REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej na szkolenia starszych osób

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Osoby, które skończyły 50 lat, mogą za pieniądze unijne skorzystać z bezpłatnych szkoleń, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Jest na to przewidziane w 2009 roku 1,5 mld zł.

REKLAMA

Na rynku jest coraz więcej bezpłatnych szkoleń kierowanych do osób po 50. roku życia, które są realizowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Unijnym wsparciem są objęte osoby bezrobotne z tej grupy wiekowej, jak też pracujące, ale zagrożone wykluczeniem z rynku pracy. Tego typu projekty są realizowane w ramach komponentu regionalnego PO KL (Poddziałania 6.1.1. dla osób bezrobotnych, 7.2.1 dla zagrożonych wykluczeniem społecznym, 8.1.1. dla pracowników przedsiębiorstw i 9.3 kształcenie ustawiczne) i przez instytucje organizujące konkursy w województwach premiowane dodatkowymi punktami. Firma, która chce przeszkolić starszych pracowników, w zależności od województwa może otrzymać dodatkowo od 5 do 12 pkt.

REKLAMA

Podstawowym problemem, jaki napotykają osoby 50+, jest niedostosowanie posiadanych przez nie umiejętności i kwalifikacji zawodowych do wymogów rynku pracy (m.in. brak znajomości języków obcych czy umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii).

Te luki kompetencyjne starają się zapełnić firmy szkoleniowe. Starsze osoby bezrobotne mogą zdobyć za pieniądze z UE nowy zawód. Na przykład firma HRP w Łodzi realizuje dla nich dwumiesięczne szkolenie, podczas którego uzyskają kwalifikacje opiekuna dzieci lub osób starszych, a także profesjonalnego sprzedawcy.

Uczestnicy szkoleń, oprócz zajęć przygotowujących do nowego zawodu, są aktywizowani zawodowo i uczą się podczas indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, jak pisać CV i list motywacyjny.

- Utrzymujemy z nimi kontakt przez pół roku po zakończeniu szkoleń. W tym czasie są jeszcze objęci wsparciem w postaci pośrednictwa pracy - mówi Izabela Łuchniak z firmy HRP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Uczestnicy tego projektu, podobnie jak innych kierowanych do starszych osób, otrzymują stypendium szkoleniowe w wysokości 4 zł brutto za godzinę. Starsi pracownicy w wielu projektach otrzymują też dodatkowe wsparcie w postaci bezpłatnych posiłków i zwrotu kosztów dojazdu. Lubelska Szkoła Biznesu oferuje starszym pracownikom bezpłatne szkolenia z zakresu marketingu, sprzedaży i prowadzenia negocjacji finansowych.

Kurs obejmuje 28 godzin realizowanych podczas ośmiu spotkań weekendowych. Do projektu pracownicy zgłaszają się z własnej inicjatywy, nie ma możliwości delegowania ich przez pracodawcę. Wśród uczestników są osoby zatrudnione w bankach, firmach prywatnych, a nawet pracownik naukowy wyższej uczelni.

- Ich motywacje do nauki są bardzo różne, część osób myśli o zmianie pracy, inni chcą podwyższyć kwalifikacje. Są też osoby, które chcą pokazać pracodawcy, że się uczą, są aktywne - mówi Jerzy Kowalski, prezes Lubelskiej Szkoły Biznesu.

Fundacja Inicjatyw Lokalnych realizuje natomiast w woj. lubelskim kilka projektów dla pracowników z grupy 50+, którzy chcą się nauczyć obsługi komputera i języka angielskiego. Zdaniem Marii Bieleckiej z Fundacji Inicjatyw Lokalnych, zainteresowanie jest duże, ale byłoby większe, gdyby granica wiekowa została obniżona do 45 lat. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaleciło, żeby w konkursach organizawonych w 2009 roku, objąć wsparciem również osoby wieku 45+.

MRR szacuje, że na projekty aktywizujące osoby starsze w ramach PO KL może być przeznaczone w 2009 roku 1,5 mld zł. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do 2013 roku za pieniądze z UE przeszkoli się 40 tys. pracujących osób w wieku 50+.

1,5 mld zł jest przewidziane w 2009 roku w PO KL na wsparcie osób starszych

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA