REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje tylko na produkt będący światowym przełomem

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Firma dostanie pieniądze z UE, jeśli zastosuje najnowsze technologie i wytworzy najnowszy światowy produkt – wynika z nowych kryteriów programu Innowacyjna Gospodarka.

Firmy, którzy jesienią planują ubiegać się o dotacje z działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka, czeka rewolucja. Jak ustaliła GP, na komitecie monitorującym nie przeszły propozycje Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, dotyczące zmiany sposobu oceniania innowacyjności.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo chciało odejść od dotychczasowej praktyki przyznawania dodatkowych punktów za innowacyjność tylko tym projektom, w których zastosowano technologie znane na świecie nie dłużej niż rok. Liczba tych punktów była tak duża, że praktycznie decydowała o przyznaniu dotacji. Rodziło to opisywane na łamach GP patologie. Unijne pieniądze dostała w ubiegłym roku m.in. pralnia oraz piekarnia.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chciało zastąpić to kryterium oceną innowacyjności inwestycji i przypisaniem jej do określonej kategorii nowoczesności projektu. Im bardziej innowacyjną rzecz chciałaby wytworzyć firma, tym więcej dostałaby punktów. W grę wchodziła innowacyjność na poziomie branży, regionu, kraju czy też świata.

- Zaproponowany przez ministerstwo system oceny był niejasny. Dlatego zdecydowaliśmy się go zmienić - mówi GP Małgorzata Krzysztoszek, członek komitetu monitorującego z ramienia PKPP Lewiatan.

Komitet zdecydował, że na punkty podczas oceny wniosków mogą liczyć tylko te inwestycje, w wyniku których powstaną produkty, będące nowością w skali światowej. Małgorzata Krzysztoszek podkreśla, że w działaniu nie zostało już zbyt wiele środków i należy premiować tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli produkować w Polsce najnowocześniejsze urządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Accreo Taxand, uważa, że zmiana jest rewolucyjna.

- Do tej pory ten instrument skupiał się na wdrożeniu w przedsiębiorstwie najnowocześniejszych technologii. Teraz nacisk został położony na powstanie produktu, który będzie nowością w skali świata - mówi Michał Gwizda.

W jego ocenie błędem jest odejście od oceniania innowacyjności projektu. Spowoduje to, że przedsiębiorcy, aby mieć jakiekolwiek szanse na dotacje, będą na siłę udowadniali, że mają produkt, będący przełomem w skali globu.

- Zmiana uderza także w branże, które wytwarzają masowe produkty. Tacy przedsiębiorcy mogą unowocześniać sposób produkcji, ale bardzo trudno im wytworzyć coś nowego - podkreśla przedstawiciel Accreo Taxand.

Jako przykład podaje producentów opakowań.

1 mld zł jest do podziału we wrześniowym konkursie w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA