REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 19 czerwca ciężarówki tylko z dodatkowymi lusterkami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Wszystkie samochody ciężarowe jeżdżące w kraju muszą zostać wyposażone w dodatkowe lusterka, które poprawią widoczność wokół kabiny pojazdu.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

REKLAMA

Do 19 czerwca firmy transportowe muszą wyposażyć swoje ciężarówki w dodatkowe lusterka poprawiające widoczność - przewiduje rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 75, poz. 639). Specjalne lusterka pozwolą dostrzec motocykl, rowerzystę lub pieszego, który znajduje się bardzo blisko kabiny, szczególnie po prawej stronie auta.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem obowiązek wyposażenia pojazdu w dodatkowe lusterka obejmie auta zarejestrowane po 1 stycznia 2000 r. Te samochody, które zostaną objęte nowymi wymogami, będą posiadać oprócz lusterka podstawowego także szerokokątne i rampowe, które zmniejszą strefę tzw. martwego pola z boku pojazdu. Ciężarówki zostaną wyposażone także w lusterko z przodu kabiny. Umożliwi ono dostrzeżenie tego, co znajduje się bezpośrednio przed kierowcą. Z uwagi na fakt, że szofer siedzi wysoko, ma małe pole widzenia bezpośrednio przed kabiną. Jest to powodem potrąceń pieszych, przechodzących tuż przed pojazdem, gdy auto stoi w korku i nagle rusza. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi na skrzyżowaniach i rondach.

REKLAMA

Unia Europejska określiła, że państwa członkowskie powinny wprowadzić wymóg posiadania dodatkowych lusterek najpóźniej do końca marca 2009 r. Polska jednak nie przygotowała odpowiednich regulacji na czas. Z tego powodu do tej pory tylko ci przedsiębiorcy, którzy wykonują międzynarodowy transport, musieli doposażyć swoje ciężarówki. Pozostali, wykonujący przewozy krajowe, czekali na polskie przepisy. Po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia także pojazdy ciężarowe podróżujące wyłącznie po Polsce będą musiały zostać wyposażone w lusterka szerokokątne, rampowe oraz z przodu kabiny.

- Na każde dodatkowe lusterko trzeba wydać około 500 zł. Przewoźnicy wykonujący przewóz międzynarodowy dokonali zmian do końca marca - mówi Bolesław Milewski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego. Obawia się on jednak, że w przypadku pojazdów ciężarowych wykorzystywanych do przewozu krajowego może pojawić się problem z terminowym dostosowaniem ich do wymagań prawa. Jego zdaniem z uwagi na większą liczbę przewoźników krajowych niż międzynarodowych może dojść do sytuacji, w której na rynku po prostu zabraknie lusterek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe wymagania dotyczące dodatkowych lusterek związane są z tym, że w całej Unii każdego roku ginęło do tej pory średnio 400 osób pod kołami ciężarówek z uwagi ograniczoną widoczność z kabiny pojazdu. Dodatkowe lusterka, które zmniejszą tzw. martwe pole wiedzenia mają zapobiec takim sytuacjom.

500 zł może kosztować jedno dodatkowe lusterko

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA