REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes odpowiada za szkody firmy po formalnym zakończeniu egzekucji

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Decyzja o indywidualnej odpowiedzialności członka zarządu za zaległe składki do ZUS może być wydana dopiero po przeprowadzeniu w tej sprawie pełnego postępowania egzekucyjnego.

ZUS wszczął postępowanie wobec spółki zalegającej ze składkami. W jego trakcie stwierdził, że nie posiada ona majątku i przekazał sprawę do urzędu skarbowego. Ten, na podstawie ustaleń ZUS, poinformował właściciela firmy, że postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne, bo spółka nie prowadzi działalności, nie ma majątku i wierzytelności, z których można prowadzić skuteczną egzekucję.

REKLAMA

Tym samym odpowiedzialność za zaległe składki ubezpieczeniowe przeszła na właściciela spółki. Firma zalegała ze składkami na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 44,8 tys. zł.

Sądy I i II instancji stwierdziły, że decyzja ZUS była prawidłowa. Właściciel firmy w skardze kasacyjnej do Sądu Najwyższego podał w wątpliwość procedurę egzekucji.

Wskazywał, że SN powinien rozstrzygnąć, czy postępowanie egzekucyjne wymaga formalnego aktu potwierdzającego bezskuteczność egzekucji (np. decyzja naczelnika urzędu skarbowego) wobec spółki.

REKLAMA

SN wskazał wczoraj w siedmioosobowym składzie, że bezskuteczność egzekucji z majątku spółki można stwierdzić wobec firmy wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Ma ona poprzedzać wydanie decyzji o indywidualnej odpowiedzialności członka zarządu spółki za te należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie to dotyczyło pytania trzech sędziów SN, czy wydanie decyzji o odpowiedzialności członka zarządu spółki musi być poprzedzone stwierdzeniem bezskuteczności egzekucji składek z majątku spółki w postępowaniu egzekucyjnym, czy też wystarczy, że ZUS sam stwierdzi o jej bezskuteczności.

W ustnym uzasadnieniu SN orzekł, że bezskuteczność egzekucji może być stwierdzona wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, a nie na podstawie oceny organu rentowego.

Warunkiem uznania, że egzekucja jest bezskuteczna, nie jest ocena formalna tylko na podstawie faktów opartych na przypuszczeniach, że członek zarządu nie ma majątku. W tym przypadku takimi przypuszczeniami jest ocena organu rentowego, który sam stwierdził, że brak majątku spółki świadczy o jej bezskuteczności.

SN stwierdził, że w tym celu potrzebne jest wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego oraz dowiedzenie, że egzekucja jest bezskuteczna. SN wskazał, że tak należy interpretować art. 116 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Sygn. akt I UZP 4/09

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA