Wyższy limit przychodów dla małego podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązujące od dnia dzisiejszego przepisy ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 69, poz. 587), podwyższają limit przychodów w definicji małego podatnika do 1,2 mln euro. Dzięki temu status małego podatnika zyskają przedsiębiorcy, którzy w 2008 r. uzyskali przychody ze sprzedaży (łącznie z kwotą należnego podatku VAT) przekraczające 800 tys. euro, ale nie więcej niż 1,2 mln euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.
REKLAMA
Zwiększenie limitu kwotowego spowoduje, iż więcej przedsiębiorców skorzysta z preferencji jakie daje status małego podatnika, a więc możliwości kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz z przyśpieszonej amortyzacji. Będzie to możliwe jeszcze w tym roku, gdyż nowelizacja ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) od 1 stycznia 2009 r.
REKLAMA
Nowe przepisy przewidują, iż przedsiębiorcy, którzy w związku z podwyższeniem limitu przychodów stali się małymi podatnikami, mogą wpłacać zaliczki kwartalne począwszy od pierwszego kwartału następującego po kwartale, w którym weszła w życie niniejsza ustawa. Z uwagi na fakt, że nowelizacja obowiązuje od 22 maja br. przedsiębiorca będzie mógł opłacać zaliczki kwartalnie od trzeciego kwartału 2009 r. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie w terminie do 20 dnia drugiego miesiąca kwartału następującego po kwartale, w którym wchodzi w życie niniejsza nowelizacja, czyli do 20 sierpnia.
Warto zaznaczyć, że nowelizacja zakłada również zwiększenie limitu odpisów w ramach jednorazowej przyspieszonej amortyzacji z 50 tys. euro do 100 tys. euro, ale tylko w latach podatkowych rozpoczynających się w 2009 i 2010 roku. Przedsiębiorcy którzy w roku 2008 lub 2009 rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych do wyższej kwoty limitu także w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. Nie dotyczy to podatników CIT, których pierwszy rok podatkowy kończy się w dniu 31 grudnia 2010 r. Ponadto przepisy wprowadzające podwyższony limit odpisów amortyzacyjnych nie mają zastosowania do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy rozpoczęli działalność w 2008 r., a których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i zakończy się po dniu 31 grudnia 2008 r., do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA