REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawy antykryzysowe mogą być głosowane na tym posiedzeniu Sejmu

REKLAMA

Rządowy pakiet ustaw antykryzysowych jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu może być głosowany. Przedtem jednak komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny muszą zaopiniować poprawki zgłoszone przez posłów we wtorek, w drugim czytaniu projektów.

Pakiet antykryzysowy to propozycje zmian w prawie pracy i ustawie o podatku dochodowym, opracowane przez rząd na podstawie ustaleń pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami. Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców przewiduje m.in. zmiany w prawie pracy. Nowelizacja ustawy o PIT ma m.in. zwolnić z podatku świadczenia dla pracowników wypłacane ze środków związków zawodowych oraz funduszu świadczeń socjalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Planowane zmiany obejmują regulacje dotyczące zasad elastycznego czasu pracy, umów na czas określony, pomocy finansowej dla firm które popadły w kłopoty finansowe, dofinansowanie funduszu szkoleniowego w przedsiębiorstwach. Pakiet ma obowiązywać przez dwa lata. Może z niego skorzystać 250 tys. pracowników - ocenia rząd.

Wszystkie kluby i koła parlamentarne podczas wtorkowej debaty - pomimo zgłaszanych przez opozycję uwag - popierały rozwiązania pakietu. Marek Wikiński (Lewica) przypomniał jednak, że zmiany nie uwzględniają wszystkich uwag partnerów społecznych z Komisji Trójstronnej. W imieniu klubu zgłosił poprawki proponowane przez związki zawodowe i przygotowane przez OPZZ.

Dotyczą one m.in. zagwarantowania, by pracodawca nie mógł przeciągać umów na czas określony w nieskończoność i by z możliwości uelastycznienia czasu pracy mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, których rzeczywiście dotknął kryzys.

Zmiany proponowane przez związki precyzują też zasady naliczania niektórych zasiłków, np. chorobowego, rehabilitacyjnego czy macierzyńskiego. Jeśli pozostawi się zapisy proponowane przez rząd, świadczenia te byłyby niższe dla tych, którzy poszliby na postojowe - przekonują związkowcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Omawiane we wtorek projekty pozwalają na udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorstwom, które ucierpiały w wyniku kryzysu, a z zapisów uelastyczniających czas pracy będzie mogła skorzystać każda firma - podkreślała sprawozdawca projektu Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

"Pojawiła się opinia, że przedsiębiorcy mogą nadużywać zapisów o uelastycznieniu czasu pracy nawet, gdy sytuacja firmy nie będzie tego wymagała, jednak wszelkie zmiany warunków zatrudnienia będą musiały zyskać akceptację przedstawicieli pracowników" - tłumaczyła.

Zapisy pakietu antykryzysowego o 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym przewidują, że przez pewien czas, gdy firma będzie miała mniej zamówień, pracownik będzie pracował np. tylko 6 godzin dziennie. Potem to odrobi, pracując np. po 10 godzin dziennie.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak mówiła, że decyzja pracowników o uelastycznieniu czasu pracy potrzebna jest też do ograniczenia czasu pracy na pół roku. "Ten okres nie będzie wliczany do czasu pracy potrzebnego do uzyskania emerytur pomostowych. Trzeba będzie o te kilka miesięcy dłużej przepracować, ale to też jest decyzja pracowników" - podkreślała.

Zgodnie z projektem, aby firma mogła skorzystać z pomocy publicznej, spadek przychodów musi osiągnąć 25 proc. w ciągu trzech miesięcy. Przedsiębiorca który skorzystał z pomocy publicznej po 1 lutego 2009 r., będzie objęty ustawą dopiero po 12 miesiącach.

Zapisy dotyczące pomocy publicznej dla firm muszą uzyskać akceptację Komisji Europejskiej. Chłoń-Domińczak poinformowała, że rząd już stara się o taką notyfikację, by jak najszybciej pomoc mogła trafić do firm. Według niej procedura w KE może potrwać tylko miesiąc.

Według wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, zmiany proponowane przez rząd zawierają większość ustaleń uzgodnionych między partnerami społecznymi w Komisji Trójstronnej. Według niego do zrealizowania pozostają jedynie punkty dotyczące podwyższenia płacy minimalnej do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia(obecnie rząd proponuje 40 proc. - PAP) i ustawy kominowej ograniczającej zarobki w przedsiębiorstwach państwowych. Projekt dotyczący tych zmian powinien być gotowy pod koniec roku.

Jeśli komisje, które spotykają się w środę w południe, zdążą przygotować sprawozdanie o zgłoszonych poprawkach, Sejm mógłby głosować pakiet jeszcze podczas obecnego posiedzenia, trwającego do czwartku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA