reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy?

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy?

Zwiększenie wymiaru czasu wolnego poprzez ustanowienie święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy spowoduje duże straty dla firm i spadek zatrudnienia, polska gospodarka stanie się mniej konkurencyjna i atrakcyjna inwestycyjnie – uważa PKPP Lewiatan.

Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmie się propozycją przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Rozpatrywane będą dwa projekty w tej sprawie - obywatelski, wspierany przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz autorstwa PiS. Oba projekty przewidują wprowadzenie do ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r. Nr 4, poz. 28 ze zm.) Święta Trzech Króli, obchodzonego 6 stycznia, jako dnia wolnego od pracy.


Przeciwna temu jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jej zdaniem w obecnej sytuacji ekonomicznej polskiej gospodarki nie stać na zwiększenie wymiaru czasu wolnego. Wprowadzenie kolejnego dnia wolnego zwiększy obciążenia finansowe firm, co przełoży się na redukcję zatrudnienia i wzrost skali zwolnień grupowych pracowników.


Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. Zdaniem PKPP Lewiatan chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy.


Poza tym pracodawcy mogą indywidualnie ustanowić w firmie Święto Trzech Króli dniem wolnym, bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy Świętej. Pracownik może również, na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy, wystąpić do pracodawcy z prośbą o zwolnienie w takim dniu. Pracodawca zawiadamia wówczas pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama