Przedsiębiorca uniknie kontroli biorąc udział w szkoleniu
REKLAMA
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) rozpoczęła realizację ogólnopolskiej trzyletniej kampanii informacyjno-kontrolnej „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia”. Celem tych działań jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy oraz promocja standardów bezpiecznej pracy w sektorze budowlanym.
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem PIP stan bezpieczeństwa pracy w budownictwie wymaga podjęcia zdecydowanych i kompleksowych działań. Od początku tego roku inspektorzy pracy skontrolowali blisko 1900 firm budowlanych, zatrudniających około 31 tysięcy pracowników. Największą liczbę przedsiębiorstw występujących na budowach stanowiły małe zakłady pracy, wykonujące określone roboty jako podwykonawcy. Dlatego też kontrole koncentrowały się głównie na tych zakładach. Właśnie tam występują największe problemy w sferze bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracujących.
PIP zapowiada również, że inspektorzy pracy zaczną częściej kierować sprawy do sądów grodzkich. Mogą oni nałożyć na kontrolowaną firmę mandat jedynie w wysokości do 2 tys. złotych, natomiast sąd może zastosować grzywnę do 30 tysięcy złotych.
Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy będzie realizować program prewencyjny „Bezpieczna Budowa”, którego celem jest poprawa warunków pracy i pełne dostosowanie przedsiębiorstwa do obowiązujących przepisów. Mogą do niego przystąpić przedsiębiorcy, którzy zgłoszą się do okręgowych inspektoratów pracy zanim w ich firmie rozpocznie się kontrola. Po udziale w szkoleniu, pracodawcy, dzięki pomocy inspektora pracy, będą mogli zweryfikować czy praca w ich firmie wykonywana jest zgodnie z przepisami i w bezpieczny sposób.
REKLAMA
Po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego pracodawcy podejmą działania eliminujące bądź ograniczające występujące zagrożenia - inwestując w lepszą organizację pracy, szkolenie pracowników, a jeśli to konieczne również w niezbędne środki ochrony zbiorowej. Program kończy się audytem sprawdzającym. Przedsiębiorstwa uzyskujące pozytywne wyniki nie będą objęte planowanymi w najbliższym okresie kontrolami.
Nabór do programu trwa do 31 lipca. Zgłoszenia dokonać można osobiście w siedzibie okręgowego inspektoratu pracy, listownie (w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej) lub za pośrednictwem interaktywnego formularza umieszczonego na stronie kampanii www.bezupadku.pl.
mojafirma.infor.pl/pip.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA