| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 26 maja rząd powinien przyjąć rozwiązania w sprawie czasu pracy

Do 26 maja rząd powinien przyjąć rozwiązania w sprawie czasu pracy

Do 26 maja rząd powinien przyjąć rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy i urlopów przestojowych - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk przed wejściem na posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej. Warunkiem jest jednak zakończenie konsultacji społecznych do 23, 24 maja.

Prezydium Komisji Trójstronnej zajmuje się pakietem antykryzysowym, który dotyczy m.in. takich spraw jak: urlopy przestojowe w czasie zmniejszonych zamówień w przedsiębiorstwie, elastyczne rozliczanie czasu pracy, ustalenie maksymalnego okresu, na jaki można zawierać umowy na czas określony, dopłaty do kredytów mieszkaniowych.

Tusk powiedział, że w kwestii 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego pracy doszło do wstępnego uzgodnienia między pracodawcami a związkowcami. "W zamian za to, że czas elastycznego liczenia wynosiłby 12 miesięcy, ale równocześnie umowa o pracę na czas ograniczony będzie trwała 24 miesiące. Tutaj możemy doprowadzić do zgody i porozumienia" - zaznaczył premier.

Premier powiedział też, że w sprawie finansowania urlopów przestojowych rząd ma gotowy pomysł. "Byłoby to wynagrodzenie na czas postoju, na które składają się pracodawcy i rząd po połowie, w wysokości płacy minimalnej" - powiedział. Zaznaczył, że takie "postojowe" mogłoby być wypłacane do końca 2010 roku, w przypadku związanych z kryzysem problemów przedsiębiorstw. "A nawet dłużej, w zależności od środków budżetowych" - dodał.

"My będziemy przygotowani, najpóźniej 26 maja, do tego by to, co zaakceptujemy znalazło się na Radzie Ministrów" - zaznaczył premier.

Wyraził nadzieję, że w związku z tymi planami konsultacje z pracodawcami, związkami i samorządami potrwają nie dłużej niż do 23, 24 maja.

"My swoje zrobimy niezależnie od tego, kto jakie będzie miał uwagi dotyczące tych projektów" - dodał Tusk.

Premier podkreślił, że dla niego najważniejszym celem na najbliższe kilkanaście miesięcy jest ochrona miejsc pracy. Jego zdaniem część postulatów jakie narodziły się w dialogu pracodawców i związkowców m.in. wzrost płacy minimalnej, nie sprzyjają tej ochronie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »