REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm o przepisach ułatwiających fiskusowi kontrolę e-handlu

REKLAMA

Przepisy ułatwiające inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu internetowym przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek w Sejmie.

Propozycje nowelizacji przygotował rząd. Obejmują one także zmiany w kilku innych ustawach, m.in. w ustawie o doradztwie podatkowym.

REKLAMA

Projektowane zmiany mają nałożyć obowiązek współpracy z fiskusem m.in. na wydawców, redaktorów, nadawców programów radiowych i telewizyjnych, administratorów lub właścicieli stron internetowych, czy podmioty świadczące usługi utrzymania domen i stron internetowych.

Podmioty te będą musiały udzielać szczegółowych informacji o firmach i osobach korzystających z ich usług. Podobnych informacji będą musiały udzielać inspektorom banki. Obecnie inspektorzy ścigający firmy handlujące w internecie, ale nie płacące podatków, dysponują np. ich adresami IP czy numerami kont, ale to za mało, by wszcząć kontrolę.

W przypadku nieuzasadnionej odmowy udostępnienia informacji będzie grozić kara do 5 tys. zł. Zdaniem resortu finansów, dzięki nowym przepisom organy skarbowe uzyskają dodatkowe uprawnienia do kontroli e-handlu.

REKLAMA

Przepisy przewidują, że tzw. kontrole krzyżowe fiskus będzie mógł prowadzić u wszystkich kontrahentów uczestniczących w "łańcuchu" dostaw danego towaru. Kontrole takie mogły dotyczyć jednak tylko zagadnień związanych z pierwotną transakcją dokonaną przez kontrolowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy miałyby ułatwić dostęp do zawodu inspektora skarbowego doradcom podatkowym. Projekt przewiduje też zbliżenie statusu inspektorów kontroli skarbowej do urzędników służby cywilnej. Jak argumentuje MF w uzasadnieniu do projektu, nowe zasady zagwarantują inspektorom kontroli skarbowej stabilność zatrudnienia i niezależność w wykonywaniu obowiązków służbowych od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych. Mają też zapobiec odpływowi doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników ze służb kontroli skarbowej.

Propozycje MF wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zgodnie z nimi doradcy nie będą tracili uprawnień do wykonywania zawodu po pięciu latach zawieszenia pracy, jak to jest obecnie.

Marek Wikiński z Lewicy zwrócił uwagę na propozycje regulacji, które mają ułatwić dostęp do zawodu inspektora skarbowego doradcom podatkowym. "To ważne, zwłaszcza że w latach 2006-2007 na stanowiskach inspektorów zatrudniano osoby bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego" - wyjaśnił.

Aleksander Marek Skorupa z PO powiedział, że w planowanych przepisach można dostrzec rozwiązania, które - umożliwiając walkę z działającą w internecie szarą strefą - wpłyną pozytywnie na konkurencyjność legalnie funkcjonujących przedsiębiorców.

Według Beaty Szydło PiS, kontrola skarbowa ma ogromne znaczenie i trzeba dążyć do tego, żeby była jak najbardziej skuteczna, jednak niektóre zapisy wzbudziły jej wątpliwości.

Chodzi na przykład o to, że inspektorzy kontrolujący kontrahentów podejrzanej firmy, nie będą mogli żądać dokumentów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Edward Wojtas z PSL zwrócił natomiast uwagę, że doradcy podatkowi zostaną uprzywilejowani - będą bowiem mogli wykonywać pracę inspektorów kontroli skarbowej bez egzaminu.

"Celowym wydaje się dokonanie stosownych zmian i wprowadzenie możliwości pełnienia funkcji doradcy podatkowego przez inspektora kontroli skarbowej bez konieczności zdawania egzaminu, na zasadzie wzajemności" - zaproponował.

Ponieważ wszystkie kluby opowiedziały się za kontynuowaniem prac nad projektem, trafi on teraz do Komisji Finansów Publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA