reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za dotację na firmę nie można kupować dowolnych rzeczy

Za dotację na firmę nie można kupować dowolnych rzeczy

Bezrobotni, którzy ubiegają się o dotację na firmę, najczęściej chcą ją przeznaczyć na zakup samochodu. Nie zawsze mogą to robić.


Urzędy pracy często odmawiają bezrobotnym przyznania dotacji na własny biznes, jeśli ma być ona przeznaczona na zakup samochodu. To skutek tego, że bezrobotni często błędnie sądzą, że za dotację mogą kupić każdą rzecz, która ich zdaniem będzie potrzebna w planowanej działalności.

- A najczęściej jest to samochód - mówi Teresa Kozłowska z Urzędu Pracy w Lublinie.

Zasada jest taka, że dotacja na biznes musi być przeznaczona na niezbędne zakupy do prowadzenia firmy.

- Zakupy dokonywane ze środków na założenie firmy muszą być ściśle związane z przedmiotem planowanej działalności gospodarczej - mówi Magdalena Morze z Urzędu Pracy w Poznaniu.

Na przykład urząd odmówi bezrobotnemu dotacji na zakup samochodu w związku z założeniem zakładu fryzjerskiego. Auto nie jest w tym przypadku niezbędnym narzędziem pracy, w odróżnieniu od akcesoriów fryzjerskich.

Zasada przedstawiona przez Magdalenę Morze obowiązuje przy zakupie każdej innej maszyny czy urządzenia. Na przykład osoba, która zamierza uruchomić działalność związaną ze świadczeniem usług marketingowych czy szkoleniowych, może na swojej liście zakupów umieścić stół konferencyjny i krzesła, jednak nie luksusowe meble wypoczynkowe.

- Jeśli jakaś osoba chce świadczyć usługi w terenie, a siedzibą firmy jest prywatne mieszkanie, to urząd nie zgodzi się na przykład na sfinansowanie wymiany okien - mówi Magadalena Morze.

Urząd odmówi też pieniędzy na każdy remont, jeśli działalność będzie prowadzona w lokalu mieszkalnym, w którym nie ma wyodrębnionego pomieszczenia wyłącznie do celów prowadzenia działalności.

To, na co bezrobotny może wydać dotację, jest zapisane w regulaminie obowiązującym w danym urzędzie pracy. W praktyce decyduje interpretacja urzędników, bo regulamin zawiera tylko ogólne kategorie zabronionych wydatków. A przepisy ustawy i rozporządzenia na ten temat milczą. Nie reguluje tego szczegółowo ani ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.), ani rozporządzenie z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 62, poz. 512).

Bezrobotny ubiegający się o dotację składa wniosek w urzędzie pracy. Jest on rozpatrywany przez komisję, w skład której wchodzą urzędnicy. Także specyfikacja zakupów podlega ich ocenie. Jednak ostateczną decyzję o przyznaniu wnioskodawcy dotacji podejmuje dyrektor urzędu.

18,6 tys. zł maksymalna kwota dotacji na biznes z urzędu pracy

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama