REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przy stosowaniu nowej ustawy akcyzowej firmy mogą mieć problemy

Od niedzieli przedsiębiorcy muszą stosować nową ustawę o podatku akcyzowym. Wiele regulacji może przysporzyć podatnikom praktycznych problemów.

Chałupnicy zapłacą wyższe składki do ZUS

Płatnicy składek mają do 9 marca czas na wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących pracę nakładczą i równocześnie prowadzących firmę.

Łączenie i podziały bez rewidenta

Biegli rewidenci nie będą już musieli badać planów łączenia i podziałów spółek kapitałowych.

Firmy mogą na odległość szkolić inspektorów

Po wprowadzeniu obowiązku zatrudniania w firmach inspektorów ochrony przeciwpożarowej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej liczba chętnych na przeszkolenia była tak duża, że uczelnia zorganizowała dodatkowe kursy e-learningowe.

REKLAMA

Firmy przeznaczą więcej pieniędzy na pomoc socjalną

O prawie 100 zł wzrośnie w tym roku odpis podstawowy do zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

300 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy

Przedsiębiorca, który skorzysta z unijnej pomocy dla mikroprzedsiębiorstw, będzie miał dwa, a nie pięć lat, na stworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy.

Zmienią się definicje, zwolnienia i kody CN

W nowej ustawie o podatku akcyzowym zostaną wprowadzone zmiany do definicji, zwolnień i stawek podatkowych oraz kodów CN.

ZUS umorzy składki przedsiębiorczym matkom

Kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich, które równocześnie prowadziły działalność gospodarczą, nie będą musiały płacić składek do ZUS z tytułu prowadzenia firmy.

REKLAMA

Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Już w połowie województw firmy, które się restrukturyzują mogą składać wnioski o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Firma może rozłożyć na raty składki do ZUS

Firmy z branż szczególnie dotkniętych kryzysem, np. motoryzacyjne i te, które poniosły dotkliwe straty na opcjach walutowych, mogą ubiegać się w ZUS o ulgi w spłacie składek. Są to układy ratalne, odroczenia i umorzenia należności.

Tylko pierwszy przedsiębiorca nie zapłaci kary

Wniosek o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu będzie można złożyć, nawet jeżeli przedsiębiorca nie ma wszystkich dokumentów.

Osoby zatrudnione na czas nieokreślony będą dłużej pracować

Dłużej niż 48 godzin tygodniowo będą mogły pracować osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Będzie to zależeć od tego, czy zgodzą się podpisać tzw. klauzulę opt-out.

Będzie "przewodnik" dla firm zaangażowanych w opcje

Zaangażowane w opcje walutowe firmy, które zechcą wystąpić przeciw bankom na drogę sądową, będą mogły skorzystać z "przewodnika" przygotowanego przez Prokuratorię Generalną - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu.

Firmy odczuwają skutki kryzysu

Skutki kryzysu na światowych rynkach finansowych są odczuwane przez firmy działające w Polsce. Począwszy od września każdy tydzień przynosi nowe informacje o skali problemu. Business Centre Club sprawdził, jak wiele firm dotknęły problemy i jakiego rodzaju. Internetowy sondaż został przeprowadzony w dniach 11 – 18 lutego wśród prawie 2 tys. członków BCC – menedżerów i właścicieli firm z całego kraju. Podobny sondaż przeprowadziliśmy pod koniec grudnia 2008. Ciekawie wygląda zestawienie aktualnych wyników z tymi sprzed dwu miesięcy.

Firmy zapłacą wyższą składkę wypadkową

Od 1 kwietnia tego roku wiele firm zapłaci inne niż dotychczas składki wypadkowe.

Współpraca z Urzędem gwarantuje łagodną karę

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie upraszczające procedurę składania wniosków o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu.

ZUS powinien umorzyć wszystkie składki

Rzecznik praw dziecka i posłowie apelują do rządu, aby poparł umorzenie wszystkich składek, jakich żąda ZUS od osób prowadzących firmy i przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Rachunek jest niezbędny do zwrotu VAT

Spółki kapitałowe, którym po likwidacji zostaje VAT do zwrotu, nie powinny zamykać rachunku w banku, aby organ podatkowy mógł przelać pieniądze.

Zmiany w prawie pracy nie złagodzą kryzysu

Rząd przygotował propozycje zmian w prawie pracy, które mają złagodzić skutki kryzysu gospodarczego. Pracodawcy chcą uelastycznić przepisy o czasie pracy, a związkowcy mieć wpływ na to, jak długo mogą pracować podwładni.

Samorząd łatwiej udzieli koncesji na roboty

Przychody koncesjonariusza w zasadniczej części powinny pochodzić od użytkowników obiektu wybudowanego i eksploatowanego przez firmę, która uzyskała koncesję.

Koszty założenia i obsługi rachunku bankowego można odliczyć od podatku

Wydatki związane z założeniem i utrzymaniem rachunku bankowego, tj. opłaty bankowe, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. euro

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność będą mogli korzystać z wyższego limitu w ramach przyspieszonej amortyzacji.

Od marca wyższa składka zdrowotna dla właścicieli firm

Osoby prowadzące firmy zapłacą w okresie od marca do grudnia tego roku z tytułu składki zdrowotnej 224,24 zł miesięcznie.

Uproszczone zaliczki nie dla wszystkich opłacalne

Diś upływa termin wyboru uproszczonej zasady opłacania zaliczek przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Na co zwrócić uwagę, wybierając ten sposób rozliczeń?

Konkurs o dotacje trwał tylko kilka godzin

Dziś zakończy się pierwszy w tym roku konkurs o unijne dotacje dla firm. Z powodu dużego zainteresowania PARP musiała zamknąć nabór pierwszego dnia przyjmowania wniosków.

Pracodawcy chcą kont czasu pracy, a związki stabilizacji zatrudnienia

Możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy w zamian za rekompensatę pieniężną z Funduszu Pracy to propozycja zmian w kodeksie pracy, która ma największe szanse na uchwalenie.

Fiskus sprawdzi nieujawniony e-handel

Organy kontroli skarbowej uzyskają nowe uprawnienia w zakresie kontroli e-handlu.

Malinowski: przedsiębiorcy muszą opracować plan walki z kryzysem

Nie później niż do końca marca powinien odbyć się Kongres Przedsiębiorców, na którym zostanie wypracowany plan antykryzysowy - zaapelował w środę prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Andrzej Malinowski.

Senat poparł nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych

Wprowadzenie stałej w ciągu roku minimalnej deklarowanej podstawy składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w środę jednogłośnie poparł Senat.

"Solidarność": nie można walczyć z kryzysem kosztem pracowników

Zwiększenie popytu wewnętrznego i utrzymanie miejsc pracy to - zdaniem NSZZ "Solidarność" - główne metody walki z kryzysem.

Polskie firmy nie chcą inwestować w projekty strategiczne

Niska cena gazu ziemnego i ropy naftowej powoduje, że planowane strategiczne dla Polski inwestycje przestają się opłacać. Ich opłacalność może poprawić dofinansowanie z UE.

Będą dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy

Pracodawcy i związkowcy będą z rządem negocjować uelastycznienie czasu pracy i lepszą ochronę zatrudnionych na czas określony.

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Negocjacje firm z bankami rozwiązaniem problemu opcji

Zdaniem ministra w kancelarii premiera Rafała Grupińskiego, głównym sposobem rozwiązania problemu opcji walutowych powinny być negocjacje między zainteresowanymi firmami i bankami.

Dopłata z urzędu pracy nie jest opodatkowana

Kwoty pieniężne przyznane bezrobotnemu na rozpoczęcie działalności gospodarczej są nieopodatkowane PIT i nie należy ich uwzględniać w zeznaniu rocznym.

Walczymy z absurdami w kodeksie pracy

Od poniedziałku każdy pracownik i pracodawca może zgłaszać GP lub Państwowej Inspekcji Pracy przykłady absurdów w prawie pracy. Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i posłużą do przygotowania propozycji zmian w prawie. Kodeks pracy będzie czytelniejszy i mniej skomplikowany.

20 lutego mija termin wyboru uproszczonych zaliczek

Przedsiębiorcy do 20 lutego mają czas na dokonanie wyboru uproszczonej metody opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Rusza największy konkurs o dotacje

Dziś PARP ogłosi rozpoczęcie konkursów na unijne dotacje. Nabory wniosków rozpoczną się 2 marca, w tym konkurs na innowacyjne inwestycje o budżecie ponad 930 mln zł.

Słaby złoty, opcje i drogi prąd pogrążą firmy

Kryzys gospodarczy powoduje spadek popytu na towary i usługi oferowane przez polskie firmy. Ich wpływy więc zmaleją. Jednak zapowiada się, że wydatki mocno wzrosną.

Firma może żądać informacji, dlaczego ograniczono jej kredyt

Ograniczenie akcji kredytowej dla firm przez konkurencję chce wykorzystać PKO BP, zwiększając akcję kredytową.

5 lat pozbawienia wolności za odtwarzanie muzyki bez licencji

Jeśli kontrolerzy z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wykryją, że przedsiębiorca odtwarzający muzykę w swojej firmie nie ma stosownej umowy i nie wnosi za to opłat, będzie musiał uregulować wszystkie należności z tego tytułu od chwili rozpoczęcia działalności i podpisać umowę licencyjną.

Inspekcja nie będzie surowiej karać firm w dobie kryzysu

Państwowa Inspekcja Pracy chce udzielać porad pracownikom zwalnianym z powodu kryzysu gospodarczego. Kontrola legalności zatrudnienia może zostać przekazana innej służbie. Nowelizacja ustawy o PIP ma umożliwić głównemu inspektorowi pracy wydawanie wiążących opinii.

Szkolenia pomogą zapobiec panice w firmie

W wielu przedsiębiorstwach dotkniętych kryzysem i masowymi zwolnieniami zapanowała panika. Przeważająca większość kadry nie potrafi zapanować nad strachem pracowników. Receptą mogą być szkolenia podobne do tych, jakie przechodzą ratownicy i komandosi.

Pomysł unieważnienia umów na opcje - trudny do realizacji

W opinii wiceministra finansów Macieja Grabowskiego pomysł wicepremiera Waldemara Pawlaka dotyczący renegocjacji lub nawet unieważnienia umów na opcje walutowe jest trudny do realizacji.

Firmy nie chcą zatrudniać Ukraińców dłużej niż pół roku

Tylko 3,8 tys. Ukraińców, Rosjan i Białorusinów pracowało w Polsce w II połowie 2008 r. na podstawie zezwolenia na pracę. Obcokrajowcy zza wschodniej granicy wykonują głównie proste prace sezonowe w rolnictwie i budownictwie. Firmy muszą płacić cudzoziemcowi spoza UE tyle samo co Polakowi pracującemu na tym samym stanowisku.

Oszczędności dla pracodawców

Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Nie będzie podatku liniowego

To już pewne, że podatku liniowego szybko się nie doczekamy. To skutek trudnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Nie ma też co liczyć w najbliższym czasie na dalsze obniżanie podatków i obciążeń fiskalnych. Za to ich podwyżka jest niewykluczona.

Właściciel firmy może się ubezpieczyć jako pracownik

Wspólnik firmy, który jest w niej zatrudniony i równocześnie zarządza zakładem pracy, może być objęty ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy o pracę, a nie działalności gospodarczej.

Firmy muszą szukać nowych rynków

Rynki wschodnie raczej nie staną się lekiem na kłopoty polskiego eksportu. Próba odbudowania pozycji handlowej na innych rynkach wymagać będzie wsparcia rządu. Finansowanie działalności to jeden z głównych problemów eksporterów.

REKLAMA