REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłaty dla firm za asystenta niepełnosprawnego

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracodawcy, którzy zatrudnią niepełnosprawnego bezrobotnego, będą mogli uzyskać zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń do jego potrzeb.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie refundował firmom koszty zakupu materiałów oraz wykonania robót budowlanych, których celem jest dostosowanie zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwróci im też koszty wyposażenia ich stanowisk pracy. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych. Czeka już tylko na podpis ministra i wejdzie w życie w dniu opublikowania w Dzienniku Ustaw.

O pomoc taką będą mogli ubiegać się pracodawcy, którzy zobowiążą się do zatrudnienia bezrobotnej osoby niepełnosprawnej przez co najmniej trzy lata. Firmy otrzymają też zwrot kosztów zakupu i autoryzacji oprogramowania komputerowego lub innych urządzeń i technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych pracowników. PFRON zwróci wyłącznie koszty poniesione już po złożeniu wniosku o refundację.

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne będą mogły też ubiegać się o zwrot kosztów wynagrodzenia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (tzw. asystenta osoby niepełnosprawnej). Refundowane będzie jednak tylko wynagrodzenie za czas pracy, który poświęcił on wyłącznie na pomoc niepełnosprawnemu.

- W dobie kryzysu pracodawcy mogą coraz częściej sięgać po taką formę pomocy - uważa Małgorzata Tylewicz, prawnik i ekspert Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśla jednak, że kłopotliwa może być dla nich konieczność dokładnego rozliczania czasu pracy asystentów osoby niepełnosprawnej. W praktyce spowoduje to konieczność zatrudniania kolejnej osoby, która się tym zajmie.

Wnioski w sprawie refundacji dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych będą przyjmowane przez starostwa. Ich wzór określi załącznik do rozporządzenia. Jeśli powiat pozytywnie oceni wniosek danego pracodawcy, starosta podpisze z nim umowę w sprawie refundacji. Pracodawca będzie musiał zobowiązać się m.in. do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającej w zatrudnieniu w ciągu trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy (jeśli ubiega się o zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń, wyposażenia lub oprogramowania). Będzie musiał też przedstawić starostwu faktury, rachunki i dowody zapłaty lub umowy potwierdzające poniesienie kosztów podlegających refundacji.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA