reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej na szkolenia starszych osób

Więcej na szkolenia starszych osób

Osoby, które skończyły 50 lat, mogą za pieniądze unijne skorzystać z bezpłatnych szkoleń, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Jest na to przewidziane w 2009 roku 1,5 mld zł.


Na rynku jest coraz więcej bezpłatnych szkoleń kierowanych do osób po 50. roku życia, które są realizowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Unijnym wsparciem są objęte osoby bezrobotne z tej grupy wiekowej, jak też pracujące, ale zagrożone wykluczeniem z rynku pracy. Tego typu projekty są realizowane w ramach komponentu regionalnego PO KL (Poddziałania 6.1.1. dla osób bezrobotnych, 7.2.1 dla zagrożonych wykluczeniem społecznym, 8.1.1. dla pracowników przedsiębiorstw i 9.3 kształcenie ustawiczne) i przez instytucje organizujące konkursy w województwach premiowane dodatkowymi punktami. Firma, która chce przeszkolić starszych pracowników, w zależności od województwa może otrzymać dodatkowo od 5 do 12 pkt.

Podstawowym problemem, jaki napotykają osoby 50+, jest niedostosowanie posiadanych przez nie umiejętności i kwalifikacji zawodowych do wymogów rynku pracy (m.in. brak znajomości języków obcych czy umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii).

Te luki kompetencyjne starają się zapełnić firmy szkoleniowe. Starsze osoby bezrobotne mogą zdobyć za pieniądze z UE nowy zawód. Na przykład firma HRP w Łodzi realizuje dla nich dwumiesięczne szkolenie, podczas którego uzyskają kwalifikacje opiekuna dzieci lub osób starszych, a także profesjonalnego sprzedawcy.

Uczestnicy szkoleń, oprócz zajęć przygotowujących do nowego zawodu, są aktywizowani zawodowo i uczą się podczas indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, jak pisać CV i list motywacyjny.

- Utrzymujemy z nimi kontakt przez pół roku po zakończeniu szkoleń. W tym czasie są jeszcze objęci wsparciem w postaci pośrednictwa pracy - mówi Izabela Łuchniak z firmy HRP.

Uczestnicy tego projektu, podobnie jak innych kierowanych do starszych osób, otrzymują stypendium szkoleniowe w wysokości 4 zł brutto za godzinę. Starsi pracownicy w wielu projektach otrzymują też dodatkowe wsparcie w postaci bezpłatnych posiłków i zwrotu kosztów dojazdu. Lubelska Szkoła Biznesu oferuje starszym pracownikom bezpłatne szkolenia z zakresu marketingu, sprzedaży i prowadzenia negocjacji finansowych.

Kurs obejmuje 28 godzin realizowanych podczas ośmiu spotkań weekendowych. Do projektu pracownicy zgłaszają się z własnej inicjatywy, nie ma możliwości delegowania ich przez pracodawcę. Wśród uczestników są osoby zatrudnione w bankach, firmach prywatnych, a nawet pracownik naukowy wyższej uczelni.

- Ich motywacje do nauki są bardzo różne, część osób myśli o zmianie pracy, inni chcą podwyższyć kwalifikacje. Są też osoby, które chcą pokazać pracodawcy, że się uczą, są aktywne - mówi Jerzy Kowalski, prezes Lubelskiej Szkoły Biznesu.

Fundacja Inicjatyw Lokalnych realizuje natomiast w woj. lubelskim kilka projektów dla pracowników z grupy 50+, którzy chcą się nauczyć obsługi komputera i języka angielskiego. Zdaniem Marii Bieleckiej z Fundacji Inicjatyw Lokalnych, zainteresowanie jest duże, ale byłoby większe, gdyby granica wiekowa została obniżona do 45 lat. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaleciło, żeby w konkursach organizawonych w 2009 roku, objąć wsparciem również osoby wieku 45+.

MRR szacuje, że na projekty aktywizujące osoby starsze w ramach PO KL może być przeznaczone w 2009 roku 1,5 mld zł. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do 2013 roku za pieniądze z UE przeszkoli się 40 tys. pracujących osób w wieku 50+.

1,5 mld zł jest przewidziane w 2009 roku w PO KL na wsparcie osób starszych

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama