Poprawka do przepisów przeciwpożarowych
REKLAMA
Poprawka zakłada umożliwienie pracodawcom prowadzącym małe firmy (zatrudniającym mniej niż 20 pracowników), samodzielnego wykonywania czynności związanych z ochroną przeciwpożarową - to jest ratowaniem życia, czy z ewakuacją. Chodzi o to, aby pracodawcy mieli wybór i sami zdecydowali, czy wolą wyznaczyć w tym celu pracownika, czy też osobiście realizować obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
REKLAMA
PKPP Lewiatan proponuje zatem przyjęcie poprawki w brzmieniu:
W art. 1 pkt 2) do art. 2091 dodaje się § 5 w brzmieniu:
„§ 5. Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, który posiada odpowiednie szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy może wykonywać czynności określone w § 1 pkt 2 osobiście.”
Wprowadzenie omawianej zmiany zapobiegłoby sytuacji, kiedy to przedsiębiorca nie ma kogo wyznaczyć do realizacji zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Wówczas, mając odpowiednie przeszkolenie, mógłby osobiście wykonywać te zadania. Może się bowiem zdarzyć, że mały zakład pracy zatrudnia pracownika na pół etatu, nieregulrnie bywającego w firmie, czy też młodego absolwenta, bez doświadczenia. Trudno byłoby taką osobę obarczyć odpowiedzialnością za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ponadto, jak podkreśla PKPP Lewiatan taka poprawka jest zgodna nie tylko z prawem krajowym, ale również unijnym. Bowiem w myśl art. 15 Kodeksu pracy to pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to jedna z naczelnych zasad prawa pracy. Wprowadzenie omawianej zmiany byłoby zatem zasadne i celowe.
REKLAMA
REKLAMA