REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za dotację na firmę nie można kupować dowolnych rzeczy

Paweł Jakubczyk

REKLAMA

Bezrobotni, którzy ubiegają się o dotację na firmę, najczęściej chcą ją przeznaczyć na zakup samochodu. Nie zawsze mogą to robić.

Urzędy pracy często odmawiają bezrobotnym przyznania dotacji na własny biznes, jeśli ma być ona przeznaczona na zakup samochodu. To skutek tego, że bezrobotni często błędnie sądzą, że za dotację mogą kupić każdą rzecz, która ich zdaniem będzie potrzebna w planowanej działalności.

REKLAMA

- A najczęściej jest to samochód - mówi Teresa Kozłowska z Urzędu Pracy w Lublinie.

Zasada jest taka, że dotacja na biznes musi być przeznaczona na niezbędne zakupy do prowadzenia firmy.

- Zakupy dokonywane ze środków na założenie firmy muszą być ściśle związane z przedmiotem planowanej działalności gospodarczej - mówi Magdalena Morze z Urzędu Pracy w Poznaniu.

Na przykład urząd odmówi bezrobotnemu dotacji na zakup samochodu w związku z założeniem zakładu fryzjerskiego. Auto nie jest w tym przypadku niezbędnym narzędziem pracy, w odróżnieniu od akcesoriów fryzjerskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasada przedstawiona przez Magdalenę Morze obowiązuje przy zakupie każdej innej maszyny czy urządzenia. Na przykład osoba, która zamierza uruchomić działalność związaną ze świadczeniem usług marketingowych czy szkoleniowych, może na swojej liście zakupów umieścić stół konferencyjny i krzesła, jednak nie luksusowe meble wypoczynkowe.

- Jeśli jakaś osoba chce świadczyć usługi w terenie, a siedzibą firmy jest prywatne mieszkanie, to urząd nie zgodzi się na przykład na sfinansowanie wymiany okien - mówi Magadalena Morze.

Urząd odmówi też pieniędzy na każdy remont, jeśli działalność będzie prowadzona w lokalu mieszkalnym, w którym nie ma wyodrębnionego pomieszczenia wyłącznie do celów prowadzenia działalności.

REKLAMA

To, na co bezrobotny może wydać dotację, jest zapisane w regulaminie obowiązującym w danym urzędzie pracy. W praktyce decyduje interpretacja urzędników, bo regulamin zawiera tylko ogólne kategorie zabronionych wydatków. A przepisy ustawy i rozporządzenia na ten temat milczą. Nie reguluje tego szczegółowo ani ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.), ani rozporządzenie z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 62, poz. 512).

Bezrobotny ubiegający się o dotację składa wniosek w urzędzie pracy. Jest on rozpatrywany przez komisję, w skład której wchodzą urzędnicy. Także specyfikacja zakupów podlega ich ocenie. Jednak ostateczną decyzję o przyznaniu wnioskodawcy dotacji podejmuje dyrektor urzędu.

18,6 tys. zł maksymalna kwota dotacji na biznes z urzędu pracy

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA