| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej osób otrzyma dotacje na własny biznes

Więcej osób otrzyma dotacje na własny biznes

Firmy realizujące projekty szkoleniowe na rzecz przedsiębiorstw przechodzących trudności będą udzielały zatrudnionym pracownikom bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu.


Dotychczas 40 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej można było uzyskać tylko, biorąc udział w projektach szkoleniowych realizowanych w ramach Działania 6.2 PO KL. Wsparcie było oferowane przede wszystkim osobom długotrwale bezrobotnym i zagrożonym długotrwałym bezrobociem. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego takich dotacji miało być w 2009 roku 4 tys. Na ten ma zostać przeznaczone 175 mln zł.

Jak dowiedziała się GP, MRR planuje włączenie nowego instrumentu, tj. bezzwrotnej dotacji w wysokości 40 tys. zł do projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Poddziałania 8.1.2. Mechanizm przyznawania dotacji będzie identyczny, jak dotychczas, jednak zmieni się grupa docelowa tego wsparcia.

- O dotacje będą mogli starać się pracownicy objęci programem zwolnień monitorowanych oraz osoby zwolnione z powodu kryzysu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających staranie się o wsparcie - wyjaśnia Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Włączenie dotacji na własny biznes do projektów realizowanych w ramach Poddziałania 8.1.2 będzie możliwe po nowelizacji Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL, którą MRR planuje w maju.

Najważniejszy skutek tej zmiany to zwiększenie środków na unijne dotacje. Na granty przyznawane przyszłym przedsiębiorcom w ramach Działania 6.2 w latach 2007-2013 jest przeznaczona kwota 400 mln euro. Natomiast na całe Poddziałanie 8.1.2 do 2013 roku jest przewidziane 318 mln euro. Dorota Bortnowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania EFS w MRR, podkreśla, że na razie trudno przewidzieć, ile z tych środków zostanie przeznaczone tylko na bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności, ponieważ w Poddziałaniu 8.1.2 przewidziane są też inne instrumenty wsparcia, tj. szkolenia, doradzwto i dodatki motywacyjne.

Beata Lisowska

Beata.lisowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK