| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawy antykryzysowe mogą być głosowane na tym posiedzeniu Sejmu

Ustawy antykryzysowe mogą być głosowane na tym posiedzeniu Sejmu

Rządowy pakiet ustaw antykryzysowych jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu może być głosowany. Przedtem jednak komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny muszą zaopiniować poprawki zgłoszone przez posłów we wtorek, w drugim czytaniu projektów.

Pakiet antykryzysowy to propozycje zmian w prawie pracy i ustawie o podatku dochodowym, opracowane przez rząd na podstawie ustaleń pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami. Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców przewiduje m.in. zmiany w prawie pracy. Nowelizacja ustawy o PIT ma m.in. zwolnić z podatku świadczenia dla pracowników wypłacane ze środków związków zawodowych oraz funduszu świadczeń socjalnych.

Planowane zmiany obejmują regulacje dotyczące zasad elastycznego czasu pracy, umów na czas określony, pomocy finansowej dla firm które popadły w kłopoty finansowe, dofinansowanie funduszu szkoleniowego w przedsiębiorstwach. Pakiet ma obowiązywać przez dwa lata. Może z niego skorzystać 250 tys. pracowników - ocenia rząd.

Wszystkie kluby i koła parlamentarne podczas wtorkowej debaty - pomimo zgłaszanych przez opozycję uwag - popierały rozwiązania pakietu. Marek Wikiński (Lewica) przypomniał jednak, że zmiany nie uwzględniają wszystkich uwag partnerów społecznych z Komisji Trójstronnej. W imieniu klubu zgłosił poprawki proponowane przez związki zawodowe i przygotowane przez OPZZ.

Dotyczą one m.in. zagwarantowania, by pracodawca nie mógł przeciągać umów na czas określony w nieskończoność i by z możliwości uelastycznienia czasu pracy mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, których rzeczywiście dotknął kryzys.

Zmiany proponowane przez związki precyzują też zasady naliczania niektórych zasiłków, np. chorobowego, rehabilitacyjnego czy macierzyńskiego. Jeśli pozostawi się zapisy proponowane przez rząd, świadczenia te byłyby niższe dla tych, którzy poszliby na postojowe - przekonują związkowcy.

Omawiane we wtorek projekty pozwalają na udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorstwom, które ucierpiały w wyniku kryzysu, a z zapisów uelastyczniających czas pracy będzie mogła skorzystać każda firma - podkreślała sprawozdawca projektu Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

"Pojawiła się opinia, że przedsiębiorcy mogą nadużywać zapisów o uelastycznieniu czasu pracy nawet, gdy sytuacja firmy nie będzie tego wymagała, jednak wszelkie zmiany warunków zatrudnienia będą musiały zyskać akceptację przedstawicieli pracowników" - tłumaczyła.

Zapisy pakietu antykryzysowego o 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym przewidują, że przez pewien czas, gdy firma będzie miała mniej zamówień, pracownik będzie pracował np. tylko 6 godzin dziennie. Potem to odrobi, pracując np. po 10 godzin dziennie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »