reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

Dziewięć przedszkoli powstanie za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zakładanie przyzakładowych placówek dla małych dzieci w latach 2007–2013 jest ponad 9 mln euro.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło ogólnopolski konkurs na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi w przyzakładowych przedszkolach. Wpłynęło 51 wniosków o dotacje. Dofinansowanie zostało przyznane na utworzenie dziewięciu przedszkoli, w których powstanie prawie 500 miejsc. W konkursie było do podziału 16 mln zł. Jest szansa, że dotacja zostanie przyznana jeszcze dwu innym przedszkolom, pod warunkiem, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyrazi zgodę na wykorzystanie 4 mln zł, które pozostały z ubiegłorocznego konkursu.

Projekty można było składać w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Promocja równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenie życia rodzinnego i zawodowego.

Dofinansowaniem było objęte tworzenie przedszkoli w miejscu pracy. Nie można było złożyć projektu na kwotę wyższą niż dwukrotność przychodów osiągniętych w ostatnim roku obrotowym. Minimalna wartość projektu nie mogła być niższa niż 50 tys. zł. Dodatkowe 20 punktów było przyznawane projektom, które zakładały tworzenie przez pracodawców ośrodków opieki nad dziećmi ich pracowników.

- Zachęcającym dla wnioskodawców był brak zaangażowania własnych środków, ponieważ projekty mogły uzyskać 100 proc. dofinansowania - podkreśla Magdalena Świdnicka-Wołyńska, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania EFS MPiPS.

Potwierdza to Monika Różańska, koordynatorka projektu spółki Weldon. Firma chce utworzyć w Dębicy zakładowe Niepubliczne Przedszkole Językowe dla 125 dzieci. Będzie zapewniało opiekę dzieciom pracowników spółki oraz innych przedsiębiorstw. Firma otrzymała dotację w wysokości 3,5 mln zł. Dzieci będą się uczyć w przedszkolu języka angielskiego, będą też miały zajęcia z rytmiki i tańca. Na umowę cywilnoprawną w placówce będzie zatrudniony pediatra.

- Chcemy utrzymać to przedszkole po zakończeniu projektu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z władzami Dębicy. Będziemy starać się o dotację urzędu miasta - mówi Monika Różańska.

Przedszkole czynne we wszystkie dni tygodnia przez 12 godzin na dobę powstanie przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Do placówki będą uczęszczać dzieci pracowników i studentów uczelni. WSE otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł.

Natomiast Agencja Mawex z Opola utworzy punkt przedszkolny dla dzieci 35 swoich pracowników za dotację w wysokości prawie 1 mln zł. Będzie je dowozić do przyzakładowego przedszkola kinder taxi, czyli kupiony w leasingu samochód.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama