REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Większy napływ inwestycji zagranicznych, dostęp do dużego rynku unijnego oraz fundusze europejskie wspomagające rozwój biznesu - to zdaniem organizacji przedsiębiorców główne zalety wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Według ekspertki PKPP Lewiatan dr Małgorzaty Krzysztoszek, po wejściu naszego kraju do UE wzrosło zaufanie wśród inwestorów zagranicznych do polskiej gospodarki. Efektem tego był wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zmniejszyły się również koszty transakcyjne ponoszone przez polskich przedsiębiorców w obrocie zagranicznym.

REKLAMA

REKLAMA

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2002 r. i 2003 r. wyniósł odpowiednio 4,4 mld euro oraz 4,1 mld euro. Dla porównania w 2004 r. było to 10,2 mld euro, a w kolejnych latach odpowiednio: 8,3 mld euro, 15,7 mld euro, 16,6 mld euro oraz ok. 12 mld euro w 2008 r.

Krzysztoszek podkreśliła, że polskie firmy uzyskały dostęp do dużego rynku unijnego. Szczególnie skorzystali na tym rolnicy oraz firmy działające w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. "Rolnicy i przedsiębiorcy z tej branży znacznie zwiększyli produkcję, eksport oraz nakłady inwestycyjne dzięki środkom pomocowym" - powiedziała.

Ekspertka PKPP Lewiatan oceniła, że firmy chętnie korzystają z pieniędzy unijnych na finansowanie szkoleń, doradztwa oraz projektów infrastrukturalnych. "Premiowane są projekty poparte biznesplanami; ich jakość stale rośnie" - podkreśliła.

Według Krzysztoszek, brakuje przepisów uelastyczniających prawo pracy oraz upraszczających proces inwestycji, szczególnie sektora publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Również prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Andrzej Malinowski ocenił, że fundusze europejskie są wielką szansą dla polskich firm. "Zainteresowanie dotacjami ze strony przedsiębiorców jest ogromne. W pierwszym okresie wdrażania programów współfinansowanych przez Unię Europejską złożyli oni ponad 30 tys. projektów. Do końca 2008 roku prawie w 100 proc. wykorzystali przeznaczone dla nich środki" - powiedział.

Malinowski zwrócił uwagę, że polska gospodarka pod względem dynamiki zajmuje obecnie drugie miejsce wśród krajów UE - z PKB na koniec 2008 r. wyższym o 4,8 proc., z dodatnią dynamiką produkcji przemysłowej i z inflacją 3,3 proc.

"To z jednej strony efekt kryzysu, który bardziej dotyka kraje zachodnie, ale też efekt dobrego wykorzystania szansy na rozwój, jaka pojawiła się po 2004 roku" - dodał.

Prezydent KPP zaznaczył jednak, że polscy przedsiębiorcy ciągle "zderzają się z barierą walutową".

"Od dawna mówi się o przystąpieniu Polski do strefy euro. Najnowsza zapowiedź dotyczy dopiero 2012 roku, co i tak w obecnych warunkach może okazać się niemożliwe. Efektem braku euro jest m.in. problem opcji walutowych, z jakim borykają się przedsiębiorcy" - podkreślił Malinowski.

"Ponadto wahania kursu walut utrudniają właściwe planowanie gospodarcze. Jest to istotna przeszkoda w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Gdy przedsiębiorcy będą mogli łatwiej przewidzieć wysokość swoich przychodów i kosztów, będą mogli realizować długookresowe strategie działania, dotyczące m.in. inwestycji i alokacji kapitału" - dodał prezydent KPP.

Wśród ważnych aktów prawnych, które ułatwiły życie przedsiębiorcom po wejściu Polski do UE, Malinowski wymienił: ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz ustawę w sprawie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Jego zdaniem, ostatni akt prawny uprości i przyspieszy prace związane z przygotowaniem inwestycji drogowych. "Ustawa ma również duże znaczenie ze względu na planowane w Polsce Euro 2012" - podkreślił.

Wejście w życie w lipcu 2004 r. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Malinowski określił jako "przełom w sposobie traktowania przedsiębiorców przez państwo".

"Sformułowano w niej zasadę, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana. Do najważniejszych zmian, istotnych z punktu prowadzenia biznesu, należało wprowadzenie możliwości zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej bez obowiązku płacenia w tym okresie składek na ubezpieczenie społeczne oraz od dawna postulowanego przez KPP +jednego okienka+" - podkreślił Malinowski.

Z kolei nowela kodeksu spółek handlowych z września 2008 r. - zdaniem prezydenta KPP - ułatwiła spółkom prowadzenie działalności gospodarczej dzięki m.in. zniesieniu obowiązku przekształcenia spółek cywilnych w jawne oraz obniżeniu minimalnego kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald ocenił, że w polskim prawodawstwie jest widoczne "dążenie do zniesienia biurokracji w sposobie prowadzenia biznesu". "Wyraża się to m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, choć ciągle jest jeszcze miejsce na wiele pozytywnych zmian" - podkreślił.

"Polska jest krajem bardzo zbiurokratyzowanym, co niekoniecznie wynika ze złego prawa, a bardziej ze zwyczajów i zachowań administracji" - dodał.

Rewald ocenił, że głównymi atutami Polski są wykwalifikowani pracownicy oraz "świetna" lokalizacja między Europą Wschodnią a Zachodnią.

Polacy są dobrze wykształceni, "głodni sukcesu", lojalni wobec pracodawców, "wykazują się zwykle dobrą etyką pracy" - wymienił Rewald.

"Polska jest dużym rynkiem zbytu. Ponadto ma dostęp do ogromnych rynków zbytu na Wschodzie, co umożliwia centralne położenie inwestycji z zasięgiem na wszystkie kraje Europy. W obecnej sytuacji światowego spowolnienia Polska wykazuje się stabilnością gospodarki i systemu finansowego, co wyróżnia ją spośród wielu krajów europejskich" - podkreślił prezes AIH.

Jego zdaniem, zaletami prowadzenia biznesu w Polsce są m.in. "relatywnie" niskie podatki oraz "sukcesywne uelastycznianie przepisów prawa pracy". "Należy również zauważyć aktywizację i współpracę organizacji biznesowych, które uzyskują coraz większy wpływ na pozytywne zmiany w regulacjach gospodarki" - podkreślił Rewald. Ocenił, że niezbędna jest szybka poprawa infrastruktury drogowej, systemu sądownictwa, a także przystąpienie Polski do strefy euro.

Po akcesji do UE obroty handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi systematycznie rosły. W 2004 r. wyniosły one 3 mld 895 mln USD, w 2005 r. 4 mld 265 mln USD, w 2006 r. 4 mld 872 mln USD, a w 2007 r. (od stycznia do listopada br.) 5 mld 21 mln USD. Nasz kraj eksportuje do USA m.in. wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, meble, wyroby przemysłu chemicznego i metalurgiczne.

Według AIH, "energetyka staje się jednym z ważniejszych, pod względem możliwości rozwoju, obszarem współpracy ze Stanami Zjednoczonymi". "Dotyczy to szczególnie wprowadzania czystych technologii węglowych, współpracy w zakresie produkcji i praktycznego wykorzystania biopaliw oraz rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce" - podkreślił.

Dyrektor serwisu członkowskiego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (PNIPH) Maria Monowska przyznała, że integracja z UE oznacza dla Polski przede wszystkim wzrost eksportu oraz napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

"Efekty widać wyraźnie. Okazuje się, że w kryzysie nasza produkcja przemysłowa - zależna przecież w części od popytu zewnętrznego - spadła w marcu zaledwie o 2 proc. w porównaniu z 2008 r., podczas gdy w całej Unii skurczyła się o 17,5 proc., a w Niemczech aż o 20,6 proc." - podkreśliła Monowska.

Oceniła, że współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami koncentruje się głównie na sektorach elektrycznym, elektromaszynowym i motoryzacyjnym.

Jej zdaniem, inwestorzy zbyt długo czekają na "sensowne" przepisy dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

"Zbyt długo czekamy na sensowną ustawę o PPP i zbyt długo czekaliśmy na nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, od których w dużym stopniu zależy tempo wykorzystania unijnych środków pomocowych i dostosowanie infrastruktury do potencjału gospodarczego Polski" - podkreśliła Monowska.

Według PNIPH, od wejścia Polski do UE wzajemne obroty handlowe rosną coraz szybciej - w 2004 r. o 7,8 proc. (wobec 2003 r.), w 2005 r. o 9,2 proc., a w 2006 r. o 26,4 proc.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA