| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali w SSE ponad 10 mld zł

W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali w SSE ponad 10 mld zł

W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali ponad 10 mld zł w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W 2008 r. łączna powierzchnia stref wzrosła o ok. 880 ha i wynosi obecnie ok. 11,8 ha, z czego blisko 70 proc. to grunty zagospodarowane. Największą dynamikę inwestycji zanotowały strefy: łódzka, pomorska i suwalska.

CIR podało, że rząd zapoznał się z informacją ministra gospodarki o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych według stanu na 31 grudnia 2008 r.

Liczba miejsc pracy w SSE wzrosła o blisko 15,5 proc. Największy przyrost zatrudnienia wystąpił w strefach: krakowskiej, łódzkiej i kostrzyńsko-słubickiej.

Najwięcej pieniędzy zainwestowały firmy z branży motoryzacyjnej (28,5 proc. wydatków inwestycyjnych), która dominuje w strefach: katowickiej, legnickiej, wałbrzyskiej i krakowskiej. Kolejne miejsca zajmują producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (10,2 proc.) oraz firmy z branży metalowej (10,1 proc.).

Na koniec 2008 r. strefy znajdowały się na terenie 120 miast i 145 gmin. W ub.r. rząd wydał 15 rozporządzeń zmieniających granice stref. Najczęściej, tzn. trzykrotnie, zmieniano obszar strefy pomorskiej. W dwóch strefach (katowickiej i kostrzyńsko- słubickiej) odbyły się po dwie zmiany granic. Żadnych zmian nie dokonano natomiast w strefie kamiennogórskiej, mieleckiej i warmińsko-mazurskiej.

Do końca 2008 r. minister gospodarki cofnął 449 zezwoleń w wyniku niezrealizowania przez przedsiębiorcę warunków dotyczących terminu rozpoczęcia działalności, wielkości nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. Najwięcej cofnięć odnotowano w strefach: suwalskiej, pomorskiej i katowickiej.

W ubiegłym roku wydano 205 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Największą liczbę inwestorów przyciągnęły strefy: wałbrzyska (37), katowicka (24) i mielecka (22).

W strefach do końca 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali łącznie 56,7 mld zł. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w łódzkiej strefie - o 149 proc. - dzięki zainwestowaniu w niej przez firmę Euroglas Polska 290 mln zł. Inne firmy, takie jak m.in. Gilette Poland, UMA Inwestments, Indesit zainwestowały ponad 100 mln zł.

CIR podało, że duży wzrost odnotowała pomorska SSE, głównie dzięki inwestycjom Mondi Parking Paper Świecie - ponad 430 mln zł w 2008 r. Znaczny przyrost, bo na poziomie 2 mld zł, miała strefa katowicka, a przyczyniły się do niego inwestycje spółek z grupy Saint Gobain.

Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) to wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie, przysługuje np. pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK