reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej osób otrzyma dotacje na własny biznes

Więcej osób otrzyma dotacje na własny biznes

Firmy realizujące projekty szkoleniowe na rzecz przedsiębiorstw przechodzących trudności będą udzielały zatrudnionym pracownikom bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu.


Dotychczas 40 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej można było uzyskać tylko, biorąc udział w projektach szkoleniowych realizowanych w ramach Działania 6.2 PO KL. Wsparcie było oferowane przede wszystkim osobom długotrwale bezrobotnym i zagrożonym długotrwałym bezrobociem. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego takich dotacji miało być w 2009 roku 4 tys. Na ten ma zostać przeznaczone 175 mln zł.

Jak dowiedziała się GP, MRR planuje włączenie nowego instrumentu, tj. bezzwrotnej dotacji w wysokości 40 tys. zł do projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Poddziałania 8.1.2. Mechanizm przyznawania dotacji będzie identyczny, jak dotychczas, jednak zmieni się grupa docelowa tego wsparcia.

- O dotacje będą mogli starać się pracownicy objęci programem zwolnień monitorowanych oraz osoby zwolnione z powodu kryzysu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających staranie się o wsparcie - wyjaśnia Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Włączenie dotacji na własny biznes do projektów realizowanych w ramach Poddziałania 8.1.2 będzie możliwe po nowelizacji Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL, którą MRR planuje w maju.

Najważniejszy skutek tej zmiany to zwiększenie środków na unijne dotacje. Na granty przyznawane przyszłym przedsiębiorcom w ramach Działania 6.2 w latach 2007-2013 jest przeznaczona kwota 400 mln euro. Natomiast na całe Poddziałanie 8.1.2 do 2013 roku jest przewidziane 318 mln euro. Dorota Bortnowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania EFS w MRR, podkreśla, że na razie trudno przewidzieć, ile z tych środków zostanie przeznaczone tylko na bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności, ponieważ w Poddziałaniu 8.1.2 przewidziane są też inne instrumenty wsparcia, tj. szkolenia, doradzwto i dodatki motywacyjne.

Beata Lisowska

Beata.lisowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama