reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Większy napływ inwestycji zagranicznych, dostęp do dużego rynku unijnego oraz fundusze europejskie wspomagające rozwój biznesu - to zdaniem organizacji przedsiębiorców główne zalety wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Według ekspertki PKPP Lewiatan dr Małgorzaty Krzysztoszek, po wejściu naszego kraju do UE wzrosło zaufanie wśród inwestorów zagranicznych do polskiej gospodarki. Efektem tego był wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zmniejszyły się również koszty transakcyjne ponoszone przez polskich przedsiębiorców w obrocie zagranicznym.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2002 r. i 2003 r. wyniósł odpowiednio 4,4 mld euro oraz 4,1 mld euro. Dla porównania w 2004 r. było to 10,2 mld euro, a w kolejnych latach odpowiednio: 8,3 mld euro, 15,7 mld euro, 16,6 mld euro oraz ok. 12 mld euro w 2008 r.

Krzysztoszek podkreśliła, że polskie firmy uzyskały dostęp do dużego rynku unijnego. Szczególnie skorzystali na tym rolnicy oraz firmy działające w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. "Rolnicy i przedsiębiorcy z tej branży znacznie zwiększyli produkcję, eksport oraz nakłady inwestycyjne dzięki środkom pomocowym" - powiedziała.

Ekspertka PKPP Lewiatan oceniła, że firmy chętnie korzystają z pieniędzy unijnych na finansowanie szkoleń, doradztwa oraz projektów infrastrukturalnych. "Premiowane są projekty poparte biznesplanami; ich jakość stale rośnie" - podkreśliła.

Według Krzysztoszek, brakuje przepisów uelastyczniających prawo pracy oraz upraszczających proces inwestycji, szczególnie sektora publicznego.

Również prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Andrzej Malinowski ocenił, że fundusze europejskie są wielką szansą dla polskich firm. "Zainteresowanie dotacjami ze strony przedsiębiorców jest ogromne. W pierwszym okresie wdrażania programów współfinansowanych przez Unię Europejską złożyli oni ponad 30 tys. projektów. Do końca 2008 roku prawie w 100 proc. wykorzystali przeznaczone dla nich środki" - powiedział.

Malinowski zwrócił uwagę, że polska gospodarka pod względem dynamiki zajmuje obecnie drugie miejsce wśród krajów UE - z PKB na koniec 2008 r. wyższym o 4,8 proc., z dodatnią dynamiką produkcji przemysłowej i z inflacją 3,3 proc.

"To z jednej strony efekt kryzysu, który bardziej dotyka kraje zachodnie, ale też efekt dobrego wykorzystania szansy na rozwój, jaka pojawiła się po 2004 roku" - dodał.

Prezydent KPP zaznaczył jednak, że polscy przedsiębiorcy ciągle "zderzają się z barierą walutową".

"Od dawna mówi się o przystąpieniu Polski do strefy euro. Najnowsza zapowiedź dotyczy dopiero 2012 roku, co i tak w obecnych warunkach może okazać się niemożliwe. Efektem braku euro jest m.in. problem opcji walutowych, z jakim borykają się przedsiębiorcy" - podkreślił Malinowski.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama