REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska radykalnie obniża koszty pracy

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

Polska w dwóch ostatnich latach istotnie zredukowała narzuty na płace. Dzięki temu awansowała o cztery miejsca, jeśli chodzi o wysokość tzw. klina podatkowego.

Najwyższe koszty zatrudnienia (dla osoby bezdzietnej zarabiającej średnią pensję) ponoszą pracodawcy w krajach UE - wynika z opublikowanego wczoraj raportu OECD Taxing Wages 2007/2008: 2008 Edition. Zajmują one pierwsze 10 miejsc. W Polsce, dzięki obniżce składki rentowej, maleją w końcu koszty zatrudnienia pracownika.

REKLAMA

Droga praca w UE

REKLAMA

Na czele najbardziej fiskalnych krajów jest Belgia, Węgry i Niemcy. Tam koszt danin wynikających z zatrudnienia pracownika przekracza jego pensję netto. Na kolejnych miejscach znajduje się inne dziewięć krajów UE. Unijny peleton przerywa na 13. miejscu Turcja, a za nią jest Polska. W naszym kraju obciążenie kosztów pracy wynosi 39,7 proc. W 2007 roku zajęliśmy 11. miejsce, a w latach 2006-2007 - 10. Wtedy tzw. klin podatkowy wynosił u nas ponad 43,5 proc. Taka redukcja obciążeń pracy oznacza, że jeszcze dwa lata temu polski pracodawca, który ponosił koszt zatrudnienia pracownika równy 1000 zł, musiał (wraz z tym pracownikiem) oddać w postaci danin 435 zł. W ubiegłym roku kwota ta zmalała do 397 zł.

W UE najniższe obciążenia pracy notują kraje anglosaskie - Irlandia i Wielka Brytania. Tam pracodawca zatrudniający pracownika musi liczyć się z koniecznością opłacenia danin na poziomie odpowiednio 22,9 proc. i 32,8 proc. Najmniej - poniżej 20 proc. - obciążeni są pracownicy i pracodawcy w Meksyku i Korei.

Redukcja składek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OECD analizuje, jak i w których krajach tej organizacji rosną lub maleją obciążenia płac. Bada, o ile rosną koszty wynikające z podatku dochodowego, składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracowników i pracodawców. W tym zestawieniu, za 2008 rok, nasz kraj zdecydowanie się wyróżnia. W porównaniu do 2007 roku obciążenia płac zmalały aż o 3,2 pkt proc. (najwięcej z krajów OECD). W żadnym innym kraju (poza Turcją, Hiszpanią i Wlk. Brytanią) redukcja ta nie przekroczyła 1 pkt proc. Jeszcze lepiej jest, jeśli przyjrzymy się redukcji składek na ubezpieczenia społeczne. Zmalały one w naszym kraju aż o 3,8 pkt proc. W żadnym innym kraju redukcja ta nie przekroczyła 1 pkt proc.

- Polska aż o 7 pkt proc., z 13 proc. do 6 proc., obniżyła wysokość składki rentowej opłacanej do ZUS - zauważa prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

Dodaje, że od lat mówiono o konieczności redukcji kosztów pracy, a obniżenie obciążeń nakładanych na wynagrodzenia może powodować redukcję szarej strefy na rynku pracy. Eksperci zwracają też uwagę, że redukcja klina podatkowego odbyła się w dobrym momencie, kiedy dochody budżetu przekraczały prognozy.

- Płace rosły wtedy w tempie ponad 10 proc. rocznie, powstało ponad 1 mln nowych miejsc pracy, rosła liczba ubezpieczonych. To najlepszy moment na obniżkę kosztów pracy - wskazuje Paweł Wypych, były prezes ZUS.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA