REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy z NewConnect mogą stracić status spółek publicznych

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Nowa definicja spółki publicznej może sprawić, że przestaną nimi być firmy z NewConnect. Specjaliści związani z rynkiem obawiają się, że uderzy to w wycenę spółek i rozwój samego NewConnect.

Nową definicję spółki publicznej opracował resort sprawiedliwości. Przygotowany przez ministerstwo projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakłada, że spółką publiczną będzie ta, której co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym. To oznacza, że status spółek publicznych zachowają te z rynku głównego GPW, ale nienotowane na NC. Obecnie obowiązująca definicja stanowi, że spółką publiczną jest ta, której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana.

REKLAMA

Przedstawiciele spółek z NC i firmy z nim związane obawiają się, że utrata statusu spółek publicznych może stanowić ryzyko nie tylko dla firm, ale przyszłości rynku.

- Uzyskanie statusu spółki publicznej było jednym z ważniejszych celów, jakimi spółki notowane na NC kierowały się przeprowadzając oferty prywatne i rozpoczynając notowania. Utrata tego statusu może doprowadzić w ich przypadku do obniżenia atrakcyjności i wiarygodności w oczach inwestorów oraz obniżenia ich wartości - mówi Mirosław Kachniewski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

SEG zbiera teraz opinie spółek z NC o zmianach, jakie planuje resort.

- Już teraz wiemy, że są im zdecydowanie przeciwne. Będziemy starali się wpłynąć na zmianę proponowanych przepisów, tak aby spółki z NC zostały jednak objęte statusem publicznych - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autoryzowani doradcy obawiają się, że taka zmiana zniechęci do inwestowania na NC m.in. inwestorów instytucjonalnych, których udział w obrotach i tak jest jeszcze niewielki.

REKLAMA

- Ważne są wewnętrzne uregulowania inwestorów instytucjonalnych lub prywatnych działających poprzez fundusze zamknięte. Jeśli w statucie takiego funduszu jest zapis, że może inwestować jedynie w spółki publiczne, zmiana definicji może uniemożliwić im inwestowanie na NC, a w przypadku tych, którzy są na nim obecni, zmusić do wyprzedaży akcji, jeśli statutu nie zmienią - mówi Marcin Duszyński, prezes Stowarzyszenia Autoryzowanych Doradców i spółki Capital One Advisers.

Obecnie akcje spółek na NC są warte łącznie 1,5 mld zł. Marcin Duszyński dodaje, że pozbawienie spółek z NC statusu publicznych może też zniechęcić potencjalnych kandydatów do wejścia na rynek, bo nowa definicja ograniczy ich dostęp do inwestorów i kapitału. Komisja Nadzoru Finansowego, która współpracowała przy tworzeniu projektu, uspokaja, że projekt jest tak skonstruowany, że prawa i obowiązki spółek z NC nie ulegną żadnej zmianie. Jedyną będzie utrata nazwy spółka publiczna, co nie wpłynie na ograniczenie możliwości inwestowania na NC przez OFE i TFI. W ustawach o funduszach inwestycyjnych i emerytalnych przy ograniczeniach inwestycyjnych w akcje takie pojęcie w ogóle nie jest używane.

- Zmiana definicji niczego w tym zakresie nie zmieni. Natomiast w obu ustawach jest wyraźnie napisane, że mogą inwestować w akcje spółek notowanych na rynku regulowanym oraz, w przypadku funduszy inwestycyjnych, na rynku zorganizowanym, co obejmuje nie tylko NC, lecz dowolny inny alternatywny system obrotu, a w przypadku funduszy emerytalnych w zdematerializowane, zgodnie z przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, akcje spółek niebędących przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. To też obejmuje NC - mówi Łukasz Dajnowicz.

REKLAMA

Przedstawiciele TFI przyznają, że ewentualne inwestowanie na NC w spółki niepubliczne m.in. przez fundusze otwarte, nie będzie problemem, jeśli dostosują statuty do znowelizowanej ustawy o funduszach. Polega to na wprowadzeniu zapisu, że mogą inwestować w papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku zorganizowanym niebędącym rynkiem regulowanym.

- Projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Pod obrady rządu trafi najprawdopodobniej we wrześniu. W trakcie uzgodnień i konsultacji trudno mówić o ostatecznym kształcie i zakresie regulacji - mówi Wioletta Olszewska z Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

91 spółek jest notowanych na NewConnect

MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

    Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

    Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

    Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

    REKLAMA

    W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

    Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

    Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

    Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

    REKLAMA