| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezpieczna praca na wysokościach

Bezpieczna praca na wysokościach

Zła organizacja pracy, brak niezbędnych zabezpieczeń i środków ochrony osobistej, m.in. linek i szelek, ale także pośpiech, brawura i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa - to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków w budownictwie.

Sytuację ma poprawić społeczna kampania organizowana przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Od środy w największych polskich miastach, gdzie realizowanych jest najwięcej inwestycji, pojawią się billboardy z przesłaniem, by nie lekceważyć zagrożeń. Od kilku dni spoty akcji emituje telewizja i radio.

PIP, jak poinformowano w środę na konferencji w Warszawie, będzie ponadto realizowała projekt "Bezpieczna Budowa". Program obejmie m.in. szkolenia dla pracodawców i weryfikację, czy praca w danym przedsiębiorstwie wykonywana jest zgodnie z przepisami. Projekt będzie kończył się audytem, którego pozytywne wyniki zwolnią firmę z planowanych w najbliższym czasie kontroli. Nabór trwa do 31 lipca. Zgłaszać można się osobiście w siedzibie okręgowego inspektoratu pracy, listownie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie kampanii www.bezupadku.pl.

W pierwszym półroczu tego roku (stan z 25 czerwca) inspektorzy zbadali okoliczności 216 wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, jakie miały miejsce przy wykonywaniu robót budowlanych. Poszkodowanych w nich zostało 259 osób, z których 46 poniosło śmierć.

W roku ubiegłym liczba poszkodowanych w wypadkach w budownictwie wzrosła o 12 proc. w stosunku do 2007 r. (z 8895 do 9937); zaś liczba ofiar śmiertelnych o 35,6 proc. (z 90 do 122).

Do wypadków dochodziło najczęściej wskutek poślizgnięcia, potknięcia się i upadku z wysokości (m.in. dachów, tarasów, okien i roboczych pomostów) oraz uderzenia spadającymi przedmiotami (narzędziami, materiałami i elementami konstrukcji budynków). Co drugi poszkodowany w wypadku to osoba o stażu pracy na danym stanowisku krótszym niż jeden rok.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »