REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą budować klastry za środki z UE

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Przedsiębiorcy z tej samej branży skupieni w jednym regionie mogą organizować się w klastry, sieci powiązań kooperacyjnych. Takie zrzeszanie się pozwala uzyskać dofinansowanie z UE.

WPolsce powstaje coraz więcej inicjatyw klastrowych. Inicjują je najczęściej instytucje biznesowe oraz środowiska naukowe. W przypadku Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego (WKM), działającego przy firmie Nickel Technology Park Poznań, inicjatywa powstała przy wsparciu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Klaster tworzy obecnie 10 różnej wielkości przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej.

REKLAMA

Korzyści ze zrzeszania się

- Firmy przyciąga się do klastra poprzez oferowanie im pakietu usług. Na początek może on obejmować szkolenia, udział w konferencjach, informowanie o możliwości pozyskiwania dofinansowania - mówi Robert Utrecht, koordynator Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego.

W kolejnych etapach rozwoju klastra jego członkowie mogą wspólnie promować swoje produkty oraz poszerzać rynki zbytu. To wymaga jednak dużo większej integracji firm.

REKLAMA

Na początku najważniejsze jest, aby przekonać do współpracy firmy, które są dla siebie konkurencją. WKM przyciągnął przedsiębiorców branży motoryzacyjnej ciekawą ofertą szkoleniową. Zorganizował im m.in. wizytę studyjną i spotkania z niemieckimi przedsiębiorcami, wyjazd na targi motoryzacyjne do Barcelony oraz szkolenie z zakresu zarządzania relacjami z klientami, prowadzone przez specjalistów z Niemiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie te działania były możliwe dzięki projektowi, który wielkopolski klaster realizuje we współpracy z niemieckim klastrem RheinMainNeckar. Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach Programu wsparcia współpracy międzynarodowej klastrów w zakresie badań, rozwoju technologicznego lub innowacji Innovation Express, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przy wykorzystaniu funduszy z Szóstego Programu Ramowego UE.

W jedności siła

Inną korzyścią, którą klastry oferują firmom, jest wsparcie promocyjne. Wspólna promocja, np. podczas imprez targowych, znacząco obniża koszty, które musiałaby ponieść pojedyncza firma.

Jacek Polaszewski, dyrektor techniczno-handlowy firmy Graform, która jest członkiem Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, podkreśla, że klaster jest organizacją, która ma większą siłę przebicia niż pojedyncza firma, a to jest szczególnie istotne w kontaktach z władzami miejskimi czy wojewódzkimi. Firmy skupione w klastrach mają też większy wpływ na jakość szkolnictwa zawodowego, które dostarcza im potencjalnych pracowników.

Fundusze unijne

Źródłem finansowania klastrów w latach 2007-2013 jest Siódmy Program Ramowy, czyli główny instrument finansowy UE wykorzystywany na rzecz badań i działań z zakresu niemal wszystkich dziedzin nauki. Wsparcie finansowe jest udzielane firmom również w ramach regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw. Obecnie trwa konkurs ogłoszony w woj. mazowieckim przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Można otrzymać dotację na budowę i rozwój klastrów w regionie mazowieckim, doradztwo, działania promocyjne, wspieranie działalności podmiotów prowadzących klaster, a także wdrażanie i komercjalizację technologii i produktów innowacyjnych. Na realizację konkursu przeznaczonych jest 10 mln euro.

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA