REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie przedsiębiorstwa są zadowolone ze współpracy z bankami - wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Umowy na czas określony do dwóch lat

Rząd chce, aby pracodawcy, którzy skorzystają z subsydiów płacowych, musieli je zwracać. Pracownicy szkolący się w okresie przestoju w pracy otrzymają stypendia.

Firmy wstrzymały zwolnienia i zamroziły płace

Prawie 60 proc. firm nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmian w liczbie zatrudnianych osób. 85 proc. pracodawców deklaruje zaś, że nie będzie obniżało stawek wynagrodzeń zasadniczych.

Osoby skazane nie dostaną środków z UE

Osoby skazane za przestępstwa przeciwko interesom finansowym Wspólnot Europejskich będą wykluczone z procedur przetargowych na środki unijne.

REKLAMA

Komisja ustawodawcza za dalszą pracą nad projektami w sprawie opcji walutowych

Mimo zastrzeżeń co do zgodności z Konstytucją i prawem unijnym poselskich projektów dotyczących opcji walutowych, sejmowa Komisja Ustawodawcza zdecydowała w czwartek, że można nad nimi dalej pracować.

Ponad milion podpisów popierających przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów zebrano pod inicjatywą przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. W piątek większość z nich zostanie zawieziona do Warszawy i złożona w Sejmie.

PAIiZ: Cała Polska może stać się wolną strefą ekonomiczną

Jeśli rząd przeprowadzi zapowiadane reformy, to cała Polska stanie się wolną strefą ekonomiczną - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiZ Iwona Chojnowska-Haponik.

Coraz więcej firm przenosi działalność do internetu

Spowolnienie w gospodarce przyśpieszy proces przenoszenia usług do internetu. To dla firm tańszy sposób dotarcia do klientów. Przechodząc na biznes on-line, mogą zaoszczędzić do 40 proc.

REKLAMA

Nowe zasady prowadzenia postępowania upadłościowego i naprawczego

 Od 2 maja 2009 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące zasady prowadzenia postępowania upadłościowego i naprawczego.

Ubezpieczenie w KRUS osób prowadzących działalność gospodarczą

 Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą kontynuować ubezpieczenie w KRUS, pod warunkiem że kwota graniczna podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za 2008 r. nie przekroczy 2835 zł.

Osoby szukające pracy będą miały prawo do dodatku za zmianę miejsca zamieszkania

Już od lipca może ruszyć wypłata jednorazowych dodatków relokacyjnych na pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub osiedlenia się w nowym miejscu zamieszkania.

Pakiet antykryzysowy jeszcze w kwietniu

Od wyniku rozmów związków i pracodawców zależy, czy pakiet antykryzysowy dot. przepisów prawa pracy będzie gotowy jeszcze w kwietniu - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Strona społeczna nie zgadza się jednak z wieloma wpisanymi do pakietu propozycjami rządu.

W urzędach pracy zabrakło pieniędzy na dotacje na biznes

Niektóre urzędy pracy wstrzymały przyjmowanie wniosków od bezrobotnych ubiegających się o dotacje na rozpoczęcie własnego biznesu, bo nie mają już pieniędzy na ten cel.

Rodzina pomoże firmie w kryzysie

Przedsiębiorstwa rodzinne lepiej radzą sobie z objawami recesji od innych firm ze swojego segmentu: mniej jest wśród nich bankructw, nietrafionych inwestycji, zadłużania się ponad miarę i zwolnień pracowniczych.

Od dziś można starać się o dofinansowanie przetwórstwa

Od 15 kwietnia przedsiębiorcy będą mogli starać się o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie, a rolnicy - o pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy poza rolnictwem - poinformowało we wtorek biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Firmy zdecydują jaką pomoc chcą otrzymać

Ministerstwo gospodarki chce, by firmy, które z powodu kryzysu wpadły w kłopoty finansowe, same decydowały o tym, jaki rodzaj pomocy od rządu otrzymają - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.

Sprzedawcy samochodów przenoszą salony za miasto

Dealerzy samochodowi sprzedają salony w centrach miast i inwestują w siedziby na ich obrzeżach.

Fundusz wypłaci pensje za znikające firmy

Pracownicy zatrudnieni przez pracodawców, którzy faktycznie zaprzestali działalności, otrzymają wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Recepta dla firm na trudne czasy: ekspansja, przejęcia i oszczędzanie

Kryzys już wymusza restrukturyzację polskich firm - oceniają przedsiębiorcy i ekonomiści. Na razie widać to na rynku pracy, ale duże zmiany mogą nastąpić także w strukturze własnościowej przedsiębiorstw.

Podstawowa umowa już za 8-10 tys. zł

Groźba roszczeń ze względu na straty na opcjach walutowych powoduje, że rośnie zainteresowanie menedżerów polisami D&O. Ubezpieczyciele zaostrzyli zaś procedury zawierania takich umów.

Umowy na czas określony będą trwać maksymalnie trzy lata

Do 2012 roku pracownicy mają otrzymywać dopłaty do wynagrodzeń za zmniejszony etat oraz minimalną płacę za tzw. urlop postojowy. Pomoc otrzymają tylko te firmy, które ucierpiały z powodu kryzysu.

Przepisy ordynacji podatkowej niezgodne z Konstytucją

24 lutego 2009 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi dotyczące kręgu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i korekty deklaracji wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem VAT.

Obroty firm faktoringowych mniejsze o 6,5 proc.

Obroty firm faktoringowych spadły w pierwszym kwartale tego roku o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - wynika z opublikowanych we wtorek danych Polskiego Związku Faktorów.

Zakup biletów stanowi przychód pracownika

Wartość biletów lotniczych przekazanych pracownikom, wykonującym pracę w innym kraju, nie korzysta ze zwolnienia z PIT.

Firmy mogą zwracać się o pomoc do inspekcji

Zwalniani pracownicy, którzy uważają, że pracodawcy łamią ich prawa, mogą zwracać się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy. Udziela też ona porad pracodawcom, którzy chcą dowiedzieć się jak zgodnie z prawem rozwiązać stosunek pracy.

ZFŚS - ustalanie przeciętnej liczby zatrudnionych

Od 18 marca br. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Pracodawcy szukają oszczędności, ale nie na pracownikach

Pracodawcy, mimo kryzysu, starają się nie oszczędzać na pracownikach. Pomagają im godzić pracę zawodową z życiem prywatnym.

Ekonomiści: euro w Polsce najwcześniej za pięć lat

Rządowi przestało zależeć na wprowadzeniu złotego do ERM2 w tym roku - oceniają ekonomiści. Musimy poczekać, aż uspokoi się rynek. To oznacza, że wspólna waluta zastąpi naszą nie wcześniej niż w 2014 roku.

Udzielanie pożyczek małym przedsiębiorcom

Od 13 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości może udzielić pomocy finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia na powiększenie wyodrębnionego księgowo funduszu pożyczkowego przeznaczonego wyłącznie na udzielanie pożyczek małym przedsiębiorcom.

Firmy mogą odliczać cały VAT od paliwa

Przedsiębiorcy, którzy kupili samochody z tzw. kratką, mogą bez obaw odliczać VAT zawarty w cenie paliwa - mówili w poniedziałek na konferencji prasowej eksperci PKPP Lewiatan.

Firmy czekają na ustawę o opcjach

Banki i przedsiębiorstwa muszą się porozumieć w kwestii uregulowania zobowiązań wynikających z umów opcyjnych. Brak porozumienia oznacza bankructwo tysięcy firm, utratę pracy, kłopoty finansowe kilku banków i mniejsze wpływy do budżetu.

Specjalne strefy ekonomiczne mogą pomóc w przetrwaniu kryzysu

Specjalne strefy ekonomiczne mogą pomóc w przetrwaniu kryzysu. Nie można jednak opierać przyszłości gospodarczej na założeniu, że niektórzy zawsze będą mieli specjalne reguły - powiedział w sobotę w Gliwicach unijny komisarz ds. przedsiębiorczości i przemysłu Guenter Verheugen.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Kobiety, które na urlopie macierzyńskim podejmą dodatkową pracę albo założą własną firmę, nie będą musiały płacić składek emerytalno-rentowych - zakłada znowelizowana ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, którą Sejm uchwalił w piątek głosami 414 posłów.

Spółka ograniczy prawo głosu akcjonariuszom

Spółka będzie mogła ograniczyć prawo głosu akcjonariuszom, którzy posiadają w niej więcej niż jedną dziesiątą głosów - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu handlowego.

Utworzenie PPE może rekompensować obniżki pensji

Instytucje prowadzące pracownicze programy emerytalne spodziewają się, że przedsiębiorcy będą zawieszali opłacanie składek. Starają się wykazywać, że utworzenie PPE może być rekompensatą za obniżki płac.

Pracodawcy zwrócą dopłaty do pensji

Subsydia płacowe dla pracowników zagrożonych zwolnieniem trzeba będzie zwrócić. Zrobią to zapewne pracodawcy, choć przecież w okresie ich pobierania podwładni mają pracować krócej.

Kontrola legalności zatrudnienia przez PIP

Nieprawidłowości w zakresie legalności zatrudnienia i przestrzegania ustawy o instytucjach rynku pracy Państwowa Inspekcja Pracy wykryła w ponad połowie z blisko 36 tys. firm skontrolowanych w drugiej połowie roku 2007 i 2008.

Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce obawia się kryzysu

Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce uważa, że kryzys wpłynie negatywnie na ich działalność. Ponad jedna trzecia zakłada, że będzie musiała ograniczyć produkcję i sprzedaż w Polsce, a co piąta na rynkach zagranicznych - wynika z badania firmy Deloitte, organizacji PKPP Lewiatan i ośrodka CBOS.

Polska najatrakcyjniejszym państwem dla inwestycji w regionie

Polska jest najatrakcyjniejszym państwem w regionie, jeśli chodzi o inwestycje - wynika z badań Polsko- Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawionych w czwartek na konferencji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Sejm zmienił ustawę o towarach paczkowanych

Zasady paczkowania towarów oraz ograniczenia w zasadach butelkowania win, napojów spirytusowych i aerozolów wprowadza uchwalona w czwartek ustawa o towarach paczkowanych.

Trudniej o kredyt dla małej firmy

Małe firmy nie tylko mają coraz trudniejszy dostęp do kredytów, ale też płacą nawet 468 zł rocznie więcej za konto firmowe. Tymczasem banki deklarują pozytywne podejście do małych firm.

Portal dla podejmujących działalność w innym państwie UE

Od listopada 2008 r. działa nowa strona "Twoja Europa - Przedsiębiorstwa" uruchomiona przez Komisję Europejską.

Zakładanie firmy w "jednym okienku" za darmo

Przepisy wprowadzające "jedno okienko" pozwalają na bezpłatne założenie firmy oraz dokonywanie zmian w ewidencji działalności gospodarczej - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Komisja za umorzeniem składek kobietom wprowadzonym w błąd przez ZUS

Całkowite umorzenie zaległych składek kobietom wprowadzonym w błąd przez ZUS - zarówno za okres urlopu macierzyńskiego, jak i wychowawczego - przewiduje projekt ustawy jednogłośnie przyjęty w środę przez sejmową Komisją Polityki Społecznej i Rodziny.

646,83 mln zł otrzyma Krajowy Fundusz Kapitałowy

646,83 mln zł otrzyma Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) w ramach projektu indywidualnego „Wspieranie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka przez Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A.” 

Fundusz Mikro zyskał 20 proc. klientów

Zaostrzenie polityki kredytowej spowodowało, że klienci biznesowi szukają innych źródeł finansowania swojej działalności. Przedsiębiorcy, którym bank odmówił kredytu, coraz częściej trafiają do Funduszu Mikro.

Elektroniczne potwierdzenie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek

Z uwagi na fakt, iż wiele instytucji zwraca się do ZUS-u o potwierdzenie autentyczności zaświadczenia o niezaleganiu przez przedsiębiorców w opłacaniu składek, Zakład przygotowuje specjalną usługę elektroniczną.

Średnie i duże przedsiębiorstwa są przygotowane na kryzys

Bardzo wysoki poziom płynności finansowej oraz duże zyski w roku ubiegłym dają nadzieję, że średnie i duże firmy poradzą sobie w czasie kryzysu - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Oszuści podatkowi pod lupą inspektorów skarbowych

W 2009 r. inspektorzy kontroli skarbowej skupią się na walce z podmiotami zajmującymi się najgroźniejszymi dla budżetu oszustwami podatkowymi, związanymi z VAT i akcyzą - wynika z przedstawionych przez Ministerstwo Finansów zadań kontroli skarbowej na bieżący rok.

REKLAMA