reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie wolnego w święto Trzech Króli

Nie będzie wolnego w święto Trzech Króli

Sejm odrzucił oba projekty ustaw, które miały przywrócić dzień wolny od pracy w przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli. Przepadły zarówno projekt obywatelski, jak i autorstwa PiS. Wnioski o ich odrzucenie w pierwszym czytaniu zgłosiła PO.

Za odrzuceniem projektu obywatelskiego głosowało 240 posłów, 179 było przeciw, 4 posłów wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem projektu autorstwa PiS głosowało 243 posłów, 176 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Inicjator projektu obywatelskiego, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki już zapowiedział, że inicjatywa raz jeszcze wróci do Sejmu.

Sejm po raz drugi rozpatrywał propozycję ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. W październiku ubiegłego roku Izba odrzuciła obywatelski projekt w tej sprawie. Wówczas podpisało się pod nim 700 tys. osób, Kropiwnicki ponownie złożył go w Sejmie - tym razem przy poparciu ponad 1 mln obywateli.

"Chciałbym, by bez względu na to, jak układają się przekonania przedstawicieli narodu na tej sali (....), pamiętali oni, iż wniosek w tej sprawie podpisało 1 mln 136 tys. 209 osób. Nie sądzę, żeby można było tego rodzaju liczbę dorosłych obywateli, uprawnionych do głosowania, bezkarnie lekceważyć" - podkreślał Kropiwnicki podczas środowej debaty nad projektami.

Antoni Macierewicz, który uzasadniał PiS-owski projekt ustawy w tej samej sprawie, podkreślił, że jego klub jest pełen podziwu dla wielkiej pracy "rzeszy Polaków", którzy intensywnie zaangażowali się w wielki ruch społeczny jakim było zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Dodał, że rola projektu PiS jest w tej sprawie wspierająca. Macierewicz ocenił, że przez przeciwników dnia wolnego w święto Trzech Króli przemawiają emocje "antypolskie, antykatolickie, skierowane przeciwko poczuciu wolnościowemu narodu polskiego".

Zarówno Kropiwnicki, jak i PiS podnosili, że Trzech Króli to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, niosące uniwersalne przesłanie - objawienie Jezusa wszystkim narodom i kulturom. Przypomnieli, że wolny dzień w tym dniu obowiązywał w Polsce do 1960 r., a wolny dzień z tej okazji obowiązuje obecnie w dziewięciu krajach UE. Kropiwnicki przytaczał też wyniki sondaży, które wskazują, że za przywróceniem dnia wolnego w to święto opowiada się 60 proc. Polaków. Według wnioskodawców nie ma też żadnych dowodów, że dodatkowy dzień wolny nie wpłynie negatywnie na polskie PKB, w debacie podnoszono, że wręcz przeciwnie - może bowiem wpłynąć na wzrost popytu wewnętrznego.

"W Polsce każdy, kto chce może obchodzić święto Trzech Króli, nie stać nas jednak dzisiaj - zwłaszcza w dobie największego kryzysu od II wojny światowej - aby był to dzień wolny od pracy" - mówił Arkadiusz Rybicki (PO). Jednocześnie poinformował, że PO rozpoczęła prace nad zmianami w Kodeksie pracy, które pozwolą "na skuteczne ustanowienie dnia wolnego w dniu 6 stycznia, jednak bez strat wynikających z utraty dnia pracy w ciągu roku".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama