REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali w SSE ponad 10 mld zł

REKLAMA

W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali ponad 10 mld zł w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W 2008 r. łączna powierzchnia stref wzrosła o ok. 880 ha i wynosi obecnie ok. 11,8 ha, z czego blisko 70 proc. to grunty zagospodarowane. Największą dynamikę inwestycji zanotowały strefy: łódzka, pomorska i suwalska.

REKLAMA

CIR podało, że rząd zapoznał się z informacją ministra gospodarki o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych według stanu na 31 grudnia 2008 r.

Liczba miejsc pracy w SSE wzrosła o blisko 15,5 proc. Największy przyrost zatrudnienia wystąpił w strefach: krakowskiej, łódzkiej i kostrzyńsko-słubickiej.

REKLAMA

Najwięcej pieniędzy zainwestowały firmy z branży motoryzacyjnej (28,5 proc. wydatków inwestycyjnych), która dominuje w strefach: katowickiej, legnickiej, wałbrzyskiej i krakowskiej. Kolejne miejsca zajmują producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (10,2 proc.) oraz firmy z branży metalowej (10,1 proc.).

Na koniec 2008 r. strefy znajdowały się na terenie 120 miast i 145 gmin. W ub.r. rząd wydał 15 rozporządzeń zmieniających granice stref. Najczęściej, tzn. trzykrotnie, zmieniano obszar strefy pomorskiej. W dwóch strefach (katowickiej i kostrzyńsko- słubickiej) odbyły się po dwie zmiany granic. Żadnych zmian nie dokonano natomiast w strefie kamiennogórskiej, mieleckiej i warmińsko-mazurskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do końca 2008 r. minister gospodarki cofnął 449 zezwoleń w wyniku niezrealizowania przez przedsiębiorcę warunków dotyczących terminu rozpoczęcia działalności, wielkości nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. Najwięcej cofnięć odnotowano w strefach: suwalskiej, pomorskiej i katowickiej.

W ubiegłym roku wydano 205 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Największą liczbę inwestorów przyciągnęły strefy: wałbrzyska (37), katowicka (24) i mielecka (22).

REKLAMA

W strefach do końca 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali łącznie 56,7 mld zł. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w łódzkiej strefie - o 149 proc. - dzięki zainwestowaniu w niej przez firmę Euroglas Polska 290 mln zł. Inne firmy, takie jak m.in. Gilette Poland, UMA Inwestments, Indesit zainwestowały ponad 100 mln zł.

CIR podało, że duży wzrost odnotowała pomorska SSE, głównie dzięki inwestycjom Mondi Parking Paper Świecie - ponad 430 mln zł w 2008 r. Znaczny przyrost, bo na poziomie 2 mld zł, miała strefa katowicka, a przyczyniły się do niego inwestycje spółek z grupy Saint Gobain.

Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) to wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie, przysługuje np. pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA