REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Dziewięć przedszkoli powstanie za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zakładanie przyzakładowych placówek dla małych dzieci w latach 2007–2013 jest ponad 9 mln euro.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło ogólnopolski konkurs na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi w przyzakładowych przedszkolach. Wpłynęło 51 wniosków o dotacje. Dofinansowanie zostało przyznane na utworzenie dziewięciu przedszkoli, w których powstanie prawie 500 miejsc. W konkursie było do podziału 16 mln zł. Jest szansa, że dotacja zostanie przyznana jeszcze dwu innym przedszkolom, pod warunkiem, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyrazi zgodę na wykorzystanie 4 mln zł, które pozostały z ubiegłorocznego konkursu.

REKLAMA

Projekty można było składać w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Promocja równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenie życia rodzinnego i zawodowego.

REKLAMA

Dofinansowaniem było objęte tworzenie przedszkoli w miejscu pracy. Nie można było złożyć projektu na kwotę wyższą niż dwukrotność przychodów osiągniętych w ostatnim roku obrotowym. Minimalna wartość projektu nie mogła być niższa niż 50 tys. zł. Dodatkowe 20 punktów było przyznawane projektom, które zakładały tworzenie przez pracodawców ośrodków opieki nad dziećmi ich pracowników.

- Zachęcającym dla wnioskodawców był brak zaangażowania własnych środków, ponieważ projekty mogły uzyskać 100 proc. dofinansowania - podkreśla Magdalena Świdnicka-Wołyńska, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania EFS MPiPS.

Potwierdza to Monika Różańska, koordynatorka projektu spółki Weldon. Firma chce utworzyć w Dębicy zakładowe Niepubliczne Przedszkole Językowe dla 125 dzieci. Będzie zapewniało opiekę dzieciom pracowników spółki oraz innych przedsiębiorstw. Firma otrzymała dotację w wysokości 3,5 mln zł. Dzieci będą się uczyć w przedszkolu języka angielskiego, będą też miały zajęcia z rytmiki i tańca. Na umowę cywilnoprawną w placówce będzie zatrudniony pediatra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chcemy utrzymać to przedszkole po zakończeniu projektu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z władzami Dębicy. Będziemy starać się o dotację urzędu miasta - mówi Monika Różańska.

REKLAMA

Przedszkole czynne we wszystkie dni tygodnia przez 12 godzin na dobę powstanie przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Do placówki będą uczęszczać dzieci pracowników i studentów uczelni. WSE otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł.

Natomiast Agencja Mawex z Opola utworzy punkt przedszkolny dla dzieci 35 swoich pracowników za dotację w wysokości prawie 1 mln zł. Będzie je dowozić do przyzakładowego przedszkola kinder taxi, czyli kupiony w leasingu samochód.

W ramach projektów można sfinansować zakup lub leasing pojazdu albo sprzętu, mebli, a także koszty drobnych remontów. Na takie wydatki można przeznaczyć maksymalnie 15 proc. wartości projektu.

Przedszkola będą finansowane z EFS przez dwa lata. Wnioskodawcy musieli przedstawić pomysł na dalsze finansowanie utworzonej placówki. Projektodawcy zapewniali, że będą się starać o przyznanie dotacji z urzędu gminy lub sfinansują przedszkole z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zdaniem Aliny Kozińskiej-Bałdygi, prezes Fundacji Inicjatyw Oświatowych, największym problemem przedszkoli tworzonych za pieniądze z UE jest utrzymanie stabilności ich finansowania po zakończeniu realizacji projektu.

- Dotacja na przedszkola pochodzi z budżetu własnego gminy, a to nie jest dobre rozwiązanie. Powinno być choćby minimalne dofinansowanie z budżetu państwa. System finansowania edukacji małych dzieci wymaga zmian i mam nadzieję, że wymusi je Unia Europejska - mówi Alina Kozińska-Bałdyga.

MPiPS zorganizuje kolejny konkurs na zakładanie firmowych przedszkoli w przyszłym roku. Problemem jest to, że na Poddziałanie 1.3.2 PO KL w latach 2007-2013 jest przeznaczone nieco ponad 9 mln euro. Została więc już wydana prawie połowa całej puli.

59,4 proc.

dzieci w wieku 3-6 lat uczęszcza do przedszkoli

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA