Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka
REKLAMA
REKLAMA
Jest to wynik wchodzących w życie 1 lipca przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r., nr 6, poz. 33). Nowe przepisy całkowicie zwalniają firmy z opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).
REKLAMA
Z czasowej ulgi skorzystają również pracodawcy zatrudniający bezrobotnego pięćdziesięciolatka nie wcześniej jak od 1 lipca 2009 r. Firma nie będzie musiała przez okres 12 miesięcy opłacać składek na FP i FGŚP, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia. Dodatkowym warunkiem jest wymóg, aby osoby te w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić pracodawców do zatrudniania bezrobotnych w starszym wieku.
Wprowadzone w przepisach zmiany pozwolą obniżyć koszty pracy firmom zatrudniającym starszych pracowników. Składka na FP wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru, a na FGŚP 0,1 proc. podstawy wymiaru. Zatrudniając pracownika, który zarabia 3 tys. zł brutto firma zaoszczędzi więc 73,8 zł miesięcznie.
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA