REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma może wypożyczyć naukowca

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły na trzy lata zatrudniać pracowników nauki, korzystając z pomocy unijnej.

Polskiej nauce brakuje kontaktów z przemysłem i dlatego wiele naukowych opracowań jest oderwanych od praktyki i nie ma szans na wdrożenie. Firmy natomiast cierpią na brak innowacyjności.

REKLAMA

Transfer pracowników nauki do przemysłu do niedawna był możliwy głównie w ramach międzynarodowych projektów badawczych (np. w 7 Programie Ramowym).

REKLAMA

Od stycznia 2009 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Dz.U. z 2008 r. nr 224, poz. 1484) pojawiła się możliwość oddelegowania wysoko wykwalifikowanej kadry do małego lub średniego przedsiębiorstwa, za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego. Firma uzyska zwrot połowy kosztów związanych z zatrudnieniem takiej osoby, tj. kosztu wynagrodzenia brutto oraz opłaconych od niego składek na ubezpieczenia społeczne, podróży z miejsca zamieszkania do miejsca pracy i z powrotem, skorzystania z usług agencji pośrednictwa pracy oraz dodatku z tytułu zmiany miejsca pracy.

Oddelegowany do firmy pracownik musi być zatrudniony w jednostce naukowej od co najmniej dwóch lat oraz zajmować się badaniami naukowymi, rozwojem i innowacją. Nie może w firmie przyjmującej go zastępować innego pracownika, lecz powinien być zatrudniony na nowym stanowisku pracy, które wiąże się z działalnością badawczą. Może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej po uzyskaniu urlopu bezpłatnego u poprzedniego pracodawcy albo przejść na niepełny wymiar etatu, nadal będąc zatrudnionym w jednostce naukowej.

Takie wsparcie będzie możliwe przez okres nie dłuższy niż trzy lata i będzie ono stanowić pomoc publiczną. Realizacja tego typu projektów będzie możliwa w ramach Poddziałania 8.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. Projekty będą wybierane w konkursach organizowanych w zależności od województwa przez WUP lub urzędy marszałkowskie. Konkursy uwzględniające ten typ projektów będą organizowane najprawdopodobniej dopiero od przyszłego roku. Korzyści z takiego transferu dostrzega zarówno przemysł, jak i świat nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Cierpimy na brak kontaktów przemysłowych i miejsc, gdzie można byłoby wysyłać młodych pracowników nauki - mówi prof. Stanisław Błażewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dwóch jego pracowników naukowych w maju w ramach międzynarodowego projektu badawczego będzie miało możliwość odbycia stażu w brytyjskiej firmie farmaceutycznej, która w przyszłości będzie odbiorcą projektu. Dotyczy on opracowania biomateriałów do leczenia uszkodzonych nerwów. Na polskich naukowców czekają też polskie przedsiębiorstwa.

- Sektora MSP nie stać na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry - przyznaje Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu Bussines Centre Club.

Według niego dzięki oddelegowanym badaczom nastąpi usprawnienie procesów produkcyjnych w firmach.

127 mln euro przeznaczono w latach 2007-2013 na projekty wspierające współpracę nauki i przemysłu

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA