Elastyczny czas pracy może oznaczać utratę wcześniejszej emerytury
REKLAMA
Związkowcy z Komisji Trójstronnej (KT) chcą, aby na potrzeby emerytur pomostowych uwzględniana była także praca w wymiarze krótszym niż 8 godzin dziennie, jeżeli w zakładzie obowiązywałby 12-miesięczny okresu rozliczeniowy czasu pracy. Ich zdaniem rząd powinien przygotować odpowiednią zmianę w prawie pracy. Jak powiedział PAP przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski, wymagałoby to również zmiany definicji pojęcia "pełny wymiar czasu pracy".
REKLAMA
REKLAMA
"Rozważymy tę propozycję, ale trzeba pamiętać, że 12-miesięczny okres rozliczeniowy będzie obowiązywał w zakładzie pracy tylko wtedy, gdy zostanie to uzgodnione w układzie zbiorowym wynegocjowanym ze związkami zawodowymi, a gdy ich nie ma, w porozumieniu zawartym z pracownikami" - powiedziała we wtorek PAP minister pracy Jolanta Fedak.
Prawo do wcześniejszej emerytury (tzw. pomostowej) mają osoby pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Są to m.in. górnicy, część energetyków i kolejarzy, zatrudnieni przy azbeście, lekarze pracujący na ostrych dyżurach, opiekunowie schronisk dla nieletnich. Mogą oni odejść na emeryturę po ukończeniu 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) i przepracowaniu w trudnych warunkach 15 lat. Warunkiem jest jednak, aby przez cały ten czas pracowali w pełnym wymiarze czasu pracy.
Zapisy pakietu antykryzysowego o 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym przewidują, że przez pewien czas, gdy firma będzie miała mniej zamówień, pracownik będzie pracował np. tylko 6 godzin dziennie. Potem to odrobi, pracując np. po 10 godzin dziennie. Ten pierwszy okres nie będzie jednak uwzględniany do 15-letniego stażu, wymaganego do uzyskania emerytury pomostowej.
"To niesprawiedliwe, gdyż biorąc pod uwagę 12-miesięczny okres rozliczeniowy, pracownik będzie przecież pracował średnio 8 godzin dziennie, czyli w pełnym wymiarze" - powiedział PAP Siewierski.
Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan powiedział PAP, że "pracodawcy nie widzą przeszkód, aby rząd opracował projekt zmian w prawie i umożliwił uzyskiwanie prawa do emerytury pomostowej także tym, którzy będą pracowali w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy, a więc przez pewien czas krócej niż 8 godzin dziennie".
Związkowcy i pracodawcy planują zająć się tematem wcześniejszych emerytur przy 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym na czwartkowym posiedzeniu KT.
REKLAMA
REKLAMA