełożona. Nastąpiło zamrożenie wielu inwestycji już rozpoczętych. Przedsiębiorcy wyczekują na zmianę koniunktury. Przykładem może być m.in. zmiana planu budowy najwyższego biurowca we Wrocławiu - SkyTower - podaje przykład Artur Skiba.

Zdaniem eksperta w najbliższych trzech miesiącach o zatrudnienie będzie trudno także w sektorze nieruchomości. W tej branży firmy będą raczej zwalniać, niż zatrudniać.

- Kryzys, który miał swoje apogeum w Europie Zachodniej już w ubiegłym roku, dopiero do Polski i Rosji dociera. Chociaż gospodarki tych krajów na razie wykazują największą dynamikę zatrudnienia w regionie, wkrótce może się to zmienić. Liczba firm, które aktualnie przeprowadzają redukcję zatrudnienia, podwoiła się - informuje Artur Skiba

Trend ten, według analityków, ma się zmienić już pod koniec tego roku.

KATARZYNA BARTMAN

katarzyna.bartman@infor.pl

OPINIA

BOGDAN GRABCZYK

dyrektor sprzedaży w Monsterpolska.pl

REKLAMA

Zapotrzebowanie na nowych pracowników w sektorze farmaceutycznym wynika głównie z nowych przepisów prawa, które utrudniają przedstawicielom handlowym tych firm kontakty z lekarzami w czasie ich pracy. Do obsługi po godzinach pracy potrzebne są dodatkowe osoby.

Z kolei w przypadku nieruchomości, czyli branży, która znalazła się w raporcie na minusie pod względem zatrudnienia, winna tej sytuacji jest fatalna kondycja kapitałowa Polaków. Warunki udzielania kredytów zostały bardzo zaostrzone. Mieszkanie można kupić aktualnie niemal wyłącznie za gotówkę. Rzadko kogo na to stać. Podobnie jest w bankach. Wachlarz usług tego sektora skurczył się obecnie do minimum. Na rynku dramatycznie brakuje gotówki. Firmy zmniejszyły produkcję, bo boją się ją zamrażać. Niektórzy wykorzystują tę sytuację, tworząc zatory płatnicze lub wymuszając dłuższe terminy płatności, co z kolei odbija się na kondycji ich kooperantów. Nie ma obrotu, to nie ma zysku i w takiej sytuacji trudno planować rozwój i zwiększenie zatrudnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA