REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Były prezes nie może kwestionować wysokości podatku zlikwidowanej spółki

REKLAMA

Przepisy Ordynacji podatkowej, uniemożliwiające byłemu prezesowi zlikwidowanej spółki kwestionowanie wysokości podatku VAT, jaki ta spółka powinna była zapłacić, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

TK podkreślił też, że przepisy te nie naruszają przysługującego każdemu obywatelowi prawa do sądu.

REKLAMA

Skargę do TK wniósł Bogdan M., któremu naczelnik urzędu skarbowego odmówił wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną. Chodziło o VAT za 2001 r., jaki zdaniem urzędu powinna była zapłacić spółka z o.o., której prezesem był Bogdan M.

Spółka nie kwestionowała wysokości VAT do zapłaty, ale po pewnym czasie została rozwiązana. Wtedy za jej zobowiązania podatkowe odpowiedzialny stał się jej były prezes. Ten zaś postanowił spierać się o wysokość podatku do zapłaty. Ponieważ w sprawie została już wydana decyzja ostateczna, zażądał wznowienia postępowania.

Naczelnik urzędu, a potem dyrektor izby skarbowej odmówili, podkreślając, że postępowanie w sprawie wymiaru VAT dotyczyło spółki, a nie występującego z wnioskiem o wznowienie postępowania jej byłego prezesa, Bogdana M.

Takie samo stanowisko zajął wojewódzki, a potem Naczelny Sąd Administracyjny. Sądy uzasadniały, że aby były prezes spółki mógł być stroną postępowania podatkowego, a więc także wnioskować o jego wznowienie, musiałby wykazać, że ma w tym postępowaniu "własny interes prawny", czyli że to właśnie jego dotyczy ustalone przez organy skarbowe zobowiązanie podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Członkowie zarządu spółek z o.o nie zostali zaliczeni do tego grona, lecz uznani przez prawo za tzw. +osoby trzecie+" - argumentował NSA.

REKLAMA

Bogdan M. podkreślał w skardze do TK, że "wskazane przez sąd przepisy są niezgodne z konstytucją, gdyż odbierają osobom zarządzającym zlikwidowaną spółką z o.o. prawo do rozpoznania dotyczącej ich sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd".

TK uznał, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji (sygn. SK 32/07). Wyjaśnił, że "skoro spółka nie zakwestionowała wysokości nałożonego na nią podatku, to nie miał takiego prawa również jej były prezes. Mógł on jedynie, w odrębnym postępowaniu, wskazać np. majątek zlikwidowanej spółki, z którego mogłaby być prowadzona egzekucja podatku".

Ponieważ w odrębnym postępowaniu mógł brać udział były prezes spółki, tak samo jak każdy inny członek zarządu, jego prawo do sądu nie zostało naruszone - powiedział sędzia sprawozdawca Marian Grzybowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

REKLAMA

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA