Większa wiarygodność płatnicza firmy
REKLAMA
REKLAMA
W zeszłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Zmiana ustawy daje prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach nie tylko przedsiębiorcom, ale również osobom fizycznym. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają tylko 22 podmiotom wymienionym w ustawie na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Ponadto BIG-i będą mogły udostępniać informację o każdej wierzytelności, stwierdzonej tytułem egzekucyjnym i opatrzonej klauzulą wykonalności.
REKLAMA
Nowelizacja określa warunki przekazywania informacji gospodarczych przez wierzycieli oraz ułatwia przekazywanie do BIG danych o pozytywnej informacji gospodarczej. Wprowadza również sankcje za niewywiązanie się z obowiązków wierzycieli i biura. I tak np. każdy kto przekaże do biura nieprawdziwą informację lub wierzyciel, który nie zażądał od biura aktualizacji informacji o dłużniku, zapłaci 30 tys. zł.
Projekt pozwoli również na udostępnienie biurom informacji gospodarczej danych bankowych zbieranych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jednak przy przekazywaniu danych objętych tajemnicą bankową, niezbędne będzie uzyskanie upoważnienia od konsumenta, którego te dane dotyczą.
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którzy zgłaszali potrzebę sprawniejszej weryfikacji wiarygodności płatniczej przed zawarciem umowy. Zwiększenie wiarygodności płatniczej kontrahenta ma szczególne znaczenie w obliczu światowego kryzysu finansowego.
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA