REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne dotacje tylko dla najnowocześniejszych firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce zmienić kryteria dostępu do unijnych dotacji dla firm, tak by pieniądze wspierały tylko najnowocześniejsze projekty inwestycyjne.

Doprecyzowanie kryteriów innowacyjności inwestycji lub nawet ich całkowita zmiana - nad takimi rozwiązaniami pracuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Chodzi o warunki, jakie muszą spełnić projekty firm, które ubiegają się o unijne dotacje z programu Innowacyjna Gospodarka. Obecnie, aby móc skorzystać ze wsparcia ze środków UE, przedsiębiorcy muszą wykazać, że będą stosowali najnowsze światowe technologię. W praktyce sprowadza się to do udowodnienia, że technologia, którą chcą kupić, jest znana na świecie krócej niż trzy lata (lub rok, jeśli przedsiębiorca chcę dostać dodatkowe punkty na ocenie w trakcie konkursu).

REKLAMA

REKLAMA

Marzena Chmielewska, ekspert PKPP Lewiatan, pochwala zamiar doprecyzowania zasad udzielania dotacji, tak by unikać sytuacji sztucznego pompowania innowacyjności inwestycji. Firmy często posuwają się do tego typu działań, by móc spełnić - ich zdaniem - wyśrubowane kryteria dostępu do pieniędzy.

- Program Innowacyjna Gospodarka miał wspierać najbardziej nowoczesne inwestycje, dzięki którym w Polsce zaczną powstawać przełomowe na swoich rynkach produkty. Tymczasem przegląd projektów, które są do niego zgłaszane, pokazuje, że tak się nie dzieje - mówi Marzena Chmielewska.

MRR doszło do podobnego zdania na początku roku. Zleciło wówczas przygotowanie ekspertyzy, która pokazałaby, jaka jest naprawdę innowacyjność inwestycji, które ubiegały się o unijne pieniądze. Jej lektura szokuje, bo pokazuje, że wiele starających się o unijne wsparcie firm nie jest zainteresowanych stosowaniem najnowocześniejszych światowych technologii tylko uzyskaniem dostępu do pieniędzy z UE. Dodatkowo okazało się, że trzyletni próg oddzielający technologie innowacyjne i zasługujące na dotacje, od tych, które nie mają szansy na pieniądze unijne, jest całkowicie przypadkowy.

Z informacji GP wynika, że nowe rozwiązania, określające zasady dostępu do unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka, mają wejść w życie przed najbliższymi konkursami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec kwietnia Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, poinformowała, że drugi w tym roku konkurs o dotacje w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka rozpocznie się już w sierpniu.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA