| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 54 firmy chętne na dotacje na badania

54 firmy chętne na dotacje na badania

Tydzień – tyle potrwał drugi w tym roku konkurs na unijne dotacje dla firm na badania i wzornictwo przemysłowe. O wsparcie ubiega się 54 przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski o wartości ponad 180 mln zł.


Ponad 50 firm walczy o 75 mln zł unijnych dotację na zakup infrastruktury badawczo-naukowej i inwestycji związanych ze wzornictwem przemysłowym - to wyniki drugiego w tym roku konkursu w Działaniu 4.2 w programie Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Nabór wniosków rozpoczął się tydzień temu. Po czterech dniach Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła, że zamyka konkurs. Zgodnie z jego regulaminem może to zrobić w momencie gdy wartość zgłoszonych inwestycji przekroczy 150 proc. budżetu konkursu.

To oznacza, że nie powtórzył się scenariusz z lutego, gdy unijne pieniądze rozeszły się w ciągu paru godzin. Był to rekord, jeśli chodzi o dotychczasową historię europejskich grantów dla przedsiębiorców.

Mimo to, wbrew wcześniejszym prognozom ekspertów, konkurs nie cieszył się mniejszą popularnością niż dwa poprzednie. Złożono w nim nawet więcej wniosków niż w lutym. Zwraca uwagę fakt, że o wsparcie starają się coraz mniejsze projekty. Jest to związane z tym, że w tym konkursie nie ubiegali się o dotacje przedsiębiorcy, którym nie udało się dostać pieniędzy z UE w innych działaniach programu Innowacyjna Gospodarka. Działanie 4.2 jest tak skonstruowane, że firma może swobodnie dostać środki (do 21 mln zł) na prawie dowolną inwestycję. Warunkiem jest tylko wprowadzenie nowego wzoru przemysłowego. Z tego powodu wielu przedsiębiorców traktuje je jako ostatnią szansę na unijne wsparcie.

PARP ogłosił także listę firm, które mogą cieszyć się z unijnych dotacji w ramach poprzedniego konkursu. Agencji udało się przekonać Ministerstwo Gospodarki do zwiększenia o połowę alokacji konkursu. W ten sposób unijne wsparcie w wysokości 144 mln zł podzieli między siebie 21 firm.

- Przedsiębiorcy wnioskowali w sumie o ok. 244 mln złotych. To ponad cztery razy więcej, niż planowaliśmy przeznaczyć na dotacje - mówi Monika Karwat-Bury z PARP.

Dodaje, że gdyby Agencja trzymała się pierwotnego budżetu, dofinansowanie otrzymałoby jedynie dziewięciu przedsiębiorców.

W tym roku przedsiębiorcy dostaną jeszcze jedną szansę ubiegania się o dotacje w Działaniu 4.2 w programie Innowacyjna Gospodarka. Z harmonogramu konkursu wynika, że nabór rozpocznie się 14 września.

Dotacje na badania i wzornictwo przemysłowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK