REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy wolą staże niż subsydiowane zatrudnienie

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Przedsiębiorcy i firmy szkoleniowe nie są zainteresowane zatrudnianiem bezrobotnych, które jest subsydiowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Barierą są m.in. przepisy o pomocy publicznej.

REKLAMA

W projektach realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) jedną z możliwych form wsparcia bezrobotnych jest subsydiowanie zatrudnienia. Jak wynika z informacji zebranych przez GP wielu przedsiębiorców, mimo że jest zainteresowanych pozyskaniem tańszej kadry, chętniej korzysta z funduszy krajowych niż unijnych. Powodów jest kilka.

REKLAMA

Subsydiowane zatrudnienie nie jest samoistnym instrumentem wsparcia bezrobotnych. W projektach ich aktywizujących powinny więc znaleźć się także inne formy wsparcia - jak szkolenia, staże czy praktyki. W regionalnym Planie Działania dla woj. małopolskiego zapisano np., że w ramach projektów realizowanych w Poddziałaniu 6.1.1 należy uwzględnić m.in. potrzeby osób pozostających bez zatrudnienia, zastosować indywidualne plany działania, zdiagnozować potrzeby szkoleniowe i możliwości doskonalenia zawodowego w regionie, zorganizować warsztaty z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy, zastosować wsparcie psychologiczne.

- Przed zaoferowaniem subsydiowanego zatrudnienia pracodawca musi więc zastosować inne formy wsparcia, które nie są przedmiotem jego działalności. Każdy z przedsiębiorców musi skalkulować, czy mu się to opłaca - mówi Maciej Baster z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Z dotychczasowych doświadczeń WUP wynika, że jest to przedsięwzięcie nieatrakcyjne dla przedsiębiorców. Barierą jest także to, że realizując subsydiowane zatrudnienie, otrzymują pomoc publiczną, co wiąże się z koniecznością przekazywania raportów do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

- Przedsiębiorca w ramach pomocy publicznej otrzymuje tylko częściową refundację kosztów zatrudnienia bezrobotnego. Jeżeli jest niepełnosprawny, refundacja sięga 75 proc., a w przypadku innych grup pracowników jest to zwykle 50 proc. - wyjaśnia Paulina Mucha z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Sebastiana Snopa, wicedyrektora WUP w Szczecinie, atrakcyjniejsze dla przedsiębiorców są projekty realizowane w ramach PO KL, w których przewidziane są inne formy wsparcia bezrobotnych.

- W przypadku stażu czy praktyki nie ma stosunku pracy między stażystą a pracodawcą, a zamiast wynagrodzenia wypłacane jest stypendium stażowe. Te formy wsparcia nie są objęte pomocą publiczną - podkreśla Sebastian Snop.

Projekty szkoleniowe zawierające wsparcie w postaci subsydiowanego zatrudnienia mogą w imieniu przedsiębiorców realizować inne podmioty, np. firmy szkoleniowe. Wtedy to one są instytucją udzielającą pomocy publicznej. Właśnie z tego powodu nie korzystają z tej formy wsparcia, ponieważ obawiają się obowiązków związanych ze sprawozdawaniem pomocy publicznej.

SŁOWNIK

pomoc publiczna - wszelka pomoc przyznana przez państwo, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji przez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów.

pomoc de minimis - pomoc udzielona przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych lat, której łączna wysokość nie przekracza 200 tys. euro. Ze względu na swą niską wartość ma nieznaczny wpływ na wymianę handlową i na konkurencję, a w związku z tym nie stanowi pomocy publicznej, mimo że jest udzielana ze źródeł publicznych.

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA