REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób prowadzenia ewidencji towarów akcyzowych trzeba uzgadniać z urzędem celnym

REKLAMA

Minister finansów miał prawo nakazać w rozporządzeniu, aby sposób prowadzenia ewidencji unijnych towarów opodatkowanych akcyzą był uzgadniany z urzędem celnym - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

Przedmiotem sporu przed TK było rozporządzenie ministra finansów, które nakłada na kupującego w UE towary tzw. zharmonizowane (alkohol, papierosy, paliwo, gaz) podlegające podatkowi akcyzowemu, obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu celnego sposobu prowadzenia ewidencji tych zakupów. Naczelnik musi też ewidencję zatwierdzić.

REKLAMA

Obowiązek uzgadniania z urzędem celnym zasad prowadzenia ewidencji zakwestionowała spółka z Krakowa, która zwróciła się do tamtejszego Naczelnika Urzędu Celnego z prośbą o interpretację przepisów spornego rozporządzenia ministra finansów.

Otrzymała odpowiedź potwierdzającą konieczność takich uzgodnień, odwołała się jednak do dyrektora Izby Celnej w Katowicach, a gdy i jego stanowisko było negatywne, złożyła zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).

REKLAMA

Gdy WSA oddalił zażalenie, spółka zaskarżyła je do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Zdaniem spółki "obowiązek ustalania z naczelnikiem urzędu celnego sposobu prowadzenia ewidencji kupionych w UE towarów akcyzowych został nałożony przez ministra finansów bez upoważnienia ustawowego". Podkreślała też, że "przepisy rozporządzenia są na tyle niejasne, że nie ma możliwości ich prawidłowego stosowania".

NSA miał wątpliwości, czy minister finansów w rozporządzeniu rzeczywiście nie nałożył na podatników akcyzy nowego obowiązku, który nie wynika z upoważnienia ustawowego - do czego, zgodnie z konstytucją, nie miał prawa. Zwrócił się więc o wyjaśnienie sprawy przez TK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał orzekł, że przepisy, o które pytał NSA, są zgodne z konstytucją (sygn. P 58/07).

"Upoważnienie ustawowe dawało ministrowi finansów prawo do określenia sposobu prowadzenia ewidencji towarów akcyzowych. Sposób zaś to nie tylko rodzaj ewidencji, ale także tryb jej prowadzenia, np. rodzaj programu komputerowego" - uzasadniła wyrok sędzia sprawozdawca Maria Gintowt-Jankowicz.

Dodała, że "celem kontroli ewidencji przez organy celne jest zapewnienie dobrej komunikacji między podatnikiem akcyzy a urzędem celnym, dostarczenie informacji o rodzaju sprowadzonych z Unii towarów oraz zapłaconej od nich akcyzie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA