| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w podatkach na kryzys przyjęte

Zmiany w podatkach na kryzys przyjęte

Nowelizacja ustawy o PIT zwolni z podatku więcej świadczeń dla pracowników wydatkowanych na cele działalności socjalnej.


ZMIANA PRAWA

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych obejmie również kwoty wypłacane pracownikom. Dotychczas ze zwolnienia korzystało jedynie wsparcie udzielane pracownikom w postaci świadczeń rzeczowych. Sejm uchwalił zmiany w podatkach zawarte w Pakiecie Antykryzysowym opracowane przez rząd na podstawie ustaleń pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami.

Zwolnieniem w dalszym ciągu będą objęte świadczenia, łącznie do wysokości nieprzekraczajacej w roku podatkowym 380 zł. Sejm odrzucił poprawkę Lewicy zakładającą zniesienie opodatkowania bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Tego rodzaju bonusy od pracodawcy tak jak dotychczas będą w całości opodatkowane, nawet jeśli zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Nowelizacja ustawy o PIT wprowadza ponadto nowe zwolnienie dla zapomóg wypłacanych ze środków zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 638 zł. Poparcia posłów nie uzyskała poprawka, która limit nieopodatkowanych zapomóg ustalała nie na konkretną kwotę, ale na połowę minimalnego wynagrodzenia.

Zmiany w ustawach o podatkach dochodowych przewiduje także ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców. Umożliwiają one pracodawcom zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wpłat na fundusz szkoleniowy. W określonych sytuacjach, np. niewykorzystania środków w roku podatkowym, w którym zostały wpłacone do funduszu, lub w roku następnym powiększą one przychód pracodawcy w części, w której zostały zaliczone do kosztów.

Ważne!

Zwolnienie z podatku do wysokości 380 zł obejmie świadczenia rzeczowe oraz kwoty otrzymane przez pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »