reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca przyjmie na praktyki absolwenckie

Pracodawca przyjmie na praktyki absolwenckie

Absolwenci do 30 roku życia będą mogli zawierać z pracodawcami umowy o odbyciu praktyk absolwenckich - przewiduje projekt ustawy o praktykach absolwenckich, nad którym debatowali w środę posłowie. Projekt dotyczy osób, które ukończyły co najmniej szkołę ponadgimnazjalną.

W myśl projektu podmiotem, z którym absolwent zawiera umowę o odbyciu praktyki może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Umowa powinna określać rodzaj pracy wykonywanej przez praktykanta, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy, a także wysokość ewentualnego wynagrodzenia za praktykę.

Zgodnie z projektem praktyka absolwencka może być płatna lub bezpłatna. Wysokość ewentualnego wynagrodzenia praktykanta nie może jednak przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W wypadku praktyki nieodpłatnej, umowa może zostać rozwiązana w każdej chwili i przez dowolną ze stron. Jeśli natomiast praktykant otrzymuje wynagrodzenie, umowa może być rozwiązana, ale z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

W projekcie zastrzeżono, że praktyka nie może dotyczyć pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych, a także nie może odbywać się u jednego pracodawcy dłużej niż trzy miesiące.

Projekt ustawy zobowiązuje ponadto podmiot przyjmujący absolwenta na praktykę do wystawienia mu - na jego wniosek - na piśmie zaświadczenia o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych umiejętnościach.

Podczas sejmowej debaty nad projektem sprawozdawca połączonych komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny, a także komisji gospodarki Krzysztof Gadowski (PO) podkreślił, że w trakcie prac komisji zdecydowano m.in., iż okres odbywania praktyk nie będzie wliczany do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Posłowie obawiali się, że w przeciwnym wypadku pracodawcy byliby niechętni do przyjmowania młodzieży na praktykę ze względu na konieczność opłacania ubezpieczania społecznego i składki zdrowotnej.

Ewa Drozd (PO) zaznaczyła podczas debaty, że instytucja praktyki absolwenckiej nie jest alternatywą dla stażu czy też umowy o pracę, ale nową propozycją, która rozszerzy katalog instrumentów ułatwiających absolwentom uzyskanie doświadczenia i nabycie umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Teresa Wysocka (PiS) poinformowała, że projektowana ustawa budzi w jej klubie zastrzeżenia. PiS obawia się, że ustawa wchodząc w życie może stać się podstawą do zalegalizowania zatrudniania pracowników na czarno. Jak mówiła, projekt nie przewiduje bowiem żadnych warunków, na podstawie których Państwowa Inspekcja Pracy mogłaby stwierdzić, czy dana osoba zarejestrowana jako bezrobotna zawarła jedną czy więcej umów o praktykę absolwencką z jednym pracodawcą. Wysocka zwróciła w tym kontekście uwagę, że projekt obejmuje również cudzoziemców przebywających w Polsce, pod warunkiem, że posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne z świadectwem ukończenia polskiej szkoły.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama