Więcej obowiązków firm w związku z chorobą zawodową pracownika
REKLAMA
3 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy wprowadzone ustawą z 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 99, poz. 825). Nowelizacja wprowadza do Kodeksu pracy definicję choroby zawodowej. Ponadto rozszerza katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy zwiększą również zakres obowiązków pracodawców. Firmy będą zobligowane przechowywać przez 10 lat protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową. Będą również zmuszone niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.
Pracodawca będzie prowadził rejestr obejmujący przypadki stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby. Ponadto prześle do wskazanego instytutu medycyny pracy oraz do właściwego inspektora zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej.
Nowelizacja jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych, ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA