REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej głodnych dzięki zwolnieniu z VAT

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Dzięki zwolnieniu z VAT producenci żywności nie wyrzucają jej nadmiaru do kosza, ale przekazują ją organizacjom pożytku publicznego.

W I kwartale 2009 r. o ok. 70 proc. więcej żywności przekazali producenci organizacjom pozarządowym w stosunku do roku 2008. To skutek m.in. wprowadzenia zwolnienia z VAT, które obowiązuje od początku roku. Jak mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, z danych wynika, że w I kwartale 2008 r. do banków żywności wpłynęły 1174 tony produktów spożywczych, a w I kwartale 2009 r. - 2005 ton.

REKLAMA

Ekspert tłumaczy, że każdy producent żywności ma obecnie wybór: albo żywność utylizować, albo przekazywać organizacjom pozarządowym.

- Na zmianie przepisów korzystają głównie osoby najuboższe - przekonuje Marek Borowski.

REKLAMA

Natomiast Wojciech Śliż, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że przepis zwalniający z opodatkowania VAT nieodpłatne dostawy produktów spożywczych dotyczy jedynie producentów. Nie obejmuje on np. dystrybutora, importera, hurtownika, detalisty, dokonujących przekazania produktów spożywczych.

- Podmiotem mogącym skorzystać ze zwolnienia będzie zatem ten, który w swoich księgach będzie mógł wskazać koszty wytworzenia darowanego produktu, a nie jego koszt nabycia - mówi Wojciech Śliż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci przyznają, że zwolnienie z VAT powinno obejmować również handlowców.

- Dziwić mogą nieprecyzyjne przepisy w ustawie o VAT, które mogłyby na pierwszy rzut oka sugerować, że ustawodawca przyznaje preferencje podatkowe producentom żywności, a odmawia ich dystrybutorom czy handlowcom - stwierdza Marcin Panek, doradca podatkowy w kancelarii White & Case.

Jego zdaniem brak jest jakiegokolwiek logicznego uzasadnienia dla takiego różnicowania pozycji prawnej producentów i dystrybutorów, a treść obowiązujących od 1 stycznia 2009 r. przepisów pozwala na ich prospołeczną interpretację. Zdaniem Marcina Panka minister finansów powinien szybko wydać ogólną interpretację, która potwierdziłaby możliwość zastosowania zwolnienia od VAT również w przypadku przekazywania żywności przez jej dystrybutorów.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

    Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

    REKLAMA

    Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

    Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    REKLAMA

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA