REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma opłaci składki wypadkowe za zleceniobiorców

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. płatnik składek będzie miał obowiązek naliczać i opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe za wszystkich zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Do 31 grudnia 2009 r. ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców jest uzależnione od dwóch elementów:

REKLAMA

• podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (obowiązkowo lub dobrowolnie) oraz

• miejsca wykonywania zlecenia (art. 12 ust. 3 ustawy systemowej).

REKLAMA

Jeżeli miejscem wykonywania zlecenia jest siedziba lub miejsce prowadzenia działalności zleceniodawcy i zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, to zleceniobiorca ten podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 12 ust. 1 ustawy systemowej).

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie ma ustawowej definicji siedziby i miejsca prowadzenia działalności zleceniodawcy. Natomiast definicję siedziby przedsiębiorcy zawiera Kodeks cywilny. Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut firmy nie określają inaczej, to siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający (art. 41 Kodeksu cywilnego). Do przedsiębiorców, którzy nie są osobami prawnymi, mają zastosowanie odpowiednio przepisy o osobach prawnych (art. 331 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Miejscem prowadzenia działalności jest miejsce jej wykonywania.

Miejsce wykonywania działalności przedsiębiorca określa w umowie o podpisaniu spółki, statucie albo we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku niektórych rodzajów działalności miejscem jej prowadzenia jest obszar całego kraju (może ono także wykraczać poza granice Polski).

Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu zleceniobiorcy ZUS nie zawęża miejsca prowadzenia działalności tylko do siedziby firmy. Tak ustalają przedsiębiorcy miejsce prowadzenia działalności, interpretując obowiązek zgłoszenia zleceniobiorców do ubezpieczenia wypadkowego.

O kontrowersjach związanych z ustaleniem miejsca wykonywania działalności przez zleceniodawcę pisaliśmy w Mk nr 10/2009 dostępnym na www.mk.infor.pl

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rozstrzygnęła tę kwestię - art. 12 ust. 3 zostanie uchylony 31 grudnia 2009 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2010 r. za wszystkich zleceniobiorców, za których płatnik opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie miał obowiązek naliczyć i opłacić składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Nie ma znaczenia miejsce wykonywania pracy.

• art. 1 pkt 2 lit. b), art. 10 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe - Dz.U. Nr 71, poz. 609

• art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

• art. 331, art. 41 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 42, poz. 341

Edyta Pisarczyk

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA