REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast walczyć z kontrahentem, dług można odzyskać w mediacjach

Marcin Jaworski

REKLAMA

Warto prowadzić mediacje z dłużnikiem, bo tą drogą szybciej niż w sądzie można odzyskać pieniądze. Negocjacje zostawiają też pole do przyszłej współpracy, na co rzadko można liczyć po postępowaniu sądowym.

W czasie spowolnienia gospodarczego mediacje w sporach dotyczących uregulowania płatności są coraz częściej wykorzystywane. Dla wierzyciela to szansa na szybsze odzyskanie pieniędzy, dla dłużnika - szansa na utrzymanie firmy i kontrahenta, któremu zalegał z płatnościami.

REKLAMA

- Widzimy większe zainteresowanie mediacją gospodarczą, która jest alternatywą dla standardowej windykacji - mówi Joanna Syzdół, dyrektor biura windykacji w Coface Poland.

- Rośnie liczba zleceń windykacyjnych, a my coraz częściej sięgamy w nich po mediacje jako sposób rozwiązania sporu między naszym klientem a dłużnikiem - mówi Adam Adamczak, zastępca dyrektora biura transakcyjnego w EGB Investments.

Firmy windykacyjne pomagają polubownie rozwiązać kwestię uregulowania płatności, ale nie są to klasyczne mediacje.

- Podstawową różnicą jest to, że przy mediacji gospodarczej zgodę na postępowania wyrażają obie strony i obie pokrywają jej koszty - mówi Joanna Syzdół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że do takich sytuacji dochodzi najczęściej w przypadkach, gdy spór dotyczy nie tyle terminu spłaty samej wierzytelności, ile wątpliwości co do zasadności jej uregulowania zgłaszanych przez dłużnika.

REKLAMA

- Chodzi tu o wszelkie przypadki sporne dotyczące jakości wykonanych usług czy wyrobu, które mogą być zgłaszane np. jako reklamacje. Dlatego najczęściej z mediacjami mamy do czynienia m.in. w branży budowlanej, spożywczej - mówi Joanna Syzdół.

Przedsiębiorcy nadal bardzo często nie mają świadomości, że spór można rozwiązać na drodze mediacji. Joanna Syzdół wyjaśnia, że jej firma występuje z taką propozycją, jeśli z dokumentów wynika, że mediacja byłaby dobrym rozwiązaniem dla obu stron - ewentualny spór sądowy byłby długotrwały i kosztowny, a jego pozytywny wynik dla wierzyciela nie jest oczywisty. Chodzi np. o przypadki, w których dostawca towaru lub usługi rzeczywiście nie do końca zgodnie z kontraktem wywiązał się z umowy i dlatego klient nie chce w części lub w całości uregulować płatności za dostawę. Wtedy wkracza mediator, który pomaga wybrać sposób szybkiego rozwiązania spornej kwestii, a tym samym do szybkiego odblokowania zamrożonych środków finansowych, czyli de facto skrócenia okresu kredytu kupieckiego.

Podobne efekty starają się uzyskać firmy prowadzące mediacje przy okazji windykacji. Przy czym w tym wypadku mediacja rozumiana jest jako poszukiwanie sposobu na uregulowanie długu przez dłużnika.

- Mediacja jest stosowana, jeśli obie strony nie są w stanie zupełnie ze sobą rozmawiać o realizacji zobowiązania - mówi Adam Adamczak.

Wyjaśnia, że prowadzone wtedy w imieniu klienta rozmowy mają doprowadzić do możliwie pełnej realizacji zobowiązania.

REKLAMA

- Chodzi o to, żeby w procesie windykacji nie doprowadzić firmy kontrahenta do bankructwa, tylko wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli przetrwać firmie i być może współpracować z naszym klientem w przyszłości - mówi Katarzyna Kowalczyk z Euler Hermes.

Wierzyciel może zrezygnować z odsetek od długu lub zadowalić się uzyskaniem 70-80 proc. wierzytelności. W obu wypadkach wynagrodzenie za taką usługę to 1-3 proc. wartości sporu przy sprawach od 100 tys. zł. W pierwszym wypadku płaci się je za mediacje gospodarcze, a w drugim za uzyskanie w procesie windykacji kwoty.

- Firmy najchętniej wybierają opcję płatności jako procent od wartości sporu, bo dzięki temu wiedzą, ile ta usługa będzie kosztowała, bez względu na to, ile spotkań trzeba będzie odbyć i ile pracy włożyć w skuteczną mediację - mówi Joanna Syzdół.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA