REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W czerwcu pierwsze umowy w sprawie poręczeń kredytów

REKLAMA

Do końca czerwca BGK i banki komercyjne powinny podpisać pierwsze umowy dotyczące udzielenia przez BGK gwarancji i poręczeń kredytowych na nowych zasadach - poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

"Umowa między ministrem finansów a BGK jest już praktycznie doszlifowana" - powiedział w rozmowie z PAP.

REKLAMA

Wskazał, że zgodnie ze znowelizowanymi - w ramach rządowego Planu Stabilności i Rozwoju - ustawami o BGK oraz o poręczeniach i gwarancjach, bank uzyska dodatkową możliwość zabezpieczania kredytów przedsiębiorców.

REKLAMA

Chodzi o dwie tzw. portfelowe linie poręczeniowe, obejmujące całe portfele kredytów. Pierwsza ma dotyczyć nowych kredytów obrotowych i inwestycyjnych dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw, a druga kredytów już udzielonych. W przypadku pierwszych i drugich maksymalna wartość poręczonego kredytu nie będzie mogła przekroczyć kwoty 10 mln euro.

"Do końca maja kapitał BGK zostanie podwyższony o ponad 5,5 mld zł, poprzez zaliczenie aktywów netto zlikwidowanych Funduszy, tj. Funduszu Poręczeń Unijnych oraz Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, a także Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, do funduszy statutowych BGK. Jeżeli to zestawimy z istniejącymi kapitałami BGK w wysokości 1,8 mld zł, to będzie istotna zmiana jakościowa. Potencjał BGK do udzielania kredytów oraz gwarancji i poręczeń będzie znacznie większy" - powiedział wiceminister.

"Intencją wprowadzenia linii jest podtrzymanie istniejącej i wygenerowanie nowej akcji kredytowej przez banki. Liczymy, że BGK wygeneruje w systemie bankowym do 20 mld zł bezpiecznej akcji kredytowej" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zaznaczył, że cena poręczeń portfelowych będzie wynikała z porozumienia zawartego między BGK i MF oraz z umów z poszczególnymi bankami. "To nie może być cena zaporowa. Będzie to cena rynkowa. Taka koncepcja wynika z wymogów UE. Nowe narzędzie nie może być pomocą publiczną, co do której stosowania są istotne ograniczenia zewnętrzne" - wytłumaczył.

Według informacji Daniluka, BGK będzie dzielił się ryzykiem z bankami na zasadach "pół na pół". Gwarancje BGK będą dotyczyć średnio 50 proc. wartości kredytów. "Chcemy uniknąć nadmiernego ryzyka kredytowego po stronie skarbu państwa. Gdyby poręczenie było dużo wyższe, można by przypuszczać, że banki byłyby mniej ostrożne w udzielaniu kredytów. (...) Jestem realistą i sądzę, że produkt jest dobry i banki na pewno z niego skorzystają" - powiedział.

Wiceminister przyznał, że MF liczy się z tym, że część kredytobiorców może mieć kłopoty ze spłatą poręczonego kredytu, ale "założenia są takie, że w portfelu kredytów gwarantowanych mają się znajdować kredyty dobre jakościowo".

Daniluk zwrócił uwagę, że w przypadku poręczeń dla mikro, małych i średnich firm, BGK będzie mógł korzystać z pośrednictwa regionalnych funduszy poręczeniowych. "Warto zachęcać przedsiębiorców, by już teraz starali się dowiadywać w regionalnych funduszach, jak wyglądają procedury i podstawowe warunki udzielania gwarancji i poręczeń" - uważa.

Wiceminister wyjaśnił, że zmienią się nieco zasady poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa. Wprowadzono możliwość udzielania poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa nie tylko przez Radę Ministrów lub Ministra Finansów, ale również przez BGK w przedziale 10-30 mln euro, gdy nie stanowią one pomocy publicznej.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął rozporządzenie, które określa m.in. ceny rynkowe dla gwarancji i poręczeń udzielanych przez BGK, ale w imieniu skarbu państwa, nie zaś w imieniu własnym w ramach programów rządowych.

"W tym przypadku dysponujemy kwotą 40 mld zł, która została przewidziana w budżecie. Wnioski sukcesywnie wpływają. Prawdopodobnie zostanie przekroczony historyczny rekord wielkości udzielonych gwarancji i poręczeń, który miał miejsce w 2001 r. Wtedy skarb państwa zabezpieczył kredyty na kwotę 11 mld zł" - poinformował Daniluk.

Wiceminister poinformował, że rozporządzenie przewiduje pewną zmianę obliczania ceny poręczenia lub gwarancji w przypadku, gdyby gwarancja lub poręczenie miały nie stanowić pomocy publicznej.

Będzie ona zależeć od poziomu ratingu kredytobiorcy. Im wyższy rating, tym niższy koszt gwarancji. Firma, która nie będzie mieć ratingu, ale będzie posiadać zdolność kredytową, będzie płacić tak samo jak podmiot o najniższym ratingu. Dla gwarancji i poręczeń stanowiących pomoc publiczną stawki pozostają bez zmian. á Nowością dla BGK będzie uzyskanie możliwości udzielenia przez BGK kredytów eksportowych - dla zagranicznych nabywców polskich towarów. Będą one zabezpieczone ochroną ubezpieczeniową KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

"Program przewidujący możliwość udzielania kredytów eksportowych w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez rząd. Zakładamy, że BGK udzieli kredytów dla zagranicznych nabywców na kwotę 5,7 mld zł. Pozwolą one sfinansować eksport o takiej kwocie" - powiedział wiceminister. Dodał, że obecnie trwają prace nad przyjęciem tego programu przez Radę Ministrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA