Prostsze zasady wydawania świadectw pracy
REKLAMA
Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy Kodeks pracy. Celem nowelizacji jest uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich. Projektowane zmiany w istotny sposób ograniczą zbędne obciążenia biurokratyczne nałożone na pracodawców oraz obniżą koszty zatrudniania pracowników.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją pracodawca zostanie zwolniony z obowiązku wydawania pracownikowi świadectwa pracy po każdej rozwiązanej z nim umowie o pracę, jeżeli pozostaję on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony, bądź na czas wykonania określonej pracy. W tej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej umowy.
Projekt zakłada jednak, że na żądanie pracownika pracodawca będzie musiał wydać mu świadectwo pracy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej umowy o pracę lub dotyczące łącznego okresu zatrudnienia, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.
Kolejna zmiana dotyczy wstępnych badań lekarskich. Proponuje się, aby badaniom tym nie podlegali pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Dzięki temu pracodawca zwolniony zostanie z obowiązku ponoszenia kosztów badań wstępnych w sytuacji, gdy termin kolejnych badań wyznaczony w orzeczeniu lekarskim jeszcze nie upłynął.
Projektowane zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA