Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy
REKLAMA
Od 21 kwietnia 2009 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie MPiPS z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU nr 62, poz. 512). Podstawą do wydania rozporządzenia jest art. 46 ust. 6 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 69, poz. 415 ze zm.), który został zmieniony ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33), w związku z czym zaistniała konieczność wydania nowego rozporządzenia.
REKLAMA
Rozporządzenie określa warunki oraz tryb przyznania:
• refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego,
• bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej,
• formy zabezpieczenia zwrotu otrzymanej refundacji lub środków na podjęcie działalności gospodarczej w przypadku niedotrzymania warunków umowy dotyczącej ich przyznania.
Pracodawca uzyskał możliwość otrzymania refundacji kosztów poniesionych na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy.
Pracodawca, aby skorzystać z dofinansowania, powinien spełnić kilka warunków:
• prowadzić swoją działalność przynajmniej przez 6 miesięcy przed złożeniem wniosku do starosty o przyznanie dofinansowania oraz
• przez 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie zwalniać pracowników (pełny katalog wymagań, które zostały postawione pracodawcy, zawarto w § 2 rozporządzenia).
Dodatkowo, aby uzyskać dofinansowanie, pracodawca musi zawrzeć ze starostą powiatu odpowiednią pisemną umowę, w której zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego skierowanego do pracy przez starostę przez okres co najmniej 24 miesięcy.
Dofinansowanie poniesionych kosztów następuje na wniosek pracodawcy w formie zwrotu kosztów poniesionych na wyposażenie bądź doposażenie stanowiska pracy. Podstawą uzyskania refundacji jest przedłożenie rozliczenia i udokumentowania poniesionych, w okresie od zawarcia umowy do dnia zatrudnienia skierowanego bezrobotnego, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu na tym stanowisku bezrobotnego.
W pewnych okolicznościach pracodawca może zostać zmuszony do zwrotu otrzymanych środków. Do tych sytuacji można zaliczyć m.in.:
• podanie nieprawdziwych informacji we wniosku o przyznanie refundacji, np. o niezaleganiu w dniu złożenia wniosku z wypłacaniem w terminie wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem w terminie składek;
• nieprzestrzeganie innych postanowień umowy zawartej ze starostą (pełny katalog przesłanek, których zaistnienie spowoduje konieczność zwrotu otrzymanej refundacji zawiera § 4 rozporządzenia).
REKLAMA
REKLAMA