REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca przyjmie na praktyki absolwenckie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Absolwenci do 30 roku życia będą mogli zawierać z pracodawcami umowy o odbyciu praktyk absolwenckich - przewiduje projekt ustawy o praktykach absolwenckich, nad którym debatowali w środę posłowie. Projekt dotyczy osób, które ukończyły co najmniej szkołę ponadgimnazjalną.

W myśl projektu podmiotem, z którym absolwent zawiera umowę o odbyciu praktyki może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Umowa powinna określać rodzaj pracy wykonywanej przez praktykanta, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy, a także wysokość ewentualnego wynagrodzenia za praktykę.

REKLAMA

Zgodnie z projektem praktyka absolwencka może być płatna lub bezpłatna. Wysokość ewentualnego wynagrodzenia praktykanta nie może jednak przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W wypadku praktyki nieodpłatnej, umowa może zostać rozwiązana w każdej chwili i przez dowolną ze stron. Jeśli natomiast praktykant otrzymuje wynagrodzenie, umowa może być rozwiązana, ale z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

W projekcie zastrzeżono, że praktyka nie może dotyczyć pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych, a także nie może odbywać się u jednego pracodawcy dłużej niż trzy miesiące.

Projekt ustawy zobowiązuje ponadto podmiot przyjmujący absolwenta na praktykę do wystawienia mu - na jego wniosek - na piśmie zaświadczenia o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych umiejętnościach.

REKLAMA

Podczas sejmowej debaty nad projektem sprawozdawca połączonych komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny, a także komisji gospodarki Krzysztof Gadowski (PO) podkreślił, że w trakcie prac komisji zdecydowano m.in., iż okres odbywania praktyk nie będzie wliczany do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Posłowie obawiali się, że w przeciwnym wypadku pracodawcy byliby niechętni do przyjmowania młodzieży na praktykę ze względu na konieczność opłacania ubezpieczania społecznego i składki zdrowotnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewa Drozd (PO) zaznaczyła podczas debaty, że instytucja praktyki absolwenckiej nie jest alternatywą dla stażu czy też umowy o pracę, ale nową propozycją, która rozszerzy katalog instrumentów ułatwiających absolwentom uzyskanie doświadczenia i nabycie umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

REKLAMA

Teresa Wysocka (PiS) poinformowała, że projektowana ustawa budzi w jej klubie zastrzeżenia. PiS obawia się, że ustawa wchodząc w życie może stać się podstawą do zalegalizowania zatrudniania pracowników na czarno. Jak mówiła, projekt nie przewiduje bowiem żadnych warunków, na podstawie których Państwowa Inspekcja Pracy mogłaby stwierdzić, czy dana osoba zarejestrowana jako bezrobotna zawarła jedną czy więcej umów o praktykę absolwencką z jednym pracodawcą. Wysocka zwróciła w tym kontekście uwagę, że projekt obejmuje również cudzoziemców przebywających w Polsce, pod warunkiem, że posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne z świadectwem ukończenia polskiej szkoły.

Według Artura Ostrowskiego (Lewica) w przypadku, gdy praktyka odbywała się nieodpłatnie, korzystniej dla absolwenta byłoby korzystać z ustawy o wolontariacie, która - jego zdaniem - bardziej chroni osobę podejmującą praktykę, niż omawiany projekt ustawy.

Podczas dyskusji posłowie pytali o wpływ projektowanej ustawy na rynek pracy. Elżbieta Streker-Dembińska (Lewica) chciała wiedzieć czy projekt umowy o praktykach absolwenckich nie spowoduje wypierania umów na czas próbny, umów o dzieło i umów zlecenia. Jej klubowy kolega Grzegorz Pisalski wyraził obawę, że wejście ustawy w życie może pogorszyć sytuację osób już pracujących. Jak mówił, pracodawcy w miejsce swoich pracowników mogą bowiem chcieć przyjmować praktykantów.

Odpowiadając na te wątpliwości, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Adam Szejnfeld ocenił, że nie ma zagrożenia, iż pracodawcy będą zwalniać pracowników, po to, by przyjąć praktykanta. Jak zaznaczył nie będzie bowiem dla nich korzystne zamienianie przeszkolonego pracownika na osobę niedoświadczoną, która i tak będzie pracować nie dużej niż trzy miesiące.

Szejnfeld podkreślił też, że umowa o praktyce absolwenckiej - w odróżnieniu do umów o dzieło, umów zlecenia i umów na czas próbny - jest umową z zakresu prawa cywilnego a nie prawa pracy. "W związku z czym w sposób zasadniczy różni się od wszystkich innych umów" - zauważył.

Projekt trafił ponownie do komisji, ponieważ zgłoszono do niego poprawki.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA