REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

54 firmy chętne na dotacje na badania

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Tydzień – tyle potrwał drugi w tym roku konkurs na unijne dotacje dla firm na badania i wzornictwo przemysłowe. O wsparcie ubiega się 54 przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski o wartości ponad 180 mln zł.

Ponad 50 firm walczy o 75 mln zł unijnych dotację na zakup infrastruktury badawczo-naukowej i inwestycji związanych ze wzornictwem przemysłowym - to wyniki drugiego w tym roku konkursu w Działaniu 4.2 w programie Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Nabór wniosków rozpoczął się tydzień temu. Po czterech dniach Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła, że zamyka konkurs. Zgodnie z jego regulaminem może to zrobić w momencie gdy wartość zgłoszonych inwestycji przekroczy 150 proc. budżetu konkursu.

REKLAMA

To oznacza, że nie powtórzył się scenariusz z lutego, gdy unijne pieniądze rozeszły się w ciągu paru godzin. Był to rekord, jeśli chodzi o dotychczasową historię europejskich grantów dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Mimo to, wbrew wcześniejszym prognozom ekspertów, konkurs nie cieszył się mniejszą popularnością niż dwa poprzednie. Złożono w nim nawet więcej wniosków niż w lutym. Zwraca uwagę fakt, że o wsparcie starają się coraz mniejsze projekty. Jest to związane z tym, że w tym konkursie nie ubiegali się o dotacje przedsiębiorcy, którym nie udało się dostać pieniędzy z UE w innych działaniach programu Innowacyjna Gospodarka. Działanie 4.2 jest tak skonstruowane, że firma może swobodnie dostać środki (do 21 mln zł) na prawie dowolną inwestycję. Warunkiem jest tylko wprowadzenie nowego wzoru przemysłowego. Z tego powodu wielu przedsiębiorców traktuje je jako ostatnią szansę na unijne wsparcie.

PARP ogłosił także listę firm, które mogą cieszyć się z unijnych dotacji w ramach poprzedniego konkursu. Agencji udało się przekonać Ministerstwo Gospodarki do zwiększenia o połowę alokacji konkursu. W ten sposób unijne wsparcie w wysokości 144 mln zł podzieli między siebie 21 firm.

- Przedsiębiorcy wnioskowali w sumie o ok. 244 mln złotych. To ponad cztery razy więcej, niż planowaliśmy przeznaczyć na dotacje - mówi Monika Karwat-Bury z PARP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że gdyby Agencja trzymała się pierwotnego budżetu, dofinansowanie otrzymałoby jedynie dziewięciu przedsiębiorców.

W tym roku przedsiębiorcy dostaną jeszcze jedną szansę ubiegania się o dotacje w Działaniu 4.2 w programie Innowacyjna Gospodarka. Z harmonogramu konkursu wynika, że nabór rozpocznie się 14 września.

Dotacje na badania i wzornictwo przemysłowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA