REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3300 zł za dojazd do pracy w nowym miejscu

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Dodatek relokacyjny wyniesie sześciokrotność zasiłku dla bezrobotnych. Otrzymają go osoby zwolnione z pracy, które znajdą zatrudnienie w odległości powyżej 50 km od miejsca zatrudnienia.

REKLAMA

Dziś zespół ds. funduszy strukturalnych UE Komisji Trójstronnej będzie opiniował pakiet rozwiązań wykorzystujących do walki z kryzysem fundusze unijne. Jak dowiedziała się GP, podczas ubiegłotygodniowych konsultacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z unijnymi ekspertami organizacji pracodawców i związków zawodowych, do pakietu wprowadzone zostały istotne zmiany. Najważniejsza dotyczy koncepcji wyliczania dodatku relokacyjnego na dojazd lub osiedlenie się w nowym miejscu pracy. Przedstawiciele pracodawców zaproponowali, aby dodatek został powiązany z zasiłkiem dla bezrobotnych, a nie - jak proponowało wcześniej MRR - z minimalnym wynagrodzeniem.

REKLAMA

Dodatek będzie stanowił sześciokrotność zasiłku dla bezrobotnych, czyli około 3,3 zł brutto. Będzie przyznawany osobom, które podejmą pracę w miejscowości oddalonej od miejsca zatrudnienia co najmniej o 50 km. Świadczenie będzie przysługiwać osobom, które przepracują minimum trzy miesiące. Wcześniej zakładano, że dodatek będzie stanowić równowartość dwóch minimalnych wynagrodzeń w przypadku podjęcia pracy w odległości 50-100 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania lub równowartość czterech minimalnych pensji, gdy ta odległość przekracza 100 km. Miał więc odpowiednio wynosić 2,5 tys. lub 5,1 tys. zł.

- Uznaliśmy, że powiązanie dodatku z zasiłkiem dla bezrobotnych jest bardziej czytelne i może stanowić lepszą motywacją do tego, żeby zdecydować się na szukanie pracy poza miejscem zamieszkania. - mówi Małgorzata Lewińska z KPPP Lewiatan.

REKLAMA

Podczas konsultacji pojawiły się wątpliwości, czy dodatek relokacyjny powinien być wypłacany jednorazowo. Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich proponowali, aby wypłacać go w dwóch ratach. Pierwszą transzę osoba podejmująca zatrudnienie poza miejscem zamieszkania miałaby otrzymywać przy podjęciu nowej pracy, drugą zaś dopiero po odbyciu okresu próbnego, co pozwoliłoby uniknąć ewentualnych nadużyć. Ostatecznie uzgodniono, że dodatek relokacyjny będzie wypłacany jednorazowo.

Po konsultacjach nie zmieniły się natomiast gruntownie zasady przyznawania wsparcia pracownikom przedsiębiorstw, które przechodzą trudności w związku z kryzysem. Ministerstwo proponowało dodatek rekompensujący im część wynagrodzenia utraconego wskutek podjęcia zatrudnienia w nowym miejscu pracy. Podczas konsultacji obie strony pozostały przy koncepcji wypłacania im za okres sześciu miesięcy dodatku w wysokości połowy różnicy między poprzednim a aktualnym niższym wynagrodzeniem. Strony uzgodniły jednak, że wysokość wsparcia nie może przekroczyć kwoty 4 tys. zł. Ponadto ustalono, że dodatek powinien mieć charakter motywacyjny, a nie kompensacyjny, ponieważ w takiej formule będzie łatwiej przekonać do niego Komisję Europejską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA