REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na kryzys - praca niepełnosprawnych

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

PFRON wyda w tym roku rekordową kwotę na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych. Dla firm może to być sposób na ograniczenie kosztów pracy.

• Od stycznia pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych jest wypłacana na nowych zasadach. Jak dużo pieniędzy w tym roku trafi na dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych?

REKLAMA

- Łącznie przeznaczymy na ten cel około 2,7 mld zł. To bardzo duża kwota. Rekordowa jest też obecnie liczba pracujących niepełnosprawnych, ich pracodawców oraz niepełnosprawnych przedsiębiorców. Liczba pracodawców, którzy korzystają z dofinansowań do zatrudnienia niepełnosprawnych, wzrosła od grudnia z 9,2 do 9,7 tys., a liczba niepełnosprawnych pracowników z 202 do 228 tys. Z kolei liczba indywidualnych firm - o 2 tys.

• Wzrost ten wynika jednak ze zmian w przepisach. Wcześniej dofinansowania nie przysługiwały niepełnosprawnym pracownikom emerytom, więc nie byli zarejestrowani w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji.

- Rzeczywiście, zmiana przepisów niejako ujawniła zatrudnienie tych osób. Ale sądzę, że stanowią oni tylko połowę zarejestrowanych ostatnio pracowników. Pozostali, czyli około 13 tys., to po prostu osoby niepełnosprawne przyjęte do pracy.

• Z czego to wynika?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jest po części rezultatem kampanii promujących zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników. Na pewno zmienia się też świadomość pracodawców. Zatrudnienie niepełnosprawnych i związana z nim pomoc finansowa otrzymywana z PFRON bardzo efektywnie zmniejszają koszty pracy, a to zwłaszcza w okresie kryzysu gospodarczego ma dla firm podstawowe znaczenie. Odczuwamy taką tendencję w poborze obowiązkowych wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych. W sposób ciągły monitorujemy 200 naszych największych płatników. W lutym tego roku ogólna liczba zatrudnionych skurczyła się w tych firmach o 2 proc., natomiast liczba zatrudnionych niepełnosprawnych wzrosła o 1,5 proc.

• Jeśli coraz więcej firm zatrudnia niepełnosprawnych, coraz mniej płaci na PFRON. Czy nie zagraża to płynności finansowej funduszu?

- W tym roku wykonanie planu wpłat za I kwartał wyniosło 97,6 proc. Zarówno procentowo, jak i nominalnie do kasy PFRON wpłynęło więcej pieniędzy niż w I kwartale 2008 roku. Problemem dla nas może być jednak pogłębianie się kryzysu. 1 kwietnia mieliśmy w bazie płatników PFRON o 6 proc. mniej podmiotów niż dwa miesiące wcześniej. Część firm przeprowadziła redukcje etatów i zatrudnia mniej niż 25 osób. A te firmy na PFRON płacić nie muszą. Spadek wysokości wpłat z tego tytułu na razie nie jest wielki, bo ich wysokość zależy przede wszystkim od stanu zatrudnienia. A przecież te firmy zatrudniają niewiele osób. Jednak jeśli to zjawisko będzie się pogłębiać, może być dla nas groźne.

• Czy od pracodawców nie dochodzą sygnały, że w związku z kryzysem będą zwalniać niepełnosprawnych?

- Na pewno nie będzie zwolnień z powodu zmiany systemu wypłacania pomocy, bo nominalnie pracodawcy dostają więcej pieniędzy niż przed zmianą przepisów. Jeśli mamy wolne środki, to przelewamy je firmom wcześniej, niż zobowiązują nas do tego przepisy. Dzięki temu firmy zatrudniające niepełnosprawnych nie tracą płynności finansowej, co w dobie kryzysu jest niezwykle ważne. Pojawiają się jednak opinie, że ze względu na obecną sytuację gospodarki zwolnienia mogą się zdarzyć.

• A o ile więcej otrzymują pracodawcy w porównaniu z ubiegłym rokiem?

- Od stycznia podstawa naliczania pomocy jest wyższa o 36 proc. Co prawda, obowiązuje pułap ograniczający wysokość dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych do 75 proc. kosztów ich płacy, ale przecież niepełnosprawny pracownik ma z reguły wydajność na znacznie wyższym poziomie niż 25 proc. swojej płacy. Nawet jeśli uwzględni się koszty dodatkowe - krótszy dzień pracy, dodatkowy urlop - to pracodawcy i tak przyznają, że opłaca im się w obecnych warunkach zatrudniać niepełnosprawnych. To forma szukania oszczędności w firmie.

• Czy w takim razie 2,7 mld zł wystarczy na wypłatę dofinansowań na cały rok?

- Według aktualnych szacunków jest to dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Ta kwota może ulegać zmianom, jeśli zmieni się poziom zatrudnienia niepełnosprawnych. W zeszłym roku w stosunku do zakładanych wydatków zaoszczędziliśmy kilkaset mln zł. W tym roku tak się nie stanie.

• Ale nie ma zagrożenia, że pieniędzy zabraknie?

- Na razie nie. Z wpłat od pracodawców wpływa do nas około 280 mln zł miesięcznie. Na dofinansowania do wynagrodzeń i refundację składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców wydajemy miesięcznie około 215 mln zł. Przekazujemy też pieniądze dla samorządów na ich zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych. Musieliśmy również wygospodarować środki na programy celowe PFRON. Dostaniemy jednak dotację z budżetu, choć pomniejszoną o 99 mln zł z powodu koniecznych cięć. Wyniesie ona 650 mln zł.

• Czy to ostatnie cięcia budżetu PFRON w tym roku?

- Pełną wiedzę w tej sprawie będziemy mieć w III kwartale tego roku. Wtedy z całą odpowiedzialnością będziemy mogli powiedzieć, czy musimy obciąć środki na wydatki nieobowiązkowe, np. na programy celowe funduszu, czy też nie. Dziś mogę jednak powiedzieć, że jest duża szansa, aby samorządy dostały dodatkowe pieniądze. A to dlatego, że udało nam się pozyskać około 230 mln zł z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ze środków unijnych, które nie zostały wykorzystane w latach 2004 - 2006.

• Czy rząd do tej pory nie zaproponował kolejnych cięć w budżecie funduszu?

- Na razie nie. Ale wiadomo już, że budżet państwa będzie nowelizowany. Nie znamy jednak szczegółów noweli, więc trudno mówić, czy będą jakieś cięcia w budżecie PFRON.

Rozmawiał ŁUKASZ GUZA

• WOJCIECH SKIBA

pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1999-2002 doradca zastępcy prezesa Zarządu PFRON, a następnie zastępca dyrektora Wydziału Zadań Ustawowych, Badań i Analiz. Prezes PFRON od czerwca 2008 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA