REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UOKiK w sprawie wsparcia dla przedsiębiorstw w czasie kryzysu

REKLAMA

Do 500 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorstwa - to tylko jedno z rozwiązań antykryzysowych zaproponowanych przez Komisję Europejską. Aby skorzystać z nowych możliwości i udogodnień państwa członkowskie muszą do 31 lipca zgłosić KE do akceptacji wykaz odpowiednich programów pomocowych.

REKLAMA

Światowy kryzys spowodował poważne utrudnienia dla przedsiębiorców w dostępie do finansowania swojej działalności. W związku z tym Komisja Europejska opracowała Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie przedsiębiorstw i ochronę miejsc pracy, zapewniając jednocześnie, że nie dojdzie do nadmiernych zakłóceń konkurencji. Dodatkowe tymczasowe możliwości i udogodnienia w udzielaniu pomocy, zaproponowane przez KE, to przede wszystkim:

REKLAMA

- pomoc do 500á000 euro - może zostać przyznana pod warunkiem, że państwo przed jej udzieleniem uzyska od zainteresowanego przedsiębiorstwa deklarację dotyczącą całości otrzymanego dotychczas wsparcia oraz pomocy de minimis, tak aby całkowita kwota pomocy otrzymanej przez przedsiębiorstwo w ramach środka tymczasowego i pomocy de minimis w okresie od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2010 roku nie przekroczyła 500á000 euro. Pomoc ta jest pomocą publiczną, a nie "podwyższoną" pomocą de minimis i podlega jedynie kumulacji z pomocą de minimis;

REKLAMA

- pomoc dotycząca gwarancji - w formie obniżenia opłaty rocznej za udzielenie gwarancji (dla małych i średnich przedsiębiorstw o maksymalnie 25 proc., a dla dużych przedsiębiorstw - 15 proc.). Gwarancja może obejmować zarówno kredyty inwestycyjne, jak i obrotowe, ale nie może przekroczyć 90 proc. kwoty kredytu i musi zostać udzielona do 31 grudnia 2010 roku. Obniżenie opłaty można stosować przez okres nie dłuższy niż 2 lata, a maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez beneficjenta pomocy za 2008 rok;

- pomoc dotycząca kredytów i pożyczek - obniżenie oprocentowania do poziomu oprocentowania depozytów jednodniowych w banku centralnym, powiększonego o marżę odpowiadającą różnicy między średnią stopą roczną na rynku międzybankowym a średnią stopą oprocentowania depozytów jednodniowych banku centralnego od 1 stycznia 2007 roku do 30 czerwca 2008 roku oraz o marżę za ryzyko kredytowe odpowiadającą profilowi ryzyka kredytobiorcy, zgodnie z Komunikatem Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych. Obniżenie ma zastosowanie do umów zawartych do 31 grudnia 2010 roku i może dotyczyć płatności z tytułu odsetek przypadających do 31 grudnia 2012 roku;

- pomoc na wytwarzanie produktów ekologicznych - w formie dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych na finansowanie projektów związanych z produkcją nowych produktów, znacznie zwiększających poziom ochrony środowiska;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zmiany wymogów w zakresie pomocy państwa na wspieranie kapitału podwyższonego ryzyka - do 31 grudnia 2010 roku zostaje podniesiony pułap bezpieczeństwa dla inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w celu wypełnienia zwiększonej, na skutek kryzysu, luki kapitałowej z 1,5 mln euro (określony w Wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na wspieranie inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w małych i średnich przedsiębiorstwach) do 2,5 mln euo na małe i średnie przedsiębiorstwa w okresie dwunastu miesięcy. Wymagany wkład własny inwestorów prywatnych zostaje obniżony z 50 do 30 proc. Państwa członkowskie mogą dostosować zatwierdzone już programy do nowych udogodnień;

- zmiany wymogów w zakresie pomocy państwa w formie ubezpieczeń krótkoterminowych kredytów eksportowych - tymczasowe dostosowanie Komunikatu Komisji dotyczącego krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych poprzez uproszczenie reguł obowiązujących przy użyciu "klauzuli zwalniającej", która pozwala na objęcie ryzyka rynkowego pomocą publiczną. Państwo członkowskie musi wykazać nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku, tzn. brak możliwości ubezpieczenia ryzyka na prywatnym rynku ubezpieczeniowym, poprzez dostarczenie dowodu na przykładzie jednego dużego, znanego, międzynarodowego, prywatnego ubezpieczyciela kredytów eksportowych, jednego krajowego ubezpieczyciela kredytów oraz czterech eksporterów o ugruntowanej pozycji, którzy przedstawią dowody odmowy ubezpieczenia.

Wszystkie wymienione środki pomocowe muszą być notyfikowane Komisji, która zobowiązała się do szybkiego podejmowania decyzji. Pomoc państwa może być przyznana przedsiębiorstwom, które nie były zagrożone przed 1 lipca 2008 roku, ale które później znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu. Nowe narzędzia będą stosowane do 31 grudnia 2010 roku. Ze względów praktycznych dogodniejszą formą wprowadzenia w życie nowych środków pomocowych będą programy pomocowe - w przypadku pomocy do 500á000 euro jest to warunek konieczny. Ponadto do 31 lipca 2009 roku każde państwo członkowskie musi przedłożyć Komisji wykaz programów, które przewiduje wprowadzić na podstawie zmienionych przepisów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA