reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy optymistycznie o przyszłości

Firmy optymistycznie o przyszłości

Ponad połowa (54 proc.) przedsiębiorstw w pierwszych czterech miesiącach 2009 r. odnotowała spadek sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu ub.r.; wyniósł on średnio 31 proc. Jednocześnie 44 proc. firm jest zdania, że w drugim półroczu ich kondycja się poprawi - wynika z badań PKPP Lewiatan.

Badania, przeprowadzone wśród 358 losowo wybranych przedsiębiorstw, przedstawiono na poniedziałkowej konferencji prasowej Lewiatana. Jak podkreśliła ekspertka konfederacji Małgorzata Krzysztoszek, wynikający z badań optymizm firm dotyczący przyszłości nie ma uzasadnienia w parametrach makroekonomicznych. "Przedsiębiorcy często zapominają, że aby dobrze radzić sobie w sytuacji kryzysowej, zwykle trzeba zrestrukturyzować firmę, zmniejszyć koszty jej działalności" - zauważyła Krzysztoszek dodając, że "często wiąże się to ze zwolnieniami pracowników".

Według badań Lewiatana w pierwszych czterech miesiącach 2009 r. zwolnienia miały miejsce w 1/3 firm. Najwięcej zwolnień było w firmach średnich (49 proc.) i dużych (37 proc.). Blisko połowa z nich wskazała, że przyczyną redukcji zatrudnienia był kryzys gospodarczy. Najwięcej zwolnień było w przedsiębiorstwach przemysłowych, transportowych oraz w sektorze magazynowym i łączności.

W drugim półroczu redukcje zatrudnienia planuje 1/4 przedsiębiorstw. Deklaruje je 34 proc. dużych firm i 30 proc. małych. Najmniejsze zwolnienia planowane są w małych przedsiębiorstwach; zadeklarowało je 9 proc. badanych.

"Jeżeli jednak przed sejmowymi wakacjami nie zostanie uchwalony pakiet antykryzysowy (zmiany w prawie pracy i podatkach mające pomóc w utrzymaniu zatrudnienia-PAP), to wskaźniki wynikające z badania i optymizm części przedsiębiorców co do ich przyszłości, okażą się znacznie przesadzone" - powiedziała prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Na konferencji podane zostały również wyniki badań w sprawie kondycji polskich przedsiębiorstw po pierwszych czterech miesiącach 2009 r. Wynika z nich, że spadek sprzedaży, w stosunku do analogicznego okresu 2008 r., odnotowało 12,5 proc. dużych firm; 34,3 proc. średnich; 48-48 proc. małych. Największy spadek sprzedaży odnotowały firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, nieruchomości, gospodarki magazynowej i łączności.

"Aż 20 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że ich przyszłość jest niepewna. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Niepewność wykazuje aż 27 proc. firm dużych i tylko 14 proc. małych" - powiedziała Krzysztoszek.

Poinformowała, że "mimo niepewnej przyszłości firmy nie przestraszyły się inwestycji, choć częściowo realizują je poniżej swoich planów". Jak podała, tylko 11 proc. badanych przez Lewitana zawiesiło inwestycje, 30 proc. realizuje ich mniej niż zakładali, 36 proc. zgodnie z planem, a tylko 2 proc. powyżej planu na rok bieżący.

Lewiatan pytał również przedsiębiorców jak będą wyglądały ich zobowiązania podatkowe w drugim półroczu 2009 r. Ankietowani odpowiedzieli, że wartość zapłaconego przez nich w 2009 r. VAT średnio będzie mniejsza o 31 proc., akcyzy o 4 proc., podatku dochodowego od osób prawnych CIT o 23 proc., a podatku dochodowego od osób fizycznych PIT o 32 proc. Pytani przez Lewiatana przedsiębiorcy zadeklarowali również, że zapłacą średnio o ok. 28 proc. mniej składek na ZUS.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama