reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamiast walczyć z kontrahentem, dług można odzyskać w mediacjach

Zamiast walczyć z kontrahentem, dług można odzyskać w mediacjach

Warto prowadzić mediacje z dłużnikiem, bo tą drogą szybciej niż w sądzie można odzyskać pieniądze. Negocjacje zostawiają też pole do przyszłej współpracy, na co rzadko można liczyć po postępowaniu sądowym.


W czasie spowolnienia gospodarczego mediacje w sporach dotyczących uregulowania płatności są coraz częściej wykorzystywane. Dla wierzyciela to szansa na szybsze odzyskanie pieniędzy, dla dłużnika - szansa na utrzymanie firmy i kontrahenta, któremu zalegał z płatnościami.

- Widzimy większe zainteresowanie mediacją gospodarczą, która jest alternatywą dla standardowej windykacji - mówi Joanna Syzdół, dyrektor biura windykacji w Coface Poland.

- Rośnie liczba zleceń windykacyjnych, a my coraz częściej sięgamy w nich po mediacje jako sposób rozwiązania sporu między naszym klientem a dłużnikiem - mówi Adam Adamczak, zastępca dyrektora biura transakcyjnego w EGB Investments.

Firmy windykacyjne pomagają polubownie rozwiązać kwestię uregulowania płatności, ale nie są to klasyczne mediacje.

- Podstawową różnicą jest to, że przy mediacji gospodarczej zgodę na postępowania wyrażają obie strony i obie pokrywają jej koszty - mówi Joanna Syzdół.

Dodaje, że do takich sytuacji dochodzi najczęściej w przypadkach, gdy spór dotyczy nie tyle terminu spłaty samej wierzytelności, ile wątpliwości co do zasadności jej uregulowania zgłaszanych przez dłużnika.

- Chodzi tu o wszelkie przypadki sporne dotyczące jakości wykonanych usług czy wyrobu, które mogą być zgłaszane np. jako reklamacje. Dlatego najczęściej z mediacjami mamy do czynienia m.in. w branży budowlanej, spożywczej - mówi Joanna Syzdół.

Przedsiębiorcy nadal bardzo często nie mają świadomości, że spór można rozwiązać na drodze mediacji. Joanna Syzdół wyjaśnia, że jej firma występuje z taką propozycją, jeśli z dokumentów wynika, że mediacja byłaby dobrym rozwiązaniem dla obu stron - ewentualny spór sądowy byłby długotrwały i kosztowny, a jego pozytywny wynik dla wierzyciela nie jest oczywisty. Chodzi np. o przypadki, w których dostawca towaru lub usługi rzeczywiście nie do końca zgodnie z kontraktem wywiązał się z umowy i dlatego klient nie chce w części lub w całości uregulować płatności za dostawę. Wtedy wkracza mediator, który pomaga wybrać sposób szybkiego rozwiązania spornej kwestii, a tym samym do szybkiego odblokowania zamrożonych środków finansowych, czyli de facto skrócenia okresu kredytu kupieckiego.

Podobne efekty starają się uzyskać firmy prowadzące mediacje przy okazji windykacji. Przy czym w tym wypadku mediacja rozumiana jest jako poszukiwanie sposobu na uregulowanie długu przez dłużnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama