REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UOKiK w sprawie wsparcia dla przedsiębiorstw w czasie kryzysu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do 500 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorstwa - to tylko jedno z rozwiązań antykryzysowych zaproponowanych przez Komisję Europejską. Aby skorzystać z nowych możliwości i udogodnień państwa członkowskie muszą do 31 lipca zgłosić KE do akceptacji wykaz odpowiednich programów pomocowych.

REKLAMA

Światowy kryzys spowodował poważne utrudnienia dla przedsiębiorców w dostępie do finansowania swojej działalności. W związku z tym Komisja Europejska opracowała Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie przedsiębiorstw i ochronę miejsc pracy, zapewniając jednocześnie, że nie dojdzie do nadmiernych zakłóceń konkurencji. Dodatkowe tymczasowe możliwości i udogodnienia w udzielaniu pomocy, zaproponowane przez KE, to przede wszystkim:

REKLAMA

- pomoc do 500á000 euro - może zostać przyznana pod warunkiem, że państwo przed jej udzieleniem uzyska od zainteresowanego przedsiębiorstwa deklarację dotyczącą całości otrzymanego dotychczas wsparcia oraz pomocy de minimis, tak aby całkowita kwota pomocy otrzymanej przez przedsiębiorstwo w ramach środka tymczasowego i pomocy de minimis w okresie od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2010 roku nie przekroczyła 500á000 euro. Pomoc ta jest pomocą publiczną, a nie "podwyższoną" pomocą de minimis i podlega jedynie kumulacji z pomocą de minimis;

REKLAMA

- pomoc dotycząca gwarancji - w formie obniżenia opłaty rocznej za udzielenie gwarancji (dla małych i średnich przedsiębiorstw o maksymalnie 25 proc., a dla dużych przedsiębiorstw - 15 proc.). Gwarancja może obejmować zarówno kredyty inwestycyjne, jak i obrotowe, ale nie może przekroczyć 90 proc. kwoty kredytu i musi zostać udzielona do 31 grudnia 2010 roku. Obniżenie opłaty można stosować przez okres nie dłuższy niż 2 lata, a maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez beneficjenta pomocy za 2008 rok;

- pomoc dotycząca kredytów i pożyczek - obniżenie oprocentowania do poziomu oprocentowania depozytów jednodniowych w banku centralnym, powiększonego o marżę odpowiadającą różnicy między średnią stopą roczną na rynku międzybankowym a średnią stopą oprocentowania depozytów jednodniowych banku centralnego od 1 stycznia 2007 roku do 30 czerwca 2008 roku oraz o marżę za ryzyko kredytowe odpowiadającą profilowi ryzyka kredytobiorcy, zgodnie z Komunikatem Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych. Obniżenie ma zastosowanie do umów zawartych do 31 grudnia 2010 roku i może dotyczyć płatności z tytułu odsetek przypadających do 31 grudnia 2012 roku;

- pomoc na wytwarzanie produktów ekologicznych - w formie dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych na finansowanie projektów związanych z produkcją nowych produktów, znacznie zwiększających poziom ochrony środowiska;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zmiany wymogów w zakresie pomocy państwa na wspieranie kapitału podwyższonego ryzyka - do 31 grudnia 2010 roku zostaje podniesiony pułap bezpieczeństwa dla inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w celu wypełnienia zwiększonej, na skutek kryzysu, luki kapitałowej z 1,5 mln euro (określony w Wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na wspieranie inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w małych i średnich przedsiębiorstwach) do 2,5 mln euo na małe i średnie przedsiębiorstwa w okresie dwunastu miesięcy. Wymagany wkład własny inwestorów prywatnych zostaje obniżony z 50 do 30 proc. Państwa członkowskie mogą dostosować zatwierdzone już programy do nowych udogodnień;

- zmiany wymogów w zakresie pomocy państwa w formie ubezpieczeń krótkoterminowych kredytów eksportowych - tymczasowe dostosowanie Komunikatu Komisji dotyczącego krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych poprzez uproszczenie reguł obowiązujących przy użyciu "klauzuli zwalniającej", która pozwala na objęcie ryzyka rynkowego pomocą publiczną. Państwo członkowskie musi wykazać nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku, tzn. brak możliwości ubezpieczenia ryzyka na prywatnym rynku ubezpieczeniowym, poprzez dostarczenie dowodu na przykładzie jednego dużego, znanego, międzynarodowego, prywatnego ubezpieczyciela kredytów eksportowych, jednego krajowego ubezpieczyciela kredytów oraz czterech eksporterów o ugruntowanej pozycji, którzy przedstawią dowody odmowy ubezpieczenia.

Wszystkie wymienione środki pomocowe muszą być notyfikowane Komisji, która zobowiązała się do szybkiego podejmowania decyzji. Pomoc państwa może być przyznana przedsiębiorstwom, które nie były zagrożone przed 1 lipca 2008 roku, ale które później znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu. Nowe narzędzia będą stosowane do 31 grudnia 2010 roku. Ze względów praktycznych dogodniejszą formą wprowadzenia w życie nowych środków pomocowych będą programy pomocowe - w przypadku pomocy do 500á000 euro jest to warunek konieczny. Ponadto do 31 lipca 2009 roku każde państwo członkowskie musi przedłożyć Komisji wykaz programów, które przewiduje wprowadzić na podstawie zmienionych przepisów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA