reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka

Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka

Pracodawca zatrudniający bezrobotnego po pięćdziesiątce będzie czasowo zwolniony z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Jest to wynik wchodzących w życie 1 lipca przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r., nr 6, poz. 33). Nowe przepisy całkowicie zwalniają firmy z opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).


Z czasowej ulgi skorzystają również pracodawcy zatrudniający bezrobotnego pięćdziesięciolatka nie wcześniej jak od 1 lipca 2009 r. Firma nie będzie musiała przez okres 12 miesięcy opłacać składek na FP i FGŚP, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia. Dodatkowym warunkiem jest wymóg, aby osoby te w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić pracodawców do zatrudniania bezrobotnych w starszym wieku.


Wprowadzone w przepisach zmiany pozwolą obniżyć koszty pracy firmom zatrudniającym starszych pracowników. Składka na FP wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru, a na FGŚP 0,1 proc. podstawy wymiaru. Zatrudniając pracownika, który zarabia 3 tys. zł brutto firma zaoszczędzi więc 73,8 zł miesięcznie.

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama